Badmintonový oddíl

MČR U15 Karlovy Vary: šest proseckých bojovníků a jednonohý šampion

IMG_7247O víkendu 10.-11. listopadu hostily Karlovy Vary mistrovství ČR do 15 let. Z našeho klubu se pod vedením trenéra Tomáše Krajči zúčastnili Natálka Stará, Kája Nachtmanová, Ivča Treperová, Petr Krejčí, Tomáš Orlík a Adam Šulc. Právě Adam dosáhl nejlepších výsledků, když se stal mistrem ČR ve čtyřhře chlapců a smíšené čtyřhře; ve dvouhře Adam získal bronzovou medaili. Víkend plný úžasných výkonů a překvapení pro nás má dva rozměry: úspěch týmu, kdy se podařil start hned šesti našich hráčů na mistrovství a všichni si připsali alespoň jeden vítězný zápas. Druhým pak hrdinství Adama, který i přes zranění kolene získal poprvé v kariéře mistrovský titul, a to hned ve dvou disciplínách!

Výsledky: tournamentsoftware

Prohlédněte si: fotografie od Kačky Krejčové

Množství hráčů a dobrá týmová atmosféra charakterizovaly sobotní klání. Naši zasáhli hlavně do párových disciplín a ukázali, že se na republikové scéně neztratí. Ráno ve výtečně připravené hale celý turnaj zahájil nástup ve stylu Star Wars s „utajeným“ Petrem Koukalem jako mistrem řádu Jedi. Všichni hráči tak dostali jasně najevo, že jde o slavnostní příležitost a „neobyčejný“ turnaj. Klapající organizace a důstojné pořadatelství jsou něčím, za co zaslouží tým kolem Vítka Kokoře velikou pochvalu.

Fungovalo to i v rámci prosecké šestice, kdy si pomáhali nejen hráči, ale dík za koučink patří také Martinovi Nachtmanovi; a za krásné fotografie pak Kačce Krejčové, která neúnavně celý den korzovala kolem kurtů, aby zachytila naše hráčky a hráče „v akci“.

Soutěž v mixu jsme zahájili tím nejlepším způsobem, kdy všechny páry vyhrály svá první kola. Petr s Nachtmi vyřadili dvojici Ovčačík-Hejduková; Tomáš s Naty si poradili s párem Běhounek-Hájková a nezaváhal ani Adam s Klárou Šilhavou proti Müllerovi a Pokorné. Dále už čekali velcí favoriti: Petr a Nachtmi nestačili rychlosti a práci s raketou dvojice Rzeplinski-Kozempelová (nakonec 2.), Tomáš s Naty mohou litovat množství vlastních chyb proti Maňáskovi a Maixnerové (19:21 ve druhém setu).

Do dvouher zasáhl pouze Adam, jehož „turnajový příběh“ si necháme ještě na později. Věnujme se tedy čtyřhře, kde jsme byli zastoupeni především v dívčí části. První se do hry dostala Naty se spoluhráčkou z Hamru; výhra nad domácím párem Hoffmanová-Korčmarošová byla s odřenýma ušima a holky kombinovaly lehkovážnost s občasnou panikou… Výtečný výkon podala Ivča s Kačkou Koliášovou, když porazily v prvním kole soupeřky ze své věkové kategorie U13 Špačkovou a Benišovou. Proti Žurkové a Novákové ve druhém kole už to bylo horší, i když v prvním setu jejich drajvová rozehrávka favoritky zaskočila; druhou sadu si však již pohlídaly. Už o kolo dříve stejným soupeřkám podlehla i Nachtmi s Tinkou Kozempelovou, po boji a slušném výkonu, který ale nebyl prostý zbytečně vyhozených či zkažených míčů. Dodejme pak, že ani Naty s Kájou nestačily ve 2. kole na rychnovský sehraný pár Maixnerová-Muchová.

Velkým úspěchem pro náš klub je kvalifikování šesti hráčů na MČR, kde se každý vyhraný zápas počítá. S každým z nich můžeme dále pracovat, protože žákovská kategorie je jen odrazovým můstkem do budoucí kariéry v juniorech a dospělých, pokud i hráči budou chtít, může pro ně tato účast a zážitek být jedním z impulsů a důležitých zkušeností.

Jen koleno, nic víc…

Jako v básni Christiana Morgensterna, vše se u Adama o víkendu točilo kolem pravého kolene. Zranění (namožené vnitřní vazy) mu umožnilo startovat, ale s velkým omezením pohybu a riskem. Lidově řečeno, stěží stál na jedné noze a mnohé pohyby vypadaly velmi „divoce“.

Překonat bolest, překonat v hlavě pocit, že nemohu do pohybu a úderů dát svých obvyklých „sto procent,“ najít řešení pro herní situace, které nastávají (jak zahrát, abych nemusel běžet dlouhou vzdálenost, jak rozehrát, aby soupeř nezrychloval hru do protipohybu) – veliká sada úkolů navíc k tomu obvyklému; přemýšlení, jak zdolat turnajové soupeře a uplatnit natrénované dovednosti.

Adam celý víkend působil sebejistě a zároveň smířeně. Hlavními disciplínami se staly ty párové a fakt, že získal medaili ve dvouhře, byl naprosto nad veškerá očekávání. Silou vůle uhrané zápasy v prvních kolech proti Ondrovi Běhounkovi a Honzovi Alterovi i třísetové semifinále s Matějem Rzeplinskim se nesly v duchu jediného koučinku: „neblázni a to, co nejde dosáhnout z jednoho kroku, nech jednoduše spadnout na zem.“

Bronzová medaile je v tomto kontextu vyjádřením pocty Adamově přehledu, čtení hry, a velké dávky štěstí. Ze všeho největší pak to, že se při žádném zbrklém pohybu nezranil a koleno „nedodělal.“

Ve smíšené čtyřhře se Adam s Klárou Šilhavou rozjížděli pozvolna, a to i přes nový model slušivých triček. První nejisté kolo vystřídalo druhé suverénní proti dvojici Vojtěch-Ševčíková. Nedělní semifinále bylo skutečným „prubířským kamenem“ dovedností obou hráčů. David Smutný a Lucka Metzová našim vzali set, ale agresivnější a dravější pojetí Adama s Klárkou nakonec slavilo úspěch. Posledním krokem bylo finále proti dvojici Matěj Rzeplinski-Kristina Kozempelová. Silní a namotivovaní soupeři, na druhé straně Adam se spoluhráčkou, která těsně po prohraném semifinále dvouhry jen těžko sbírala hlavně psychické síly pokračovat v turnaji. Zvládla to ale na výbornou a dokonce i s komickou vložkou, kdy první set za stavu 20:18 Klára zakončila neuvěřitelným „prasáckým“ úderem – forhendovou obranou na bekhendové straně těla „pod rukou,“ která letěla ideální křivkou křížem a zapadla za nevěřícných pohledů všech přítomných těsně za síť. Druhý set dospěl do nastavení, ale při skóre 22:21 smeč Matěje do sítě umožnila propuknout pražské radosti.

V titul v mixu jsme mohli trochu neskromně věřit, v titul v deblu vzhledem k předturnajovému rozložení sil jen doufat a snít. Ale zázraky se dějí, a tím spíše, když se jim jde odvážně naproti. Adam s Pavlem Maňáskem vytvořili skutečný tým, kluci se navzájem povzbuzovali, hecovali a obětavě bojovali o každou výměnu. Už v prvním kole tím zlomili odpor silného páru Hrubec-Hurtík. V sobotním čtvrtfinále pak porazili i dvojici Havlíček-Urbanec. Semifinále a dva hráči ročníku 2005, Dan Dvořák a Honza Rázl. Zodpovědný výkon na obou stranách, krásný debl, který rozhodovaly maličkosti a detaily – dvakrát 21:19 a vítězná smeč Pavlíka na ukončení druhého setu; obrovská radost pražské a rychnovské části publika! Ve finále čekali hlavní favoriti, Matěj Rzeplinski s Davidem Smutným. Nepříjemná kombinace praváka s levákem a sehraný pár, který sbírá zkušenosti a pěkné výsledky v turnajích evropského okruhu U17. Krátce po prohraném finále mixu ale Matěj nebyl zdaleka ve své kůži a jedovatá a chytrá hra Adama s Pavlem na kluky fungovala. Po setech 21:18 a 21:17 se mohli radovat z naprosto neočekávaného zlata!

Na turnaj v Karlových Varech budeme ještě dlouho vzpomínat jako na příběh „jednonohého šampiona,“ který navíc během víkendu prasknul dva výplety a jeden rám, takže dohrával finálové zápasy s raketou trenéra Tomáše v ruce a raketou trenéra Pavla jako rezervní v košíku. Adamovy medaile jsou velkou inspirací a ukázkou všem, kteří budou muset na turnaji řešit nějaký problém či indispozici. Vítězí ten, kdo se nevymlouvá na zranění a bolest, vybavení, prostředí či okolnosti, ale přijme je a vymyslí vítězný plán.

Fyzioterapeut Adamovi povolil startovat a od toho okamžiku jsme věděli, že MČR bude o sebeobětování; umění překonat bolest, i své vlastní „ego“ a poměřování situací s tím, „jak by to bylo, kdybych byl stoprocentní.“

Od neděle 11. listopadu 2018 už je to „Adam Š.“ nejen jako „Šulc,“ ale také jako „šampion“.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Turnaje a nejbližší akce

Nejsou žádné nejbližší turnaje ...

Začni s badmintonem: nábor 2018

Sponzoři a partneři