308882969_2309532142546699_732561070332896659_nVe dnech 21.-24. září hostila španělská Ibiza evropský šampionát hráčů do 15 let. Historický turnaj pro český badminton a též pro náš oddíl přinesl velký úspěch Amélii Maixnerové, která vybojovala bronzovou medaili ve dvouhře dívek a stanula tak na pódiu mezi nejlepšími hráčkami starého kontinentu. Mimořádnou radost máme také za to, že se v českém výběru mohli představit hned čtyři hráči a odchovanci našeho oddílu – vedle Ami to byli Štěpánka Nýdrlová, Kryštof Coufal a Filip Titěra. A ani oni se neztratili, uhráli několik vítězných zápasů, zatopili pozdějším medailistům a mohou ze Španělska odjíždět s pocitem dobře odvedené práce.

Výsledky turnaje: online

Mistrovství Evropy do 15 let je relativně mladým turnajem – poprvé se konalo teprve v roce 2014 v Basileji. A právě tehdy na něm medailově bodovala i Česká republika díky bronzu Petra Berana v singlu a v deblu společně s Janem Loudou. V dalších letech 2016 a 2018 hostila ME U15 ruská Kazaň, v roce 2020 těsně před začátkem covidové pandemie francouzský Liévin. Ale až letos mohly opět sociální sítě českého badmintonu zaplavit fotky a příběhy s odleskem cenného kovu, právě díky Ami Maixnerové.

308103638_2308910529275527_3538273198289617592_nME bylo letos určeno pro ročníky narození 2008 a mladší. V ČR máme relativně početnou skupinu hráčů, kteří už delší dobu startují na mezinárodních turnajích, a to včetně turnajů evropského okruhu U17 – proto jsme obsadili plný počet míst a alespoň jednu disciplínu si na turnaji zahráli Ami Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Adéla Turoňová, Eliška Mikešová, Erika Osičková, Kryštof Coufal, Filip Titěra, Vojtěch Strejček, Kryštof Klíma a Lukáš Thor. Trenéry na akci byli určeni současní trenéři kategorie U17 Michal Turoň a Matěj Hubáček.

Prosecká čtveřice navázala na předchozí účasti Berty Ausbergerové (ta v roce 2014 hrála dvouhru a prošla mezi 16 nejlepších) a Adama Šulce (který v roce 2018 v Kazani hrál dvouhru a čtyřhru). Tentokrát mohli hrát Štěpánka, Ami a Kryštof dvouhru, Filip s Kryštofem čtyřhru a Ami s Erikou Osičkovou čtyřhru. Ami se Štěpánkou a kluci v deblech se dokonce zařadili mezi nasazené hráče.

Hned první hrací den přinesl velké výzvy. Nepatřil mezi ně zápas Štěpánky, která v pohodě přehrála lotyšskou hráčku Mackevicu. Kryštof hned v prvním kole narazil na nepochopitelně nenasazeného Nathana Nguyena z Francie. Vítězi velkého turnaje OLVE dal Kryštof 14 a 10 bodů, spekulovali jsme, že hrál možná proti budoucímu vítězi, nakonec Nguyen obsadil v turnaji třetí místo. Bilanci s Francií na 1:1 ale srovnala Ami, která po koncentrovaném a kvalitním výkonu porazila Lily Gautier, francouzskou druhou singlistku, 21:18 a 21:16. Na závěr dne pak přidala spolu s Erikou suverénní výhru nad španělským deblovým párem Izaiar Barcala – Paula Yedra; Španělé také patří k silným zemím a výsledek 21:9 a 21:11 byl více než přesvědčivý.

307203450_2307313506101896_2273231408650108820_nČtvrtek přinesl zápasy 2. a 3. kola. Štěpánka skvěle začala zápas proti turecké soupeřce Elifnur Demir, ale nakonec odešla poražena po setech 21:13 17:21 a 13:21. Pod tlakem běhavé a agresivní soupeřky se začaly množit chyby, zápasu byla škoda, nutno ale dodat, že Demir nakonec získala v singlu bronzovou a v deblu dokonce stříbrnou medaili… Ami měla druhé kolo snadnější, když přehrála slovinskou hráčku Tinkaru Alič dvakrát 21:10. V náročném duelu se zástupci polské párařské školy uspěli Kryštof a Filip, porazili Jakuba Dulembu a Mikolaje Krystka dvakrát 21:16. A postup mezi 16 nejlepších si nenechaly ujít ani Ami s Erikou výhrou nad italským párem Margherita Tognetti a Viola Torres 21:18 a 21:19. Ami v osmifinále zapsala důležitou a velmi cennou výhru nad německou jedničkou Glorií Poluektov. Hráčka z Refrathu udělala v poslední době velký výkonnostní pokrok a zápas mohl dopadnout jakkoli, Ami však zvládla koncovku první a třetí sady lépe a vyhrála 22:20 15:21 a 21:16, tím se dostala už do čtvrtfinále.

Páteční program zahájily osmifinálové zápasy párových disciplín. Kryštof s Filipem hráli proti švédskému páru Erik Blomberg-Adam Medin a byl to 40 minut trvající náročný boj, bohužel se šťastnějším koncem pro Švédy 21:19 16:21 a 21:23. Také Ami s Erikou hrály tři sety proti polské dvojici Aleksandra Wilczewská – Kaja Ziolkowská, avšak i ony odešly poraženy 13:21 21:16 a 11:21.

308519011_2308912969275283_7962891813117989677_nTím se pozornost všech v proseckém (i českém) badmintonu zúžila už jen na Ami. Její čtvrtfinálovou soupeřkou byla Hédi Doroszmai z Maďarska. Hubená a běhavá hráčka s nepříjemnou rukou. Ami ale skvěle držela taktiku, nervy na uzdě a v klíčovém zápase podala svůj nejlepší výkon na turnaji. Porazila Doroszmai 21:12 a 21:16 a mohla se radovat z jisté medaile!

Krátce po 15. hodině se rovnou rozehrálo i semifinále. V něm už Ami tahala za kratší konec proti turecké hráčce a pozdější mistryni Evropy Aleyně Korkut, které podlehla 16:21 a 11:21. Do sobotního finálového programu už tedy Ami zasáhla jen svou účastí v ceremonii vyhlášení vítězů, kdy si převzala krásnou bronzovou medaili.

Mistrovství Evropy U15 je milníkem pro všechny z nás. Samozřejmě pro hráče samotné jako vyvrcholení jejich dosavadní přípravy. Můžeme být hrdí, že všichni ukázali konkurenceschopnost a předpoklady pro budoucí vysokou výkonnost. Pro jejich rodiny, které už roky podporují jejich sportovní růst, organizačně, finančně i morálně. Pro náš klub, protože jde o potvrzení, že od prvních krůčků na parketách v hale TJ nebo v badmintonové školičce existuje cesta až na mistrovství Evropy. Pro trenéry, kteří připravovali tréninkové plány, samotné tréninky, koučovali hráče na turnajích v ČR i zahraničí. Pro Český badmintonový svaz, protože naši hráči kráčejí cestou systému – naučili se mnohé na campech Talent Teamu, byli součástí Sportovního střediska, také Sportovního centra mládeže, jsou členy reprezentačních výběrů.

Mějme radost a buďme hrdí na tento úspěch, který možná doceníme až za nějakou dobu. A zároveň napněme svoje síly směrem k budoucnosti, protože po kategorii U15 přicházejí sedmnáctky, devatenácky a dospělí – a i když to bude čím dál náročnější, vždycky můžeme být ještě lepší.