Prosek v akciZatímco většina našich starších i mladších žáků bojovala na pražském přeboru U17, čtveřice Petr Krejčí, Jirka Zlatník, Natka Pávová a Ivča Treperová dala přednost startu na otevřeném turnaji kategorie U15 v Českých Budějovicích. V konkurenci třiadvaceti chlapců a dokonce devětadvaceti dívek se naše čtveřice neztratila a zpod tyršovského hesla „Ve zdravém těle zdravý duch“ přivezla do prosecké sbírky pár cenných kovů. Čtěte reportáž Zdeňka Krejčího:

Při daném počtu přihlášených zvolili pořadatelé trochu netradiční systém – vyřazovací zápasy se ve všech disciplínách až po čtvrtfinále včetně hrály na zkrácené sety do patnácti bodů bez jakéhokoliv nastavení, teprve semifinále a finále byla hrána plnohodnotným systémem setů do jednadvaceti bodů. Nicméně díky této skutečnosti se podařilo turnaj i s bohatou porcí singlových zápasů o umístění dohrát okolo šesté hodiny večerní.

Mixy – dvě čtvrtfinále

V zahřívacím mixu si mezi dvaadvaceti dvojicemi připsaly oba naše páry Petr – Naty resp. Jirka – Ivča shodnou bilanci jedné výhry a jedné prohry, která je v konečném účtování disciplíny zařadila na 5.-8.místo.

Jirka s Ivčou si v prvním kole po trochu nesourodém výkonu poradili s pražskou dvojicí Pavlica (Astra) – Kneislová (Radotín) obratem doslova za minutu dvanáct v setu třetím. Další pražský, tentokrát už ryze radotínský pár Hnilica – Chvalová je však do semifinále nepustil.

Petr s Naty neměli v prvním kole nejmenší problémy s dobrovodskými Chládkem a Samcovou, projít přes brány čtvrtfinále jim však nedovolil z pozice nasazených dvojek astrácký pár Urban – Veverková, přestože si naše dvojice v koncovce druhého setu vypracovala mečbol a ve třetím vedla až čtyřbodovým rozdílem.

Dvouhra chlapců – Jirka lepší Petra

Chlapecká dvouhra sedla tentokrát lépe Jirkovi. Nenechal se rozhodit zapomenutým PINem nutným pro spuštění svého mobilního telefonu a v předkole si snadno poradil s českokrumlovským Šoberem, aby si pak po pěkném výkonu vyšlápl v kole prvním i na o více než padesát míst v žebříčku lépe postaveného nasazeného domácího Karafiáta. Marný pak nebyl ani Jirkův čtvrtfinálový výkon proti favorizovanému radotínskému Hnilicovi, účastníkovi nedávného MČR U15, škoda ztracené těsné koncovky druhého setu, třetí set by zápasu i Jirkovi za výkon slušel.

Petr dostal po volném předkole do úvodního zápasu velmi nepříjemného českokrumlovského Kuzdase. Běhavý, zarputilý a houževnatý soupeř nedal jediný míč zadarmo a Petr, trochu frustrován, co všechno mu Kristián vrací, dost míčů těsně vyházel a ve třech setech po boji prohrál. Alespoň malou singlovou náplastí pak byla pro Petra poklidná výhra nad domácím Kalinou v zápase o pořadí, celkově tedy „jen“ 9.-12.místo.

Dvouhra dívek – skvělá Ivča brala stříbro, Naty čtvrtfinále

Ivča v singlové části prodala svoji aktuální formu, která ji vynesla až na nedávné MČR U13 a v konkurenci devětadvaceti děvčat zůstala z pozice nenasazené hráčky jen malý krůček před vrcholem. V předkole bez vážnějších problémů porazila Jolanu Hulcovou z Krumlova, v úvodním kole pak v o poznání těžším zápase táborskou Novotnou. Bilanci „bez ztráty setu“ si pak nepokazila ani ve čtvrtfinále celkem jasnou výhrou nad radotínskou Helčou Chvalovou a „za odměnu“ dostala možnost v semifinále, už tedy s jistotou medaile, vyzvat nasazenou hráčku číslo dvě, Báru Bursovou z Hamru.

V zápase hraném už na „plnohodnotné“ sety předvedla Ivča výkon dne a favorizovanou soupeřku nátlakovou hrou zaskočila. V prvním setu své soupeřce rychle odskočila až na osmibodový rozdíl (16:8) a přestože se pak Bára krůček po krůčku přibližovala, Ivča první set výhrou 21:16 uhájila. Druhý set byl od začátku vyrovnanější, byla to Ivča, která naopak ztrácela místy až tři body, leč v koncovce setu strhla vedení na svoji stranu. Bohužel, zápas zůstal nedohrán – při neúspěšném výpadu za Ivčiným kraťasem za stavu 19:18 pro Ivču si Bára (doufáme, že jen) natáhla zadní stehenní sval a musela ze zápasu odstoupit. Ivča tak nedostala regulérní možnost pokusit se přetavit dva mečboly v plnohodnotné vítězství, ve statistikách turnaje je zapsána „pouhá“ skreč, ale i tak za výkon zaslouží plné absolutorium a Báře samozřejmě přejeme brzký návrat na kurt. Spanilou jízdu turnajem ukončila Ivča až ve finále, kde čelila nasazené hráčce číslo jedna, Báře Kortusové z Krumlova. Po trochu odevzdaném prvním setu Ivča ještě jednou zabrala, vzepřela se papírovým předpokladům a donutila favorizovanou Báru vybojovat si turnajové vítězství až v rozhodujícím setu třetím, ve kterém už naší hráčce došly síly, zejména ty psychické – 6:21, 21:14, 10:21.

Natka odehrála v rámci turnaje svůj aktuální singlový standard, přes výhry nad Bouberlovou z Vodňan a Veverkovou z Astry, které tak oplatila vyřazení z mixu, se probojovala do čtvrtfinále, ve kterém však už nestačila na pozdější vítězku Kortusovou.

Debl chlapců – stříbro pro Petra s Jirkou

Singlové zklamání si Jirka a hlavně Petr podstatnou měrou vynahradili v závěrečném deblu. Vzorně outfitově takřka do posledního detailu sladění kluci neměli v prvním kole (čtvrtfinále) vážnější problém s dvojicí z Krumlova Šober-Ševčík, přesto výkon hlavně v setu druhém budil mírně řečeno rozpaky. S jistotou medailového umístění (leč ještě nikoliv fyzické medaile) však kluci předvedli v semifinále proti nasazenému pražskému páru číslo jedna, Urbanovi (Astra) s Hnilicou (Radotín) mnohem kvalitnější, soustředěnější a hlavně stupňovaný výkon, kterým pohledné semifinále urvali pro sebe v poměru 16:21, 21:18 a 21:18 a oplatili soupeřům předcházející vyřazení z mixu (Petr) resp. singlu (Jirka). Ve finále pak vyzvali turnajové dvojky z Krumlova, Jelínka s Fucimanem. Byla z toho opět třísetová bitva, z vítězství 21:12, 12:21 a 21:15 se však tentokrát radovali českokrumlovští. Škoda výpadku v polovině třetího setu, kdy se do té doby vyrovnaný zápas zlomil na stranu soupeřů několika nepřesnými příjmy v řadě.

Debl dívek – zlatá tečka pro Ivču Naty potřetí ve čtvrtfinále

Debl dívek nám obstaral zlatou turnajovou tečku a postarala se o ni Ivča. Po zásahu shůry zůstala pro českobudějovický turnaj na poslední chvíli bez své stabilní spoluhráčky Koliášové, kterážto byla pro tento turnaj spárována s oddílovou spoluhráčkou Bursovou (zásahem vis maior díky zranění ze singlu však na hamerskou souhru v turnaji nakonec nedošlo). Vyřešila to však promptní domluvou s domácí Nelou Hálkovou a byla to domluva s puncem zlata umocněná spanilou čtyřzápasovou jízdou bez ztráty jediného setu. Postupně si holky poradily s páry Bouberlová – Natálie Kortusová, Sommerová – Kropáčová, v semifinále s táborskými Novotnou a Kočovou (21:10, 21:18) a ve finále s radotínskou dvojicí Chvalová – Kneislová 21:12, 21:18.

Naty nastoupila do deblu po boku Nely Veverkové z Astry, své soupeřky z mixu i singlu. Děvčata bohužel trpěla (logicky) trochu nesehraností. Sourozenecký pár dvojčat Hudečkových z Krumlova i přes výpadek v druhém setu ještě zdolaly, ve čtvrtfinále však už v dalším třísetovém duelu proti radotínskému páru Chvalová – Kneislová tahaly, s výjimkou setu prostředního, za kratší konec.