Badmintonový oddíl

1. liga: SK Prosek Praha vítězí a bude hrát baráž o extraligu!

20190316_183351Sobota 16. března. Dějiště: hala Technické univerzity v Liberci na Harcově. Osoby a obsazení: členové tří týmů finálové skupiny 1. ligy, BK TU v Liberci, TJ Slovan Vesec a naše ligové družstvo. Velký zápis do historie úspěchů našeho klubu přineslo závěrečné kolo ligové sezóny, ve kterém po velkém boji až do posledního míčku SK Prosek Praha vybojoval první místo a pohár pro vítěze 1. ligy!

Zlaté medaile a opojná radost z výhry byly tou nejlepší odměnou družstvu, které se podařilo správně složit, nabudit, celý rok na sobě pracovalo a v nejdůležitějších chvílích prodalo své umění i soudržnost a vzájemnou podporu.

Vítězem západní skupiny 1. ligy pro sezónu 2018/2019 se stalo družstvo SK Prosek Praha ve složení:

Eliška Maixnerová, Tamara Prostináková, Míša Zelinková, Lukáš Klačanský, Honza Vorlík, Marián Šulko, Vašek Palán, Jirka Provazník, Filip Stádník a kapitán týmu Tomáš Krajča.

Ke stažení: výsledky turnaje

Prohlédněte si: fotografie z turnaje

SK Prosek Praha – BK TU v Liberci 6:2

Výchozí pozice před posledním kolem pro nás byla výhodná. V minitabulce tří týmů o 1. místo držel Prosek vedení s 5 body, druhý Vesec ale zaostával jen o 1 a třetí Liberec o 2 body. Celkem tři utkání mezi těmito týmy měla určit konečného vítěze. Scéna připravená pro vstup velkých herců – zda se budeme na konci radovat nebo smutnit po sportovní tragédii, bylo jen na nás.

Krátce po osmé hodině jsme se sešli v horní hale univerzity a už z rozcvičení a soustředění týmu bylo znát, že si jdeme pro vítězství. Konec konců, motivovat nás mohl i pohár a krásné zlaté medaile, které jsme vezli z Prahy pro předání pořadateli po skončení turnaje; nezapomněli jsme doma ani týmového maskota tučňáka, ani zbrusu novou proseckou plachtu, za jejíž výrobu děkujeme Radku Gregorovi.

S Libercem jsme začali relativně hladkou výhrou Honzy a Vaška nad párem Vachálek-Šída. Velká úleva přišla v mixu, kde musela Eliška čelit svému obvyklému parťákovi Zahrádkovi a levoruké Nejedlové. Spolu s Jirkou to ale zvládli, Eliška předvedla i jednu krásnou „haluz“ v obraně s odchodem z tělocvičny, zatímco míček se snášel na stranu soupeře, a třetí set a jeho skóre 21:19 to tzv. „jistilo“. 2:0 pro Prosek! Změna v pánských singlech očekávaný efekt nepřinesla, Vašek podlehl ve vyrovnaném zápase třetím setem Honzovi Koňasovi. Tamara si však poradila s Angelikou Vargovou a stále jsme vedli, 3:1. Bylo potřeba vydřít ještě dva body, a to se podařilo – Marián udolal Jakuba Zahrádku trpělivou hrou v extra dlouhých výměnách, Jirka s Filipem si věděli rady s deblovou dvojicí Koňas-Marek a Eliška s Tamarou v deblu zvýšily dokonce už na 6:1.

Duel slovenských jedniček obou týmů zvládl ve dvou setech lépe Juraj Vachálek, ale Lukášova porážka už jen upravila výsledek na konečných 6:2 z pohledu Proseka.

Vítězný pokřik a obědová přestávka s procházkou po širokém okolí liberecké haly, kde byla jedna restaurace plná, druhá v rekonstrukci a třetí zavřená (až jsme nakonec museli dojet do Fora na čínský fastfood), a už se schylovalo k našemu poslednímu „Prosek, Praha, pyčo“ v sezóně. TJ Slovan Vesec porazil své rivaly z Liberce dokonce 7:1 a karty tak byly rozdány jasně. Pokud Vesec zvítězí, obsadíme 2. místo. Remíza nebo výhra Proseka znamená titul do Prahy.

SK Prosek Praha – TJ Slovan Vesec 4:4

Bylo úžasné vidět, že všichni členové týmu berou finále velmi vážně, ale zároveň si badminton a společnost ligových spoluhráčů užívají a baví se – třeba s naším vděčným maskotem tučňákem. Holky zkoukly video a připravily se na těžkou čtyřhru, kluci se zodpovědně rozehráli a náročná, nakonec tři a půl hodiny trvající bitva o zlato mohla začít.

Hned od počátku průběh, který zvedal srdeční frekvenci vysoko nad známá maxima. Marián v úvodním singlu nestačil na Mateje Poláčka. Výměny, při kterých míč letěl přes síť snad stokrát, a nakonec o fous menší trpělivost našeho hráče – 0:1. Na druhém kurtu Eliška s Jirkou ve špatně se vyvíjejícím mixu proti Vajsejtlovi a Dzanhobekově ztratili první set 12:21 a ve druhém také dlouho prohrávali. Ale zabojovali a „urvali“ zápas 22:20 a 21:17 – vyrovnáno, 1:1!

Ve druhém kole zápasů šla na kurt Tamara proti slovenské kolegyni Katce Vargové. Hráčka slovenské reprezentace měla s Tami co dělat, Ze stavu 3:11 naše hráčka otočila deseti body v řadě na 13:11! Ale bohužel první set stejně skončil výhrou favoritky 24:22 a druhý už si Vargová výsledkem 21:14 pohlídala. Možná klíčový moment duelu přišel v deblu kluků. Honza s Vaškem hráli proti Stejskalovi s Klimešem, první zvládli, druhý prohráli a ve třetím setu se skóre děsivě blížilo porážce. 10:15, dlouhá série při Vaškově podání a fantastická motivace i výkon kluků – 21:18 a důležitý bod je nás. Opět vyrovnáno, 2:2!

Dál se na kurt dostaly oba zbývající debly, Jirka s Filipem s úkolem napravit zaváhání z minulého kola a potvrdit skvělou formu z aktuálního. Tamara s Eliškou s úkolem pokusit se o překvapení. Holky hrály skvěle, bojovaly o každý míč, ale Vargová a Dzanhobekova si přesto potvrdily výhru 21:14 a 21:18. Kluci oproti tomu nedali Poláčkovi s Vajsejtlem tentokrát žádnou šanci a povolili jim jen 12 a 13 bodů. 3:3 a zbývaly poslední dva singly…

Velký příběh napsal ve finálovém kole Honza. 14 dní s antibiotiky a plány na to, jak budeme hrát, když by nebyl k dispozici – a nakonec skvělé výkony v obou čtyřhrách i závěrečném singlu. Jeho soupeř Ondra Klimeš hrál aktivně drajvy, pestrý útok a výborně běhal. Honza mu ale stačil a díky extrémní bojovnosti a disciplinovanému přístupu k síti s raketou nahoře si uhrával zase ty „své“ body. Krásný zápas, za který nejlépe hovoří výsledek: 19:21 21:19 a 20:22. Honzovi jen o krůček unikla možnost být hlavním hrdinou výsledkově, ale výkonem a pojetím hry za tým se jím rozhodně stal. Při skóre 3:4 se zraky všech zúčastněných upřely ke kurtu, kde se hrála první dvouhra mužů. Za Vesec David Stejskal, který ji minule zvládl vítězstvím, za Prosek Lukáš Klačanský.

Dlouhé a náročné výměny, hecování, a neuvěřitelná hlasitost povzbuzování byly tou správnou sportovní atmosférou a vrcholem první ligy. Lukáš vítězí 21:13 a 21:17, prosecká radost může začít! Úžasné chvíle společného pokřiku, fotografování a následných oslav v Sobotce na horolezecké stěně Jirky Provazníka lze jen těžko popisovat či sdílet. Byly ale odměnou za dobrou práci a soudržnost celého týmu v průběhu sezóny. S obměněným složením, po ne zcela vydařeném roce 2018, bylo odměnou sledovat tým, který se vždy dokázal sejít v plném počtu (a jednou díky Míši návštěvě z Pekingu dokonce i více než jen to), na všem se domluvit a vzájemně podpořit, zkrátka vydat ze sebe to nejlepší na kurtu i mimo kurt.

Velké díky a gratulace všem – titul je náš, SK Prosek Praha je mistrem první ligy!

2 Komentářů

 1. 17.03.2019    

  Čítal som to so zatajeným dychom a rozbusilo sa mi srdce, aj keď som to čítal deň po vlastnom zážitku naživo :)
  Super!

  A ešte raz gratulácia Tímu!

 2. Milan Maixner
  17.03.2019    

  Blahopřeji. Super tým :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Sponzoři a partneři