Videoreportáž ze druhého kola krajského přeboru:

K poslednímu předvánočnímu turnaji vyrazilo do Benátek nad Jizerou kompletní družstvo žáků SK Prosek Praha A v nejsilnější sestavě, dobré pohodě a jak se později ukázalo, také slušné sportovní formě. Tým ve složení Honza Vorlík, Tomáš Svoboda, Kuba Klubal, Jitka Benešová, Anička Vojtková a Míša Zelinková vedl trenér Tomáš Krajča. V chladné tělocvičně u internátu jsme na důvěrně známých kurtech, které každý rok sají náš pot, krev a slzy během letního soustředění, dokázali porazit Kladno, ale podlehli jsme týmům Astry a Meteoru.

SK Prosek Praha – BaC Esiko Kladno 5:2
Bylo to napínavé a některé zápasy se mohly zvrtnou na jednu či na druhou stranu, nakonec se ale museli kladenští hráči před uměním těch našich „skrčit“. Začali jsme trochu nešťastně: zbytečně nervózní Honza podlehl Novákovi, když mu doslova vyházel polovinu bodů. Kuba vyhrál nad Pokorným v pohodě první set, pak lehce zaváhal ve druhém, ale třetí už opět zvládl. Anička se bála zápasu se Skrčenou, prohrála první set, pak zjistila, co na soupeřku platí, a v závěru, když byla rozklepaná nervozitou, kdy že se povede dát vítězný 21. bod, zahrála Jovanka servis daleko do autu. Vedli jsme 3:1 (Kladno nemělo čtyřhru dívek) a chyběl poslední bod. Míša šla na kurt proti Verče Košťákové nervózní jako sáňky v létě. Tak jsem ji upozornil, že má hezčí a méně seprané žluté tričko než Verča, a proto nemůže prohrát. Taky že vyhrála, a to 21:7 a 21:13. Výhra byla doma, navíc ji ještě potvrdili v rozesmátém zápase plném haluzí a podivných úderů Honza s Kubou, kteří porazili Pokorného a Caithamla. V závěru se ke slovu dostali i Tomáš s Jitkou, nehráli zle, ale na Nováka a Skrčenou to bylo málo. Hlavně Tomášova lenost na krok stála za spoustou zbytečných výhozů a nedostižených míčů.

Astra ZM Praha – SK Prosek Praha 5:2
Proti Astře jsme splnili dvě důležitá kriteria. Nechali více zahrát Tomáše a přitom napsali soupisku nejlépe, jak to šlo. I Astra dala prostor náhradníkům, a tak jsme dokázali získat dva cenné body. První z nich Kuba pěkným singlem proti Pecákovi, jehož ničila Kubova pohyblivost a křižné dropy, druhý v parádním mixu (hlavně druhý set, pohříchu zrovna ten už není na kameře) Honza s Míšou, když porazili Pecáka a Myšákovou. Ostatní zápasy byly jasnou záležitostí soupeře: Tomáš prohrál s Kondrem, Anička s Kurzovou, Míša se Zychovou (sama jí asi chtěla dát víc než 9 a 14 bodů, ale udělala dost chyb a Ivča zkrátka ví, co a jak chce hrát…), Kuba a Tomáš s Wallerem a Kondrem, Anička a Jitka s Myšákovou a Zychovou.

Sokol Meteor Radotín Praha – SK Prosek Praha 4:3
Od zápasu s Meteorem jsem očekával vyrovnanou bitvu, ale vítězství našeho družstva nebylo moc pravděpodobné. Záleželo, jak to soupeř nasadí, a bohužel se jim to povedlo dokonale – my jsme mohli vyhrát v případě výměny Honzy za Tomáše v deblu, ale zpětně už se to napravit nedá… Každopádně už první zápas byl nejspíš rozhodující. Honza hrál s Deanem Brabcem, po strašidelném prvním setu si dýchnul, začal běhat, hrál logické a pěkné míče, ale v koncovce zahodil servis a prohrál 19:21. A de facto bylo rozhodnuto. Kuba si dál připsal povinné vítězství nad Matějem Hubáčkem, Míša ještě povinnější vítězství nad Typltovou. Anička bojovala s Klempířovou a první set se vyvíjel velmi nadějně, až do stavu 17:17 byl vyrovnaný, pak se ale projevila větší síla soupeřky. Ta Aničku ve druhé půlce druhého setu už zcela utahala. Nastupovaly oba debly a my museli aspoň jeden vyhrát. To se ale nepodařilo – Anička s Jitkou nestačily na sehrané a silné Slunéčkovou a Klempířovou. Kuba s Tomášem hráli proti silným soupeřům, Brabcovi a Hubáčkovi. Nevedli si špatně, hlavně Kuba lítal po kurtu snad ještě víc než obvykle, nezvykle tvrdě smečoval, dobře bránil. Tomáš byl bohužel v deblu tak trochu „brzdou pokroku“ – při hře na síti to chce rychlejší start, agresivitu a odvahu brát míč nahoře. Mnoho příjmů nebo míčů zahrávaných v prostoru před sebou mohl aktivně rozehrát drivem, narazit nebo dokonce hrát dolů namísto zbytečného výhozu. Na úplný závěr celého turnaje jsme si nechali nic neřešící, ale dlouhatánský a třísetový mix, v němž Honza a Míša nakonec přehráli Baťhu a Slunéčkovou.

Kdyby se povedlo lépe napsat zápis, mohli jsme s Meteorem i vyhrát, ale vymlouvat se na to je krátkozraké – v první řadě musíme využívat příležitosti, které se nám nabízejí na kurtech, a až potom spekulovat a počítat. Dnes se mi líbily výkony, bojovnost a zápal Kuby, Míši, Honzy, světlé okamžiky měla Anička. Jitku jsme příliš nevyužili, ale v párovkách rozhodně není do počtu, Tomáš v poslední době stagnuje.

V posledním kole si zopakujeme zápas s Kladnem a budeme hrát především o to, abychom skončili předposlední. Je to možná chabá motivace, aspoň ale vypovídá o kvalitě soutěže – a zahrát si proti lepším soupeřům by mělo být samo o sobě hnacím motorem pro všechny členy družstva. Od koho se učit, když ne od lepších?