Badmintonový oddíl

Turnaj rodičů a dětí 2018: padesát let proseckého badmintonu!

salyV sobotu 23. března hostila naše domácí hala na Proseku tradiční Turnaj rodičů a dětí na závěr školního roku. Jedenáctý ročník turnaje byl zároveň skvělou příležitostí oslavit velké jubileum – padesát let od založení oddílu badmintonu TJ ČKD Kompresory Praha, později SK Prosek Praha. Půlstoletí proseckého badmintonu bylo příležitostí zavzpomínat – připomenout zakladatele a významné osobnosti, bez nichž by tu klub dnes nemohl být, největší úspěchy, kterých prosečtí badmintonisté dosáhli, a zároveň se s optimismem podívat do budoucnosti.

Prohlédněte si: fotografie z turnaje

Ráno velká oslava odstartovala úderem deváté hodiny, kdy se do hry na čtyřech kurtech pustilo 33 rodinných týmů, rozdělených do tří věkových a výkonnostních kategorií. Do soutěže věnovala Karolína Bathory parádní salátovou mísu vlastní výroby s badmintonovou tematikou; Diana Pražáková pak dva krásné badmintonové hrnečky. Jako vždy ale tím hlavním, o co v turnaji rodinných týmů šlo, bylo především dobře se pobavit a v uvolněné atmosféře plné úsměvů si užít badmintonový den.

Vedle samotné hry mohli účastníci strávit čas také v bazaru, kde se prodávalo a rozdávalo nejrůznější badmintonové vybavení a také starší i nové modely oddílových triček. Novinkou bylo zveřejnění a možnost pořídit výroční modré tričko, na kterém nejvíce práce odvedla Anička Krajčová. Modrá trička jsou stále k dispozici (za 200 Kč) a poslouží jistě jako prima vzpomínka i prakticky k nošení na kurtu či mimo něj.

DSC_0719

Díky velkému úsilí řady lidí se nám podařilo uchystat i síň slávy, tentokrát ve formátu, který připomněl zásadní či zábavné události z klubových kronik. Zájemci měli možnost prohlédnout si výčet největších klubových úspěchů, projít si získané medaile a úspěchy dosažené v sezóně 2017/2018 a zejména zalistovat starými kronikami klubu. V čele s kronikou úplně první, sepisovanou od založení, kterou přinesl předseda pan Jurka a jeho slovy: „Znovu se otevře za dalších 50 let,“ takže kdo si ji neprošel, o hodně přišel.

Přímo v tělocvičně bylo možné si prohlédnout archiv všech modelů proseckých triček, která vznikají v autorské dílně sourozenců Krajčových, občas ale také s pomocí nápadů či návrhů od dětí. Také byly vystaveny vtipné transparenty a vlajky, které vyrobili naši hráči během Teambuildingů a soustředění – například klasický transparent s hnojem, i plachta „jsme rychlejší než želvy.“ Děti se mohly zmocnit nafukovacích balonků, a všichni účastníci také nacpat se sladkými i slanými příspěvky do bufetu v nářaďovně; netřeba zdůrazňovat, že poslední „atrakce“ byla u hladových badmintonistů zdaleka nejpopulárnější ;-)

Výzdoba všech prostor byla sladěna a držela si krásný styl díky práci paní Elišky Kasinové, které děkujeme za plakáty, nadpisy, obrázky či pochvalné diplomy; a připomenout samozřejmě musíme také balonkovou „padesátku,“ která se stala slavnostním místem i fotokoutkem a příležitostí k tomu zvěčnit se během oslav.

Pro společenský závěr patří velký dík za přípravu grilování Tomášovi Parkánovi a jeho teamu, a Jirkovi Šulcovi, který dal opět dohromady skvělou sestavu a s kapelou bavil účastníky oslav až do pozdních večerních hodin.

Jak dopadlo rodinné klání? Ve skupině C; přípravka:
1. Hrabcovi
2. Nýdrlovi
3. Fenclovi
4. Šturcovi
5.-6. Maixnerovi (Amálka), Bíbovi (Kristián)
7.-9. Bíbovi (Justýnka), Maixnerovi (Agátka), Ledererovi (Kačka)
10.-13. Gerbelovi (Kristýnka), Ivankovovi, Švejdovi, Gerbelovi (Klárka)

DSC_0943

Ve skupině B; žáci:
1. Pávovi
2. Solarovi
3. Zlatníkovi
4. Sedláčkovi
5.-6. Marešovi, Pražští
7.-9. Tvrdíkovi, Kučerovi, Kuptíkovi
10.-12. Korandovi, Flusserovi, Ledererovi (Honza)

DSC_0951

A ve skupině C; junioři:
1. Palánovi
2. Šulcovi
3. Schumpeterovi
4. Riegrovi
5.-6. Zelinkovi, Podivínovi
7.-8. Krejčovi, Rákosníkovi

DSC_0958

Turnaj pod dohledem Ireny Podivínové bezvadně odřídila Kačka Krejčová, které patří dík za plynulý a pohodový průběh, narušovaný ponejvíce slavnostními příležitostmi, předáváním a exhibicemi.

Pojďme tedy k těmto slavnostním chvílím. Každoroční oceňování úspěchů sezóny mělo letos mnoho rozměrů a přesně ukázalo, jak moc je badminton týmovým sportem. Filozofií našeho klubu je spolupráce a souhra všech složek, hráči počínaje, přes trenéry a funkcionáře, ochotné zapojené rodiče po školní a domácí zázemí. A více než půl hodiny trvající vzájemné oceňování pokrylo prakticky všechny složky; vědomí, že k sobě navzájem chovají úctu a obdiv k odvedené práci, je pro všechny ohromně motivující.

Jako první se ocenění dočkaly tři individuální úspěchy našich juniorů. Oceněni byli:
Berta Ausbergerová za dva mistrovské tituly v kategorii juniorů; účast na mistrovstvích Evropy a světa juniorů a medaili z turnaje evropského okruhu dospělých v Karviné
Vašek Palán za mistrovský titul v kategorii U17 a účast na mistrovství Evropy kategorie U17 v Praze
Adam Šulc za bronzovou medaili z mistrovství ČR žáků a účast na mistrovství Evropy kategorie U15 v Kazani

Ohromnou radost jsme měli z úspěchů našich mládežnických družstev a ocenili jsme tedy:
družstva U11 – Prosečtí Piráti, Prosečtí Panteři a Letňanští Draci, kteří získali 1., 4. a 5. místo v pražském přeboru
družstvo U13, které získalo zatím 3., 1. a 1. místo a vede průběžnou tabulku pražského přeboru
družstvo U15, které v dlouhodobé soutěži pražského přeboru zatím vyhrálo všechna svá utkání a do play-off půjde z 1. místa

DSC_0622

V návaznosti na trenérský tým si vzal slovo zástupce „rodičovského výboru“ Jiří Šulc a ocenil hned několik kategorií proseckých členů a osob:
- obětavé pomáhající rodiče Moniku Tvrdíkovou, Hanku Vláškovou, Irenu Podivínovou
- mladé trenéry rozvíjející badminton v Letňanech Anežku Limanovskou, Šárku Vláškovou a Vaška Podivína
- trenéry SK Prosek Martina Lederera, Vítka Šeďu, Ditu Marešovou, Dianu Pražákovou, Tomáše Parkána a Tomáše Krajču
- zdaleka nejlepšího předsedu Jana Jurku ;-)

Poslední fází oceňování bylo veliké letošní překvapení, na jehož provedení má největší zásluhu Dita Marešová. Abychom ocenili a podpořili také rodiče hráčů, kteří jsou svým dětem největší oporou, vytvářejí zázemí, často jezdí po turnajích, věnují se sportu svých dětí, investují do něj nemalé prostředky a jsou také svým dětem a našemu klubu největšími fanoušky – rozhodli jsme se věnovat jim zbrusu nové fanouškovské šály SK Prosek Praha.

DSC_0663

Několik desítek šál se bleskově rozebralo mezi přítomnými rodiči a fanoušky klubu a jistě se dočká kreativního využití během týmových i individuálních soutěží. Fantazii se meze nekladou!

Ohromnou radost jsme měli z účasti historických osobností proseckého oddílu. Krom toho, že jsme si připomněli 50 let od jeho založení, zavzpomínali jsme také na největší týmový úspěch, od kterého uplynulo rovných 25 let. Většina členů tehdejšího družstva, které vyhrálo domácí 1. ligu a zúčastnilo se poháru mistrů v norském Kristiansandu, se zúčastnila oslav a předvedla i své herní umění v exhibičních zápasech (netradičně hraných starým systémem počítání na ztráty). A protože často jde o stále aktivní hráče 1. či 2. ligy, bylo na co se dívat – a všechna tři exhibiční utkání hráči týmu 1992/93 nakonec vyhráli!

Porovnat můžete fotografie z let 1993 a 2018:

35114526_10156625821418130_5341048237828603904_n

V horní řadě zleva: Tomáš Maixner, Radek Gregor, Pavel Kubiš, Vratislav Vostřák
ve spodní řadě: Dita Feiferová/Marešová, Veronika Vopálenská, Diana Stádníková/Pražáková, Jiří Parkán
vleže: Jan Jurka ml.

35895358_10156625821643130_8961149908178436096_n

V horní řadě zleva: Tomáš Maixner, Radek Gregor, Pavel Kubiš, trenér Jan Boháč
ve spodní řadě: Dita Feiferová/Marešová, Veronika Vopálenská, Diana Stádníková/Pražáková, Jiří Parkán
vleže: Jan Jurka ml.

Krátce před 16. hodinou došlo pak na okamžik nejslavnostnější. Pozvání na oslavu 50 let přijala řada významných osobností našeho klubu a ten se rozhodl poděkovat 14 lidem, kteří stáli u zrodu proseckého badmintonu, či významným způsobem zasáhli do jeho historie – ať už jako trenéři mládeže, funkcionáři nebo rozhodčí. Ocenění byli:

zakladatelé badmintonového oddílu TJ ČKD Kompresory Praha:
pan Petr Šoch
paní Svatava Šochová
pan Jiří Oblonský
paní Svatava Oblonská
pan Jan Havel
paní Jiřina Havlová
pan Ivan Jungmann

mezinárodní rozhodčí a členka našeho klubu:
paní Michaela Bencová

trenéři mládeže:
pan Jan Boháč
paní Milada Nováčková
pan Miroslav Páv
pan Tomáš Krajča

předseda klubu a jeho žena, zakládající členové:
pan Jan Jurka
paní Jana Jurková

DSC_0848

Dvanáct šikovných tatínků otevřelo na oslavu dvanáct šampaňských a symbolicky tak započalo neformální část oslav, během kterých mohli všichni zavzpomínat, prohlédnout staré fotografie, pobavit se a zároveň také vidět přímo v akci naši stávající členskou základnu – šikovné děti, jejich podporující rodiče, trenéry a lidi, kteří se dnes kolem klubu pohybují a umožňují, aby fungoval – ne možná vždy dokonale, rozhodně ale tak, že můžeme s optimismem hledět do další „padesátky.“

Ať se daří!

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Nejsou žádné nejbližší turnaje ...

Začni s badmintonem: nábor 2018

Sponzoři a partneři