12513923_10153495993379646_1565714219827191873_oPolský Lubin hostil jeden z vrcholných turnajů letošní sezony: mistrovství Evropy do 17 let. A to i za účasti hráčky SK Prosek Praha – členkou reprezentačního družstva ČR byla také Berta Ausbergerová. Od 17. do 25. března bojovali mladší junioři ze všech zemí starého kontinentu o medaile v týmové soutěži a následně také v individuálním turnaji. A Češi se neztratili! Tým ČR obsadil celkově krásné 5. místo, a to nebýt špatného losu, medaile nebyla nedosažitelnou metou! V individuální soutěži pak nejlepšími výsledky byly účasti v osmifinále. A můžeme být obrovsky pyšní, že se jedna z nich týkala také Berty, která spolu s Anežkou Nováčkovou (jež se také v létě připravovala s naším klubem) obsadila 9. místo ve čtyřhře.

Prohlédněte si: výsledky týmové soutěže | výsledky Berty v individuálním turnaji

Týmová soutěž: ČR vířila vody a může litovat losu

Skvěle se prezentovali čeští junioři v týmové soutěži, kde dokonale splnili úlohu černého koně turnaje. V pětičlenné skupině si „lvíčata“ nejprve poradila s Maďarskem poměrem 4:1. Následovala jasná výhra nad outsiderem skupiny z Norska 5:0. Dva těžké zápasy přišly na řadu následně: Ukrajinu i Rusko se ale podařilo shodně zdolat poměrem 3:2. ČR tak ze základní skupiny postupovala z prvního místa do pavouka o vítězství s bilancí 4-0-0 a skóre 15:5.

Vzhledem k síle ostatních celků a formě zejména chlapecké části družstva byla obrovská škoda, že hned ve čtvrtfinále čekal Čechy soupeř z nejtěžších – Dánsko. V utkání, které mnozí označili na předčasné finále turnaje, se naši drželi až do samotného závěru. Mix Hubáček-Fuchsová sice podlehl ve dvou setech páru Boje-Eriksen, ale Jan Louda parádním výkonem ve dvouhře proti Jesperu Toftovi srovnal skóre. Tereza Švábíková bohužel podlehla v singlu Michelle Skodstrup. Ale Petr Beran a Jan Louda na tři sety porazili pár Paw Eriksen – Mads Thorgersen; pozdější vítěze individuálního turnaje a mistry Evropy U17! Za stavu 2:2 rozhodovala čtyřhra dívek, v níž bohužel Michaela Fuchsová a Terka Švábíková podlehly páru Boje-Krogh. Celkově tedy 2:3 a páté místo pro tým ČR.

Berta do týmové soutěže bohužel nezasáhla. Krátce před turnajem ji dostihly zdravotní obtíže, a tak do Lubinu dorazila až s jednodenním zpožděním oproti zbytku výpravy. Pod heslem, že vítězná sestava se nemění, pak tým ČR proplul závěrem skupiny i play-off. Co v ní je, dostala Berta šanci předvést až v individuální soutěži.

Dobré výkony a výsledky Berty v individuálním turnaji

Zatímco před dvěma lety na ME U15 byla Berta nominována dodatečně pro dvouhru, letos dostala důvěru v párových disciplínách. Trochu tak napodobila cestu Alexandry Boje – dánské suverénky, která před dvěma lety vyhrála turnaj v singlu, letos pak zvítězila v obou párových disciplínách.

Berta reálně na zlatou medaili pomýšlet asi nemohla, ale v turnaji ukázala evropskou konkurenceschopnost. Ve smíšené čtyřhře s Ondrou Králem střídali lepší a horší okamžiky. V prvním kole si poradili s belgickým párem Alexandre Lallemand – Estelle Pondant výsledkem 21:11 a 21:19. Ve druhém pak narazili na domácí pár a nasazené hráče 5/8 Roberta Cybulského a Wiktorii Dabczynskou. Srovnání vysoké Berty a drobné polské mixérky Dabczynské bylo zajímavé nejen vizuálně, ale pohledem na herní pojetí – Berta se častěji dostávala do zadní části kurtu a předváděla své obvyklé razantní pojetí. Polská dvojice hrála mixověji a projevila nakonec také výrazně lepší sehranost. Na zápas, který skončil výsledkem 16:21 a 19:21 se můžete podívat i v záznamu s polským komentářem.

Pro čtyřhru dívek dali reprezentační trenéři Bertu dohromady s Anežkou Nováčkovou. Kladenská hráčka je primárně singlistkou, přesto se během několika měsíců podařilo sehrát do formy, která umožnila vyrovnat nejlepší výsledky hráčů ČR v individuálním turnaji. Berta s Anežkou obě vyznávají útočné pojetí hry a když se jim dařilo držet soupeřky pod tlakem, měla jejich hra evropské parametry. V prvním kole se o tom přesvědčila lotyšská dvojice Una Berga-Liana Lencevica. Za 26 minut si s nimi Berta a Anežka poradily výsledkem 25:23 a 21:15.

Ve druhém kole čekal běloruský pár Julia Bitsoukova-Anastasia Khomich. V prvním setu Berta s Anežkou hru kontrolovaly a zvládly ho poměrem 21:17. Ve druhém si vlastními chybami a zakončováním do autů nechaly vzít koncovku poměrem 22:24. Ale třetí set už opět patřil českým dívkám, které ho vyhrály 21:14. Na 40 minut dlouhou bitvu se také můžete podívat v záznamu Badmiton Europe TV:

Konec v turnaji tak pro holky přišel až mezi 16 nejlepšími, kde nestačily na francouzskou dvojici Vimala Heriau-Margot Lambert. Pozdějším bronzovým medailistkám podlehly Berta s Anežkou 12:21 a 14:21. Celkově tak získaly krásné 9. místo!

Účast a výsledky na MEJ U17 jsou pro Bertu spravedlivým zhodnocením odvedené práce v dlouhodobé přípravě. Trénink, který snoubí pravidelná reprezentační soustředění pod vedením Jacka Niedzwiedzkého, Petra Báši či Radka Votavy. Tréninkové centrum mládeže ČBaS a pravidelné středeční tréninky pod vedením Kuby Bitmana. Přípravu v našem klubu a také individuální hodiny s Markétou Osičkovou. Vlastní práci na kondiční připravenosti, regeneraci a zázemí a podporu, kterou má Berta v rodině. To vše a ještě mnohem více jsou střípky, z nichž se skládá mozaika pěkného, nebojácného a kvalitního výkonu „pod světly“ na vrcholné evropské scéně.

Turnajový kalendář a badmintonový život jako takový jsou vlaky, které nestaví – a před Bertou jsou samozřejmě další výzvy. Ať v podobě podzimního mistrovství ČR juniorů, velké výzvy v podobě juniorského mistrovství světa, či „velkého“ MEJ U19 na začátku roku 2017. A tak se patří pochvala a gratulace za to, jakým způsobem Berta překonala všechny překážky a co na MEJ U17 dokázala. A přání, aby jí vydržela láska k badmintonu a chuť do práce a hry samotné i nadále.