Badmintonový oddíl

MČR U19: tři medailové úspěchy Berty s Míšou

mostVynikajícím výsledkem pro náš klub skončilo mistrovství ČR juniorů o víkendu 12.-13. prosince v Mostě. Turnaje se pod vedením trenéra Tomáše Krajči zúčastnily Berta Ausbergerová a Míša Zelinková. Naše holky ukázaly i přes počínající nebo probíhající nemoci, že mají parádní singlovou formu a sešly se v semifinále turnaje. Berta si nakonec odvezla z Mostu stříbrnou medaili, Míša bronzovou, Berta navíc přidala i stříbro za čtyřhru po boku českokrumlovské Sabči Milové.

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Prohlédněte si: fotografie Zbyňka Járy ze soboty | fotografie z nedělního finále

MÍŠA V SINGLU

MÍŠA V SINGLU

Před MČR obvykle platí, že žádné zprávy rovná se dobré zprávy. Takže telefonát od Míši ve středu nevěstil pranic dobrého. A opravdu. Jedna polovina naší dámské jízdy pod heslem vzhůru na Most se tedy místo na kurtu připravovala v posteli s oblíbenými seriály. A když mě Berta v nelidskou ranní hodinu v sobotu přivítala hlasem sípavým a chraplavým; bylo nám všem všelijak. Dámy s rýmičkou, trenér s „virózou“… inu, není nad to si postavit do cesty pár překážek navíc, nejsme přece z cukru, že? ;-)

Náladu nám ale hned ráno spravila Sabča Milová s úsměvem, který doslova odpovídal označení „od ucha k uchu“ a českokrumlovský optimismus se nás od té chvíle držel až do konce. Protože – ať jim bylo jakkoli, holky hrály krásně a v Mostě naplno ukázaly, co v nich je.

V mixu to stačilo na první, respektive druhé kolo. Míša s Michalem Vašátkem měla volné předkolo, ale pak hned narazili na první nasazenou dvojici Somerlík-Budzelová. Sehranému páru z Klimkovic dlouho vzdorovali, ale nakonec odešli poraženi. Byla škoda řady chyb, protože M+M byli schopni velmi taktické rozehrávky.

Berta zahájila turnaj spolu s Martinem Ludíkem soubojem proti dvojici Aubus-Adámková. Dravé mládí nám dalo pořádně zabrat, hlavně však trvalo, než začali Martin s Bertou lépe spolupracovat a hrát chytré míče, ne jen přímočaře hrnout před sebe prudké drajvy a smeče. Optimismus pana Ludíka a energický koučink, v němž převažovaly pochvaly, vedl k úspěchu; věřte, že kdyby bylo možné sebedůvěru a odvahu vstřikovat do žil, padlo by pěkných pár injekcí v každé pauze. Podobné to bylo ve třísetovém duelu s jihočeským párem Hadáček-Milová. Dva leváci nás nepříjemně zaskočili, v závěru Martin s Bertou dotáhli téměř beznadějný stav z pauzy 3:11, ale v napínavé koncovce se v nastavení přece jen radovali soupeři.

Krátké nadechnutí, a už se šlo do dvouhry. Jako první se v ní představila Berta, nasazená jako 5/8. Její soupeřkou z předkola se podle očekávání (i když po boji) stala Verča Srncová. S dlouholetou deblovou spoluhráčkou to bylo obtížné – Berta asi nečekala větší odpor, ale Verunka „kousala“ a Berta musela pořádně zabrat, aby ji udolala výsledkem 25:23 a 21:12. Míša si mezitím poradila s domácí Luckou Borovskou v klidném zápasu 21:12 a 21:10.

BERTA V SINGLU

BERTA V SINGLU

Pak už ale šlo do tuhého. Ve čtvrtfinále Berta po čtrnácti dnech podruhé vyzvala Verču Dobiášovou. Pečlivě probraný a nastavený taktický plán se jí povedlo dodržet na jedničku a na rozdíl od MČR U17 v Ostravě si v Mostě s nebezpečnou soupeřkou poradila. Velké díky za koučink patří Markétě Osičkové, i díky ní se Berta radovala z výhry 21:13 a 21:18. Míša měla podobně těžký úkol, pro souboj s Anežkou Nováčkovou jsme zvolili psychologickou taktiku „klidná síla“ a Míša ukázala velké sebevědomí i herní chytrost. První set zvládla nečekaně dobře výsledkem 21:10. Ve druhém se motivovaná a akční soupeřka radovala z výhry 21:14. Ve třetím už to ale byla opět Míša, kdo byl „nahoře“ a zaslouženě zvítězila 21:12.

Parádní výkony i výsledky našich holek znamenaly jistotu dvou medailí a také opakování vždy prestižního souboje, protože Míša s Bertou proti sobě šly do semifinále.

V deblu se naše holky rozdělily a každá startovala s partnerkou z jiného oddílu. Míša spojila síly s mosteckou Janou Panochovou, a holky bohužel trochu dojely na nesehranost. Na kurtu spolu stály poprvé a čelily dobře hrající a stabilní dvojici Dobiášová-Paurová. I když se postupně dařilo ladit vhodnou taktiku a nabourat kvalitní hru soupeřek, které byly rychlé proti míči a šikovné v protiútoku, bohužel to na výhru po výsledku 12:21 a 20:22 nestačilo. Je to škoda, protože Jana s Míšou rozhodně měly na medaili.

Berta se Sabčou v optimistickém duchu přehrály postupně páry Škarková-Vacková a Bártová-Kubečková; zatímco koučové Radek s Tomášem si za kurtem v příjemném a přátelském duchu popovídali; chyběl už vážně jenom ten punč. V pozdně večerním semifinále už to ale bylo jiné, šlo do tuhého a rozjetý pár Dobiášová-Paurová, který vyřadil i velké favority Švábíkovou a Budzelovou, budil oprávněný respekt. Holky ale zvolily správnou taktiku, nabouraly stereotypy ve hře soupeřek a i když se na to občas slovy náročného publika „nedalo koukat,“ účel světil prostředky. Cenná výhra 21:9 a 21:16 posunula Bertu se Sabčou až do finále!

V neděli Berta popřela statistiku head-to-head

BERTA PROTI MÍŠE V SEMIFINÁLE

BERTA PROTI MÍŠE V SEMIFINÁLE

Nedělní program začal v 9 hodin zápasem, ze kterého byli nervózní téměř úplně všichni; hráčky i jejich více či méně široké „realizační týmy“… jen pro mě to byla tradiční pohoda. Holky si při hře vyfotit, zhodnotit, jak jim to sekne, občas ze slušnosti zaměřit pozornost i na badminton a silné nebo slabé stránky… jistota finále, inu; co víc si k pošmournému prosincovému nedělnímu ránu přát?

Statistika head-to-head hovořila jasnou řečí. Berta dosud nikdy Míšu neporazila, bez ohledu na to, kdo měl kolik natrénováno a v jakém byl zdravotním stavu. Tentokrát – jako v poslední době už několikrát – do zápasu vlétla velmi aktivně a první set pro sebe získala poměrem 21:13. I ve druhém setu Berta vedla, ale Míša ještě měla nějaké to eso v rukávu. Po sérii Bertiných chyb z podání Míša svůj servis změnila, dotáhla čtyřbodovou ztrátu a získala druhou sadu 21:18. Psychicky obrovsky náročný úkol pro mladší a vždy „tu druhou“ Bertu, které se mohly v přestávce promítnout v hlavě všechny minulé porážky. Ale stejně tak i pro Míšu, která po nemoci čelila trénované, motivované a extrémně bojovné protihráčce. Třetí set přinesl úderové chyby Míši, trpělivou hru Berty a v závěru už bylo o vítězi jasno – výsledkem 21:11 se do finále prosadila Berta.

Bohužel, dva finálové pokusy Berty skončily oba neúspěšně. Nejprve přišel na řadu debl, kde se Sabčou vyzvaly silnou dvojici Lajdová-Šikalová. Taktika zaměřená na rozehrávku přes zadní rohy soupeřek a využití kombinace levé a pravé ruky fungovala, ale holky v mnoha fázích zápasu chtěly hrát až příliš přesně; navíc z Denisy a Majdy bylo znát o fous lepší soustředění a „tah na branku“ . Po výsledku 21:16 a 21:12 se tak Berta a Sabča musely spokojit se druhým místem.

A podobně, ba ještě hůř bohužel dopadla pro Bertu i dvouhra. Monika Světničková vlastně hrála taktiku, kterou jsme chtěli hrát s Bertou na ni, byla aktivnější, v zápase agresivnější, a Bertě došly síly. S chybami v pohybu a nepřesnou rozehrávkou nejde hráči kalibru Monči čelit, a tak nám opět po setech 11:21 a 11:21 zůstalo stříbro.

Přesto můžeme být velmi pyšní na výborné výsledky našich holek, které, jako čistokrevné odchovankyně našeho klubu jsou už ve svém věku oporami ligového družstva, bojují o své místo na slunci v juniorské reprezentaci a na vrcholné domácí a mezinárodní scéně. Od začátků, kdy byl pro Míšu obrovský problém zahrát klír, a pro Bertu naučit se správně držet raketu bez ukazováčku vzepřeného proti široké straně na forhandu ;-) ušly naše šikovné juniorky obrovský kus cesty. A někdy, když má člověk pocit, že mohl dokázat možná ještě o ždibíček víc, uhrát pár výměn, nevyhodit podání, zasmečovat do hřiště, a trápí se s myšlenkami na ten zahozený setbol v osmifinále…

… je docela fajn se ohlédnout zpátky a říci: kdo by to před těmi sedmi lety řekl?

Dnes jsou naše holky zaslouženě v nejužší české špičce. Díky tvrdému tréninku, odhodlání, kvalitní přípravě, chuti do hry, odvaze, vzájemné podpoře a respektu, který k sobě na Proseku máme. Ať vám to, Berto i Míšo, dál „šlape,“ a ať jste dál vzorem pro všechny šikovné juniory a žáčky, kteří vám v klubu mohou držet palce.

No a plán na příští rok, ten je jasný. Po Bertině bronzové medaili z MČR v Českém Krumlově přineslo MČR v Mostě stříbrnou, a jestli jsem na střední škole v předmětu matematika, kapitola lineární posloupnosti dával pozor správně, má naše tajenka pro MČR 2016 jenom jediné řešení. ;-)

1 Komentář

  1. Pavel
    15.12.2015    

    Moc děkujeme všem, kteří tuto „polévku“ pomáhali vařit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Nejsou žádné nejbližší turnaje ...

Začni s badmintonem: nábor 2018

Sponzoři a partneři