Badmintonový oddíl

MČR U17: Berta v Ostravě vybojovala stříbro a bronz

bertaostravaHala SC Ostrava za pořadatelství klimkovického oddílu hostila o víkendu 28.-29. listopadu mistrovství ČR kategorie U17. Z proseckého klubu na MČR startovali Berta Ausbergerová a Vašek Palán pod vedením trenéra Tomáše Krajči. A povedlo se získat hned dvě medaile – Berta obsadila ve dvouhře třetí a ve čtyřhře dívek spolu s Verčou Srncovou dokonce druhé místo.

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Prohlédněte si: fotografie z turnaje

Nikdy jsme se vlastně nedohodli, jestli hororová cesta na turnaj znamená, že se bude v samotné hře mimořádně dařit, anebo zda to znamená, že i nadále poteče krev. Každopádně dostat se v pátek odpoledne z hlavního města do Ostravy znamenalo hodinu a půl záseku v okolí „nehlavního“ města Brna. Což znamenalo řádnou ponorku, závažnou diskusi o tom, zda spřátelená vozidla jedou, čekají, nejedou, nebo co jako… a k příjemnému ubytování jsme tím pádem dojeli až v pozdní večerní hodinu. Přímo na místě však bylo o prosecko-astráckou partu postaráno na jedničku, a tak jsme mohli společně probrat všechno možné a nemožné, včetně taktiky…

…zejména kapitoly „kdo bude za stavu 20:19 házet rybičku“ a pak klíčové rozhodnutí, zda, jak a z které strany se holky po vítězném deblu obejmou.

V pěkně připravené šestikurtové hale se druhý den ráno do akce dostal nejprve Vašek. Los si s ním trochu zahrál, když do prvního kola dostal Vašek spolu s Valčou Sonnkovou pražského soupeře Vítka Kulíška s jeho partnerkou Hlušičkovou. I když byl Vítek velmi nepříjemný na příjmu, naši měli zbraní více a hrála pro ně i vyšší sehranost. Zápas zvládli poměrem 21:16 a 21:17.

VAŠEK S VALČOU V MIXU

VAŠEK S VALČOU V MIXU

Vzápětí vyzvali V+V nasazený pár Kufa-Fukalová. Na těšínskou dvojici nastoupili fantasticky a v prvním setu nerozehrané soupeře zničili poměrem 21:8. Bohužel, v dalších dvou už byli o něco lepší soupeři a výsledkem 21:18 a 21:16 se probojovali do čtvrtfinále. Byl to ale dobrý výkon mladšího páru, kterému chyběla trpělivost a větší pestrost v útoku.

Berta bohužel do mixu zasáhnout nemohla, a tak půl dne v hale pomáhala s koučováním a sledovala průběh rychle odsýpajícího turnaje. Jako nasazená čekala až na druhé kolo dámské dvouhry. V něm jí los přiřkl slovy sponzora „nadějnou juniorskou reprezentanku“ Zuzku Matouškovou. Byl to docela boj, protože Zuzka dokázala doběhnout a kvalitně vrátit přes síť i míče, které už Berta považovala za „hotové“. Náskok soupeřky se ale vždy podařilo ve druhé polovině setu neutralizovat a Berta se prosadila do čtvrtfinále výsledkem 21:15 a 21:14.

Druhou sobotní soupeřkou byla Jana Adámková. Šikovná a po všech stránkách zdatná hráčka z Hořovic nepatřila k nejlehčím losům pro osmičku, ale Berta si poradila velmi suverénně. Dostala se ke své útočné hře a nebála se i delších výměn, které zvládla vítězně zakončovat. Po výsledku 21:13 a 21:14 tak mohla být spokojena nejen s postupem do semifinále, ale i s úrovní hry.

Vašek v turnaji startoval jen v párových disciplínách. V deblu spolu s Vítkem Kulíškem měl los, který byl velkou výzvou – nasazení Jirkové Vajsejtl s Králem. Kluci se snažili prosadit ke své typické útočné hře, a když se jim dařilo přenášet hru do drajvových výměn a z mezihry si vybojovat útok, měli navrch. Byla velká škoda některých nevynucených chyb při zakončujících úderech nebo v obraně. Při porážce 18:21 a 18:21 byla škoda i negativního výrazu a řeči těla Vaška, který tím mohl posilovat sebevědomí soupeřů. Oba kluci dostali šanci předvést se na prosincovém reprezentačním soustředění trenérovi Jackovi Niedzwiedzkému a zabojovat o nominaci na ME U15 v Kazani – věřme, že jejich deblové pojetí a sehranost budou pádným argumentem.

BERTA V SINGLU

BERTA V SINGLU

Poslední na řadu došly dámské debly. Berta s Verčou Srncovou jako nasazené dvojky potřebovaly pro postup do nedělního finále uhrát dva zápasy. V osmičce je čekaly Beata Fukalová s Terkou Typltovou. I když výkon holek byl hodně nervózní a bylo znát, že spolu dlouho nestály na kurtu, zvítězily 21:13 a 21:16.

Odpolední semifinále proti sestrám Adéle a Kačce Zuzákovým už mělo jinou „štávu“, a to hlavně ve druhém setu, kdy se holky uvolnily a dostaly do své typické hry. Výsledek 21:13 a 21:9 znamenal postup do finále.

V neděli program odstartovala semifinále dvouher. Berta vyzvala Verču Dobiášovou. Proti soupeřce měla v poslední době hodně pozitivní bilanci, herně jsou ale zcela vyrovnané. V prvním setu to byla správná, sebejistá Berta, a aktivní hrou získala výhru 21:14. Ve druhém už se holky tahaly a v koncovce měla navrch Verča 21:18. Ve třetím setu Berta opět nastoupila s hlavou nahoře a vedla 5:0. V tom okamžiku bohužel místo toho, aby si podržela náskok a nutila Verču se bránit, přešla do pasivnější rozehrávky a rázem to bylo 5:7. Velký boj o každý bod byl až do stavu 15:15, kdy se Verča utrhla o dva body, a koncovku bohužel Berta zkazila. Postup Verči do finále byl zasloužený – tentokrát ona dokázala být útočnější, lépe obíhat míče v zadní části kurtu a zrychlovat hru zepředu. Ve finále pak potrápila i Terku Švábíkovou. Berta s třetím místem může být spokojena, protože i její hra byla dobrá, chce to ještě více zdravého sebevědomí a drzosti, a také důslednosti v aplikování domluvené taktiky.

Zklamáním pro nás byl průběh finále čtyřhry dívek. Soupeřkami byly Terky Járová a Švábíková. Nepodaly optimální výkon a kdyby naše holky před turnajem spolu mohly aspoň trochu potrénovat, rozhodně by na ně měly. Takhle to byl duel dvou párů přežívajících „z podstaty“ a protože není jiná a lepší možnost. Berta s Verčou se kously na začátku první sady a dlouho Terky trápily. Bohužel to skončilo výsledkem 19:21. Druhý set už byl festivalem chyb zejména ze zadní části kurtu, a skončil výsledkem 14:21. Po úspěšných letech, kdy Berta s Verčou překvapovaly papírově silnější konkurenci, tak jejich spolupráce „dojíždí“ stříbrnou medailí z MČR.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Nejsou žádné nejbližší turnaje ...

Začni s badmintonem: nábor 2018

Sponzoři a partneři