V představování posil pokračujeme rozhovorem s jedničkou prvoligového družstva. Jan Benbenek u nás hostuje ze Sokola Plesná, loni proti nám nastoupil v baráži v dresu Orlové. S posunem z druhé ligy do první se vyrovnal bez větších potíží: hned v úvodním utkání proti Astře pomohl dvěma body ze čtyřhry a dvouhry k vítězství, zejména závěrečný zápas proti Z. Svátovi byl perně vybojovaný a cenný. S výsledkem družstva může být před závěrečným play-off spokojen, sám ale marně hledá loňskou formu na turnajích jednotlivců: na MČR skončil ve dvouhře i čtyřhře hned v prvním kole, nezopakoval ani fantastické druhé místo z Memoriálu St. Krauze v Českém Těšíně (které mu loni vyneslo třetí pozici na domácím žebříčku). Sezóna ale ještě nekončí a Honza jistě jak v play-off první ligy, tak i na turnajích GPA předvede, co nejlepší, úderově pestrý a fyzicky náročný badminton.

Letošní sezóna je pro tebe premiérovou v první lize. Už dřív jsi v příspěvku pro badmintonweb.cz charakterizoval hlavní rozdíly: v herní kvalitě, prestiži a financích. Který z těchto aspektů bys vyzdvihl jako nejdůležitější?
Myslím, že oba aspekty si hrají ruku v ruce. Například, jestliže má oddíl hodně peněz, tak si může dovolit koupit výkonnostně lepší hráče. A tím pádem se zvyšuje celková kvalita i prestiž 1.ligy. Zápasy jsou atraktivnější.

SK Prosek Praha letos skončil na pátém místě po základní části – jak bys ji zhodnotil?
Tak určitě se nám asi nejvíce dařilo v úvodních kolech, kdy jsme dokázali porazit týmy Astry Praha a Sokola Brna Jehnic. Důležitá také pro nás byla remíza s SKB Českým Krumlovem. Celkově, když to zhodnotím, tak je to poměrně úspěch.

S jakými ambicemi můžeme vstupovat do play-off, věříš, že můžeme projít až do finálového turnaje?
Do play-off můžeme vstupovat úplně uvolněně, to nejdůležitější jsme splnili – nehrát baráž a nesestoupit do 2.ligy. Jinak jsem spíše realista, co se týče finálového utkání. Velký úspěch by pro nás bylo semifinále, ale bude to těžké, protože nás ve čtvrtfinále čeká výběr Sokola Radotína B.

Ligovou sezónu jsi začal důležitým vítězstvím nad Zdeňkem Svátou v zápase proti Astře. Byl to asi křest ohněm – zkus popsat, jaká pro tebe ligová premiéra byla, kolik v ní bylo nervozity, emocí…
Nejvíce nervózní jsem byl hned v prvním kole proti Astře Praha. Tento zápas byl pro Prosek velice důležitý a já věděl, že nesmím zklamat. To se projevovalo i v mém herním výkonu, bylo těžké se s tím vyrovnat, ale nakonec se mi povedlo se psychicky uklidnit. A zvládnout své dva zápasy –čtyřhru a dvouhru.

Z dvojkola proti Brnu a Meteoru B tě vyřadilo zranění – o co konkrétně šlo a jak vážné bylo?
Šlo o poměrně těžký výron kotníku, který se mi přihodil při tréninku. V první moment se mi zdálo, že jsem si dokonce přetrhal nějakou šlachu, ale jak se ukázalo, byl to naštěstí omyl. Po dvou týdnech klidu jsem zase mohl začít lehce trénovat.

K ligovým zápasům jezdíš víceméně přes celou republiku (letos se hrálo až na výjimky skoro vždy v Praze): jak složité je tohle organizačně?
Organizačně to naštěstí není vůbec nějak složité. Vždycky se domluvíme po telefonu s panem Jurkou, já si potom zakoupím jízdenky na vlak a pan Jurka pro mě vždycky přijede na Hlavní nádraží do Prahy. Posléze mi poskytne nocleh a vždy vynikající teplou večeři. Za což mu velice děkuji.

Domovským oddílem jsi stále Sokol Plesná – čím to, že se zrovna tam sešla tak silná hráčská skupina (ty, tvůj bratr, Petr Kolář…)?
U nás v Plesné má badminton celkem dlouhou tradici. A navíc sem vždy chodili trénovat jedni z nejlepších hráčů na Severní Moravě. Tím pádem jsme měli silnou motivaci se zlepšovat.

Kteří trenéři tě v průběhu kariéry vedli, a jak vypadá tvůj tréninkový proces dnes?
V počátcích mě vedl Václav Chyla. Momentálně je mým trenérem otec. Jinak trénuji každý den dvoufázově, s tím že dopolední trénink je zaměřen na kondiční přípravu. Vždy si dávám jednou týdně odpočinek. Dvoufázově jsem začal trénovat až tuhle sezonu, protože s přechodem na vysokou školu mám více času na trénování.

Svou hru jsi sám charakterizoval jako spíše obrannou, založenou na dobré fyzičce. Na kterých stránkách svého herního projevu jsi pracoval v poslední době a kde cítíš svoje rezervy?
Promiň, ale na tuto otázku nechci odpovídat, protože bych mohl poradit svým soupeřům :).

V individuálních turnajích se ti dařilo hlavně loni, zejména druhé místo na Memoriálu St. Krauze bylo překvapením asi pro všechny. Letos to ale taková sláva není – co stojí za poklesem formy?
Ano, druhé místo na Memoriálu St. Krauze bylo pro mě obrovským překvapením a dovolím si říci, že to byl pro mne životní úspěch. Jinak letošní sezona je zatím špatná. Největší problém bude asi v psychice, protože v tréninku problém nevidím.

Na MČR ses probojoval v singlu i deblu (s bratrem Václavem), která disciplína je pro tebe prioritní, cítíš se víc jako singlista nebo deblista? A jak bys zhodnotil své vystoupení na našem největším domácím turnaji?
Mou hlavní disciplínou je singl. Od toho se odvíjí i má tréninková příprava. Debl bych zařadil na druhé místo. Letošní vystoupení na MČR nebylo z mého pohledu vůbec slavné. Jak v singlu, tak i v deblu jsem vypadl hned v prvním kole.

Kterých dalších turnajů se v této sezóně zúčastníš? Plánuješ i nějakou zahraniční cestu?
Chystám se ještě na oba „Áčkové“ turnaje dospělých (Velká cena Prahy, Memoriál Petra Sima) a také samozřejmě na play-off 1.ligy. Zahraniční cestu zatím žádnou neplánuji.

Materiální vybavení hraje ve výkonu jen dílčí roli, nicméně přesto: jaké používáš boty, rakety, výplety, gripy atd.?
Všechno vybavení používám od firmy Yonex. A jsem se vším vybavením velice spokojen.

Co děláš ve volném čase mimo hodin strávených v tělocvičně a regenerací (čti spánkem ;-)) – stíháš ještě nějaké další koníčky?
Je to velice náročné, ale stihám i jiné věci. Posezení s přáteli, jiné sporty, studium, počítač. Mou velkou zálibou je běhání, mám rád přespolní běhy a různé jiné běhání v terénu.

Máš nějaké dlouhodobější (nejen badmintonové) plány a cíle?
Do budoucna určitě dostudovat vysokou školu. A také najít dobrou práci. Posunout svůj herní výkon, atd. Je toho poměrně dost, budu se muset hodně snažit :).

A na závěr jedna otázka pro odlehčení: různé kraje mají specifickou badmintonovou terminologii: někde se říká dropům kraťasy zezadu, jinde zkracováky nebo stahováky… co severní Morava – najdeme tam nějaké „razovite vyrazy“ z badmintonové oblasti?
Žádné specifické výrazy ,tady pro badmintonovou oblast nemáme. Aspoň mě žádný nenapadá. I když možná jeden výraz by se našel, a to golfák :). Je to v podstatě úhlopříčný kraťas na sítí, zahraný špatně technicky.