czech-mpp_2048-september_09_2018Ve dnech 11.-16. září probíhala v estonském hlavním městě Tallinnu individuální soutěž mistrovství Evropy juniorů do 19 let. Velkou ctí pro náš oddíl je, že do dvou disciplín byl nominován také náš hráč Václav Palán. Vašek nastoupil ve smíšené čtyřhře po boku Terezy Kobylákové a ve čtyřhře chlapců společně s Vítem Kulíškem.

Prohlédněte si: výsledky online

V mixu Vašek s Terkou vyzvali turnajové dvojky, bulharský pár Iliyan Stoynov a Hristomira Popovská. Těžký los, který znamenal i vyřazení ze soutěže, ale bylo to po boji, 17:21 a 20:22. Smíšená čtyřhra nebyla českou disciplínou – neprosadil se ani stabilní pár Kulíšek-Sonnková, ani pro tento turnaj složený pár Švejda-Krpatová, tři těsné porážky v prvních kolech nás hodně mrzely.

V deblu si Vašek s Vítkem vybrali jeden ze slabších výkonů a podlehli nizozemskému páru Gijs Duijs – Brian Wassink 13:21 a 17:21.

Už samotná možnost startovat na vrcholné juniorské akci je velkou odměnou za tréninkovou píli a vše, co Vašek badmintonu dává. Před sebou má ještě jednu celou sezónu juniorské kariéry a nové výzvy, které přijdou v kategorii dospělých.

Vašku, jak hodnotíš zápasy, které jste na turnaji odehráli?
V mixu jsme s Terkou podali velmi dobrý výkon. Měli jsme jasnou taktiku: nedrajvovat s klukem, ale hru před ním zpomalovat; v obraně vodit kluka ze strany na stranu; smečovat na holku; podání hrát soupeřům mimo raketu. Po většinu zápasu jsme se dokázali taktiky držet a v obou prvních polovinách setů jsme vedli. V druhých polovinách nás Bulhaři dokázali bodově dohnat a v koncovkách setů rozhodli už jen detaily. Zejména mě mrzí koncovka druhého setu, kdy jsme ještě dokázali odvrátit dva mečboly na 20:20, ale do třetího setu jsme se bohužel nedostali a prohráli 20:22. Myslím, že jsme s Terkou udělali během 3 měsíců pořádný kus práce a za výsledek se vůbec nemusíme stydět.

Debl byl o poznání horší. Podlehli jsme velmi dobře sehranému páru z Nizozemska. Výborně četli hru a navíc Vítkovi zápas vůbec nesednul a nemohl se dostat do hry.

Češi byli alespoň na záznamech z turnaje hodně slyšet, jaká byla atmosféra v tělocvičně?
Na celém turnaji jak družstev, tak jednotlivců byste nenašli tým, který by dokázal fandit více, než my Češi. Mohli jsme se spolehnout, že u každého zápasu s českou účastí byla vždy fandící skupinka ostatních českých hráčů. Podpora byla opravdu velká a příjemná.

Jaký byl tvůj dojem z organizace, i v porovnání s ME U17 v Praze-Štěrboholech?
Na organizaci turnaje od Badminton Europe si nemůžu stěžovat. Zápasy nenabraly skoro žádné zpoždění, herní podmínky byly naprosto skvělé a k dispozici byl také Yonex Stringing Team. Mistrovství Evropy U17 v Praze předčilo letošní U19 v Tallinnu v mnoha směrech. Do haly jsme se dostali z hotelu za pouhých 8 minut hromadnou dopravou, tréninková hala byla hned vedle zápasové, tribuna i prostor k rozcvičce byly mnohem větší a mohli jsme dokonce využít dva rozehrávací kurty v zápasové hale.

Zbyl čas i na návštěvu krásného města Tallinnu? A jaké další zážitky si z Estonska budeš pamatovat?
V Tallinnu jsme navštívili asi tři různá náměstí, kde na jednom jsme mohli vidět parlament a městské hradby ze 13. století. Prošli jsme i kolem národní knihovny, která vypadala z dálky jako hrad. Byli jsme také u moře. Na koupání to sice nebylo, ale pohled to byl krásný.

Nejvíce si vážím toho, že jsem mohl vidět naživo hrát nejlepší evropské juniory. Z bezprostřední blízkosti jsem sledoval úžasnou práci s raketou doprovázenou ještě lepším pohybem po kurtu. Takových detailů si na videu nemůžete všimnout. Sledováním zápasů jsem se naučil dalším badmintonovým věcem.