20171202_090916

Zatímco se většina proseckých patnáctek prezentovala o první prosincové sobotě na domácím otevřeném GPC ve Vinoři, minivýprava Pepa Rákosník, Petr Krejčí a Jirka Zlatník (doplněná ve voze Rákosníkových o hostujícího Matěje Slavíka z Hamru) zamířila ve stejném termínu poměřit síly na turnaj identické kategorie do Ústí nad Labem. Petr s Pepou se představili v konkurenci 23 hráčů a 21 hráček ve všech třech kategoriích, Jirka musel oželet pro lichý počet chlapců start v závěrečném deblu. Vydržel však i tak podporovat naši výpravu až takřka do samotného konce, za což mu (a samozřejmě jeho dospělému doprovodu) patří obdiv i poděkování. Více v článku Zdeňka Krejčího:

Nabízelo se, že díky „jmenné“ protekci bychom mohli mít u hlavní pořadatelky turnaje paní Michaely Krejčí slušnou protekci, los si však s našimi kluky zalaškoval měrou nebývalou. Přesto jsme se po sedmé večerní nevraceli díky Pepovi po „déosmičce“ ku Praze s prázdnou. Kromě poděkování klukům za odvedené výkony letí naše upřímné poděkování též na sever Čech ústeckým pořadatelům (tedy – hlavně pořadatelkám!) za pozvání na velmi pěkný turnaj v příjemném a pohodovém prostředí. Velmi rádi přijedeme opět, bude-li ještě možnost.

Mixy – Pepův bronz číslo jedna

Začínalo se tradičně mixy a hned po losu stála před Petrem a Pepou první ústecká výzva: oba se sešli se svými mixovými partnerkami v jedné čtvrtině pavouka (navíc oba v prvním kole čelící dalším párům z Prahy) a tak bylo jasné, že pokud oba páry zvládnou první kolo, dojde ve čtvrtfinále na vzájemný souboj. Což se také stalo. Petr startující po boku Magdy Tyrmerové z Nového Knína v úvodu po trochu rozpačitém začátku přehrál mladý pár z Astry Urban-Veverková 21:14 a 21:12. Pepovi to v turnaji od začátku narámně ladilo s šikovnou karlovarskou Terkou Korčmarošovou a hned na úvod si vyšlápli (včetně trochy brnkání na nervy ve druhém setu) na nevyzpytatelný radotínský pár Schroetter-Vávrová 22:11, 24:22.

Vzájemný třísetový a v zásadě herně i výsledkově velmi vyrovnaný čtvrtfinálový duel Petra s Pepou si na kurtu o poznání více užíval Pepa, zatímco Petr se jednak nechal příliš svázat vlastní nervozitou, jednak nedokázal zareagovat na to, že jej má Pepa z tréninků dokonale přečteného včetně jeho záliby v krátké hře u sítě, pro kterou neměl pochopení. První set urvali Petr s Magdou, v začátku o malinko lepší, ve druhém však už od začátku ztráceli, místy až pět bodů, aby v koncovce dokázali vyrovnat na 19:19 a vzápětí promarnili dvě výměny. Ve třetím už měli neustále se lepšící Terka s Pepou nad občas trochu lacino chybujícími Petrem a Magdou lehce navrch, příkladně bojovali o každý míč a mohli se nakonec radovat z vítězství a postupu do semifinále v poměru 18:21, 21:19 a 21:17, zatímco na Petra s Magdou zbyly body za 5.-8.místo. V semifinále už pak Pepa s Terkou na svůj čtvrtfinálový výkon navázat tak úplně nedokázali a s nasazenými jedničkami, suverénním párem Rieger (Proboštov) -Říhová (T-Club Berušky Ústí) prohráli 7:21, 11:21. Tento pár celé mixové soutěži dominoval a jejich finálové vítězství nad párem Kučera (Radotín) – Pokorná (Benátky) v poměru 21:4, 21:2 (za stavu 18:0 visel ve vzduchu ve druhém setu zřídka vídaný badmintonový „kanár“, kterému Kuba s Katkou za velkého aplausu haly unikli doslova v hodině dvanácté) je víc než výmluvné.

Mix si zahrál i Jirka, po boku radotínské Doroty Vávrové, leč i přes obstojný výkon nepřešli přes nástrahu prvního kola, kde jim cestu zkřížil radotínský pár Schroetter-Vávrová (poražený následně Pepou a Terezou) s výsledkem 17:21, 18:21.

Dvouhra chlapců – bez medaile

V sedmi zápasech předkola se představili Pepa s Jirkou, pouze Petr měl volný los a nastupoval přímo do osmifinále. I tak si los s Pepou i Petrem opětovně zalaškoval.

Předkolo proti domácímu Danu Orosovi zvládl Pepa bez vážnějších problémů, soustředěným výkonem a aktivní hrou (21:11, 21:12) nutil soupeře k chybám a nedal prostor pro žádné pochyby. Za což ho los odměnil tím, že jej v osmifinále poslal přímo proti deblovému spoluhráči Matěji Slavíkovi z Hamru. Zřejmě za odměnu, že si Rákosníkovi Matěje do Ústí sami přivezli J. V tomto utkání Pepa tahal za kratší konec a po prohře 15:21, 11:21 postoupil dál Matěj (který si pak ve čtvrtfinále vylámal zuby na pozdějším vítězi turnaje, Ondrovi Běhounkovi z pořádajícího oddílu, 20:22, 12:21).

Předkolo a postup mezi šestnáct s přehledem zvládnul i Jirka, který po nervózním začátku zdolal teplického Langmaiera 21:19, 21:9. V osmifinále pak čelil domácímu velmi běhavému Ondrovi Pálinkášovi a ten byl nad Jirkovy síly – 12:21, 10:21. Škoda, že nebyl Jirka trpělivý v doporučené taktice, pokud ji dodržel, dokázal bodovat, častěji však výměnu diktoval ústecký soupeř. Postupně navíc Jirka bojoval s bolavým ramenem, které ho od konce prvního setu limitovalo a nepomohlo ani odborné ošetření. Přesto si Jirka odváží z Ústí zajímavé body a navíc doporučení, aby si Ježíškovi napsal o sponku do vlasů.

Petr se předkolu jako jediný z našich kluků vyhnul, k úspěchu to bohužel nevedlo. Ústecký los jej svedl proti nepříjemnému a nevyzpytatelnému radotínskému Jakubu Kučerovi (není nad to, zajet si zahrát mimo Prahu proti pražským soupeřům), se kterým Petr neúspěšně měřil síly už na jaře při družstvech (tehdy prohra 20:22 ve třetím setu). Výsledek 16:21, 21:6, 18:21 vypadá divoce, leč názorně odpovídá obrazu utkání. Petra limitovala vlastní nervozita, která jej v rozhodujících chvílích zápasů velmi omezuje ve výkonu. První set byl vyrovnaný do stavu 16:16, pak pěti míči v řadě strhl radotínský hráč set ve svůj prospěch. Do druhého setu vlétl naopak Petr excelentně, rázem si vypracoval náskok a jeho soupeř set doslova odevzdal, přičemž vypadal, že na kurtu udeřila jeho poslední hodinka. Aby pak do třetího vstoupil opět jako vyměněný a Petr na to nedokázal zareagovat. O prsa byl neustále Kuba vepředu, Petr opakovaně dotahoval až do stavu 18:18, aby pak poslední tři výměny ztratil. Hlava, hlava, hlava… A z nervozity pak málo trpělivosti a špatně volená zbrklá a riskantní řešení. Škoda, zápas byl vyrovnaný a soupeř k poražení, ale to ví Petr sám nejlépe a také ho porážka mimořádně mrzela. Určitě ale v zápase odevzdal maximum sil.

Debl chlapců – Pepův bronz číslo dvě

Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) je pták z čeledi pěnicovitých, o něco menší než vrabec. Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je malý druh pěvce z čeledi lejskovitých. A pak je ještě Rákosník Pepa a Slavík Matěj a ti společně tvoří nikoliv ptačí pěvecké duo, alébrž celkem sehraný stabilní deblový pár. V deblové části turnaje nasazení jako 3/4 rovnou do čtvrtfinále, ve kterém využili příznivého losu a po zpočátku trochu lopotném výkonu nakonec jistě postoupili do semifinále a tím získali jistotu medaile. Teplickou dvojici Langmajer-Brunc zdolali po trochu rozháraném prvním setu 21:23, 21:15, 21:14. Nasazený benátecko-radotínský pár číslo jedna Müller-Hnilica jim však finálové choutky rázně uťal (13:21, 15:21) a Matěj s Pepou si tak odvážejí ze severu Čech v kategorii skupin i tak cenného bronzového slavíka, resp. rákosníka (skupina Ortel se turnaje nezúčastnila, výsledky platí).

Petrův stabilní deblový parťák Tom Orlík zůstal hájit (víc než zdařile) prosecké barvy na turnaji v Praze a tak se Petr s využitím prosecko-astráckých kontaktů sešel v páru premiérově s Lukášem Pavlicou. V tomto složení se však kluci nevešli v konkurenci jedenácti deblů mezi nasazenou čtveřici a museli tedy do prvního kola, kde se jim postavili domácí borci Oros-Kökert. Pro Petra čtvrtý zápas v Ústí a konečně soupeř nikoliv z hlavního města! Po rozpačitém úvodu na palubovce vedlejší ústecké haly a rychle nabraném pětibodovém manku (2:7) ze sebe Petr setřásl stigma nepodařeného singlu, chytil se několika dobrými zásahy na síti, vzápětí se přidal a zvedl i zezadu hrající Lukáš a po vítězství 21:16,

21:12 se kluci mohli oprávněně radovat z postupu do čtvrtfinále. Což Petrovi po třísetových nezdarech v mixu a singlu, stejně jako Lukášovi po těsné singlové porážce v „–ica“ duelu (Pavlica-Hnilica) znatelně zlepšilo náladu. Petr s Lukášem pak ještě srdnatě ve čtvrtfinále vzdorovali set a půl i domácím sehraným nasazeným dvojkám Běhounek-Pálinkáš, po výsledku 21:18, 13:21, 13:21 (pro Petra třetí třísetová ústecká porážka) se však museli z turnaje poroučet s body za 5.-8.místo. Přesto musím konstatovat, že zejména v prvním setu vůbec nebylo znát, že spolu hrají první turnaj resp. druhý zápas a aktivní hrou nutili sehraný ústecký pár k chybám. Ústečtí Ondrové však omezili od druhého setu své chyby na minimum, začali dodržovat trenérem naordinovanou taktiku hry do zadních rohů (zejména Běhounek byl v tomto směru od druhého setu výborný) a od stavu 12:12 v setu druhém už převzali definitivně otěže zápasu. I přes celkem jasný výsledek druhého a třetího setu se hrála až do konce zápasu řada dlouhých výměn, ve kterých se však ústecká dvojice dokázala vyvarovat zbytečných chyb. Z našeho pohledu zaslouží Petr s Lukášem i tak za odvedený výkon pochvalu.