pardubicee

V Pardubicích proběhlo o víkendu 25.-26. dubna mistrovství ČR kategorie U15. Z proseckých si účast vybojovali Šárka Vlášková a Vaškové Podivín a Palán. A v nejvyšší republikové konkurenci se rozhodně neztratili. Vašek Palán vybojoval 5. místo ve čtyřhře, Vašek Podivín se Šárkou stejné umístění v mixu; k překvapivému medailovému úspěchu přitom neměli vůbec daleko.

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Příjemné překvapení v mixu

Výkony obou našich dvojic v mixu byly velmi příjemným překvapením. Vašek Palán hrál s Valentinou Sonnkovou z pražské Astry. V prvním kole vyzvali domácí zástupce Marka Vykydala a Lenku Kmoníčkovou. První set vyhráli s přehledem 21:12 a ve druhém povolili soupeřům bodoval poprvé, až když to bylo 14:0 – celkově skončil set 21:8. Ve druhém kole čekali nasazení Adam Blaník a Beata Fukalová. První sadu vyhráli naši 21:19, pak ale soupeř zlepšil mixovou spolupráci a vyhrál následující dva sety 21:11 a 21:10.

Šárka hrála v Pardubicích jen jednu disciplínu – mix. Před turnajem jsme tak žertovali, že to znamená úctyhodnou porci pěti zápasů (až do finále) – byly z toho nakonec tři a nechybělo mnoho k medaili, která by byla stejně překvapivá, jako zasloužená. V prvním kole Vašek se Šárkou porazili kopřivnický pár Martin Slíva-Anna Benišová 21:18 a 21:10. Po prvním nervóznějším setu dokázali mnohem lépe spolupracovat a tlačit soupeře kvalitní rozehrávkou prvních míčů. Ve druhém kole se podařilo vyřadit nasazenou dvojici Jiří Král-Adéla Seibertová; v prvním setu naši vybojovali koncovku poměrem 21:19, ve druhém pak už soupeři působili odevzdaněji a Vašek se Šárkou výsledkem 21:14 došli pro postup do čtvrtfinále. Tam čekali mladí soupeři Tomáš Švejda a Lucie Krpatová. V prvním setu se nedařilo najít mezeru v jejich rozehrávce, Šárka s Vaškem prohráli 16:21. Druhá sada už byla ale o něčem jiném, sebevědomí a bojovnost, kdy soupeři hráli většinu míčů přes Šárku a do zadní části kurtu, ta si ale dovedla dobře poradit a zvládala i delší výměny. Škoda, že se v závěru nepodařilo proměnit několik setbolů, nakonec po výsledku 26:24 postoupili do bojů o medaile soupeři.

Nadvakrát smolný los pro Vaška Palána

Ve dvouhrách jsme měli zástupce pouze mezi kluky. Vašek Palán měl hned dvojitou smůlu na los. Nejprve ráno, když se losovalo o nasazení. Na sedmém místě žebříčku byli tři hráči, z nich pouze dva mohli být nasazení – a Vaškovi bohužel zbyl „černý Petr“ nenasazení. No a smůlu měl se vším všudy, protože po prvním kole, ve kterém si celkem snadno poradil s kladenským Vojtěchem Dvořákem, narazil hned na turnajovou jedničku Marka Aubuse. Hradecký favorit suverénně ovládl první set 21:10, pak ale Vašek našel klid a jistotu ve výměnách, které probíhaly v obrovské rychlosti, a dokázal si získat náskok 20:15… jen aby ho vzápětí promarnil a nechal se dotáhnout. Napínavou koncovku však zvládl a po výsledku 23:21 se šlo do třetího setu. V něm si bohužel po pauze v 11 bodech nechal Vašek Marka utéci a v koncovce mu podlehl 17:21. Jeho výkon ale snesl přísná měřítka a je jen škoda, že nedostal šanci ukázat podobnou hru v jiné části pavouka (Aubus nakonec skončil na 2. místě za suverénním Cristianem Savinem).

Mentálně hodně zajímavý zápas sehrál v prvním kole Vašek Podivín. Šimona Mráze z Doubravky nejprve porazil jasně 21:12… aby se ve druhém setu nechal úplně zbytečně dotáhnout a v nervózní koncovce prohrál 21:23. Pak už to byl boj o získání sebedůvěry a prosazení se hrou, která fungovala v prvním setu. Naštěstí se to Vaškovi podařilo a v koncovce zvítězil k úlevě všech „zúčastněných“ 21:18. Ve druhém kole ho čekal Adam Blaník. Nasazený soupeř z Orlové měl o něco efektivnější pohyb po kurtu a přesnější hru na síti, Vašek občas propadal panice, že neví, co hrát, a to se podepsalo na konečném výsledku 16:21 a 17:21.

Vašek a Vítek = pražští střelci

K naší velké lítosti se do soutěže nedostaly deblové páry Vaška Podivína s Tomášem Hynkem a Šárky Vláškové s Katkou Mikelovou. A tak hrál debla pouze Vašek Palán a Vítek Kulíšek, kteří vytvořili hodně úderné a útočně vyladěné duo; asi jen málokterý pár hrál tak „rychle a zběsile“. V prvním zápase to platilo na Adama Blaníka a Michala Vitoše; většinou tedy, když kluci na chvíli přestali bláznit a útok si trochu připravili. Po výsledku 21:17 a 21:16 šli V+V na turnajové dvojky Marka Aubuse a Martina Siegla. Dva skvělí hráči, proti kterým jsme se chtěli prosadit dobrou deblovou rozehrávkou. Zejména ve druhém setu ale vršili kluci chybu za chybou z příjmu a prohráli 17:21 a 13:21 (Aubus a Siegl posléze vyhráli celý turnaj).

Závěrem vedle pochvaly pro všechny tři naše hráče za bojovnost a předvedené výkony, patří ještě speciální pochvala organizačnímu týmu šampionátu pod taktovkou Tomáše Seiberta. V krásné hale na Dašické měli hráči ideální podmínky pro hru, vše klapalo, jak mělo, a množství příjemných detailů (oficiální turnajové míče, dospělí rozhodčí, bohaté ceny, zázemí pro hráče a trenéry s výborným občerstvením, stream nedělních zápasů) udělalo turnaj tím doopravdy „speciálním.“