Badmintonový oddíl

Tomáš Parkán: „Rozhodlo fandění a soudržnost“

Nejnižší v hierarchii dospěláckých družstev SK Prosek Praha je tým C. Stejně jako loni i letos hrál krajský přebor, a vedl si v něm nadmíru dobře: namísto očekávaných starostí se záchranou se držel celou sezónu v popředí tabulky a nakonec obsadil parádní druhé místo. Tomáše Parkána, zastupujícího kapitána, singlové i deblové opory a jedné z vůdčích osobností družstva, jsem se ptal na to, jak céčko letos plnilo své úkoly (být hráčským zázemím, dávat šanci juniorům), ale také jaká v něm vládla atmosféra a kde jsou kořeny posunu vpřed tabulkou.

Podobně jako v minulých letech jsme i tentokrát chtěli především nemít starosti se záchranou v KP, čím to, že jsme se nakonec vyšplhali až na druhé místo?
Především tím, že jsme se na všechna kola sešli v co možná nejsilnější sestavě. A hlavně se projevily zkušenosti z předchozích let u mladších hráčů. Vy s Kolouškem a zejména v deblech jste ubojovali zápasy, kde vám to herně nešlo. Zuzana táhla ženskou část a starší také hojně bodovali.

Myslíš, že se dalo bojovat i o vítězství? S Astrou B jsme dvakrát prohráli, co nám scházelo, abychom ji o titul připravili?
Možná dalo. Hlavně v prvním kole jsme mohli bojovat o vítězství, ale bohužel nás o lepší výsledek připravila absence tebe a Kolouška a fakt, že zkušeným se nedařilo, jak by si představovali. Ale buďme na zemi. Sportovně musíme uznat,že byli lepší.

Nastoupil jsi ve všech utkáních SK Prosek C, zkus zhodnotit, které kolo bylo klíčové pro úspěch v soutěži, kde se to zlomilo a rozhodlo, že začneme vyhrávat?
Myslím, že první třízápasové kolo nás nakoplo. Po ne až tak vydařeném začátku prvního zápasu se Spoji, kdy jsme vítězství vybojovali, se to přehouplo na vítěznou vlnu.

Jak velkou úlohu přisuzuješ zkušenostem? Jirka jich má na rozdávání, ale i my ostatní jsme nebyli v soutěži žádnými zelenáči…
Zkušenosti hrají velmi významnou roli, hlavně s ohledem na to, že v kraji hraje hodně mladých hráčů. Táta i Vítek, pokud se cítili v pohodě, nosili body jako na tácu. Ono taky mít za kurtem někoho, kdo je schopen dobře poradit, není úplně k zahození. Co týká ostatních, prostě se projevilo, že máme něco důležitých zápasů za sebou.

C-družstvo má být prostorem, kde dostanou šanci mladí hráči. Letos to ale ne vždy fungovalo k úplné spokojenosti. Jak bys zhodnotil přínos a herní projev Kačky, Jany, Jáchyma?
Ono to bylo od začátku tak trochu dané tím, že jsme si řekli: hrajeme na vítězství. Ne na to, aby si všichni zahráli. Tím pádem vytížení mladých bylo značně kolísavé. Co se týká holek, Kačka toho odehrála víc. Bylo to dané tím, že chtěla, a taky tím, že Jana do hraní družstev není nijak hrr. Holky se snažily, co mohly, ale je vidět, že zkušenosti chybí. A bohužel někdy nejenom ty zkušenosti. Jáchym je trošku jiný příběh. Prostor dostal až v posledním kole. Řekl bych, že ze všech mladých má nejtěžší pozici. Ale když nastoupil, hrál vzhledem ke svým mizivým zkušenostem výtečně! Jáchyme!!! Chce to víc trénovat s dospělýma!!!

Ženskou část letos táhla Zuzka, teprve na poslední kolo dostala zasloužené volno. Co říkáš jejím výkonům?
Zuzka? Pokud je zdravá, má natrénováno a je v pohodě, nemá v kraji konkurenci! Když ji něco trápí, tak sem tam prohraje. Kéž bychom i my ostatní toho prohráli letos tolik co ona!

Vlastní výkony je vždy ošidné hodnotit, ale stejně, jakou by sis dal známku, jak jsi sám se sebou spokojen? Doufám, že už neuslyšíme řeči o věšení rakety na hřebík…
Vlastní výkony? Byly to opravdu výkony? ;-) Tak něco jsem i vyhrál. Pravda, moc toho nebylo, ale titul hrobař víkendu jsem na Školičce od teamu obdržel tuším jen jednou. Řeči o věšení ještě ne. Mám teď od posledně nevyřízené učty se strejdou Mrázkem. Tyhle pivní boje mají prostě náboj a příjít o ně by byla věčná škoda.

Jak letos fungovala vnitro-oddílová diplomacie? C-tým je přece jen v hierarchii nejníž.
Někdy mi to hlava nebere a zůstává rozum stát. Víc asi nic.

Konečná tabulka KP je extrémně vyrovnaná, hned tři týmy mají 26 bodů, dá se říci, že jde o soutěž, kde každý může porazit každého?
Vyrovnaná je. Ale přece jen se mydlí ti nahoře. Dejme tomu tři a ostatní s odstupem za nimi. Pak už hodně zaleží na sestavách, v jakých se teamy vždycky na to dané kolo sejdou. Vždyť i my jsme si mohli dovolit, i když trochu donuceni okolnostmi, na poslední kolo přijet ve slabší sestavě.

Jaká je kvalita KP oproti předchozím letům?
Řekl bych, že jde mírně nahoru.

Má podle tebe Astra B reálnou šanci prokousat se baráží do 2. ligy?
To se dá jen těžko odhadnout. Neznám ostatní teamy v baráži. Ale mohli by to dokázat.

Co stálo za sestupem mladého družstva Astry C? Byla to právě nezkušenost hráčů, kteří jsou mnohdy na předních místech juniorských žebříčků?
Především mizerná docházka a pak jistě nezkušenost. Co je platné, že Holec, Zahrádka jsou první na žebříčku, když je táta s Kolouškem přejedou rozdílem třídy. Tohle byl problém většiny jejich hráču. Potenciál tenhle team určitě měl, ale ty zkušenosti ještě ne.

Mírně osobní otázka: proč se už dlouho vyhýbáš turnajům jednotlivců?
Jednotlivci mě nikdy nijak zvlášť nebavili. Rád se na turnaj přijdu podívat, ale hrát tam mě nijak neláká. Družstva jsou ovšem jiná. Ta hraju vždycky rád.

Závěrem tě požádám o výhled do další sezóny: zkus říct svůj pohled na to, jak efektivně hrát dvě ligové a jednu krajskou soutěž, a na co si může céčko v kraji v příštím roce myslet?
Těžká otázka. Všichni víme, že jen s vlastními hráči by to nešlo. Otázka bude, jak se sestaví jednotlivá družstva. Chápu, že to není uplně jednoduché, ale pokaždé, když se blíží psaní soupisek, jsem pln očekávání. Většinou pak jen kroutím hlavou nad tím výsledkem. Je to sice rok od roku lepší, ale ne uplně ono. Ale už jsem to vzdal, protože kdyby ne, měl bych dnes tu hlavu ukroucenou. Hodně tedy bude záležet na složeni céčka. Udržet ty starší, aby nezdrhli do předčasného důchodu, a nějak rozumě poskládat ty ostatní. Můj osobní tip je, že budeme spíše dole než nahoře. Modří už vědí…

Rád bych závěrem také všem poděkoval za vydařenou sezonu. V tohle teamu letos byla – ostatně jako i dříve – radost si zahrát. Fandění, soudržnost a hlavně pohoda byly naše velké zbraně. Ještě jednou všem DÍKY!

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Nejsou žádné nejbližší turnaje ...

Začni s badmintonem: nábor 2018

Sponzoři a partneři