P2220962Ve dnech 20.-22. srpna hostil německý Refrath mezinárodní turnaj kategorie U15 započítávaný do kvalifikace pro mistrovství Evropy. Z našeho klubu se zúčastnila početná skupina pěti hráčů, kteří předtím absolvovali i třídenní camp v SCM Praha pod vedením trenérů Oscara Martineze, Markéty Osičkové a Tomáše Krajči. Přímo na turnaji pak hráče vedli Oscar Martinez a Tomáš Krajča, z našich startovali Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Kryštof Coufal, Filip Titěra a Petr Bříza. Z dalších oddílů nás doplnili Erika Osičková, Adam Srnec, Adélka Turoňová a Eliška Mikešová, za pomoc během turnaje děkujeme i jejich rodinám. V turnaji jsme fandili i dalším českým zástupcům z Benátek.

Výsledky turnaje: tournamentsoftware

Prohlédněte si: fotografie od Aleny Ozaniakové

Během třídenního campu hráči zapracovali na hře ve střední části kurtu a deblové sehranosti. Učili se, jak zahrát blok za síť a následně reagovat nohama, sehráli řadu kombinací a došlo i na tréninkové zápasy. To vše, abychom byli připraveni na jako vždy silnou německou konkurenci. Vedle hráčů z jednotlivých spolkových zemí startovali v Refrathu i borci z Francie, Nizozemska, Dánska nebo Rakouska, a protože šlo i o hráče ročníku narození 2007, často i větší a fyzicky silnější. O to větší výzva a cenná zkušenost.

Cestu jsme absolvovali v příjemném zánovním voze z Auto Klokočka, ubytovaní v blízkém Kolíně nad Rýnem a dobře najedení jsme se naladili na první turnajový den. Neobvyklý formát, kdy se organizátoři snažili splnit covidová pravidla a udržet počet lidí v hale pod 150, způsobil, že v pátek hráli jenom kluci a holky mohly fandit z dálky.

Nejmladší Petr se zhostil mezinárodní premiéry velmi zdatně. V prvním zápase bojoval proti francouzskému nasazenému hráči Noe Luongovi. Soupeře, jehož ve Wolfurtu Filip zdolal, Petr porazit nedokázal, ale bylo to o kousek. Úspěch nepřinesl ani druhý zápas s domácím Henri Saurem, a tak Petr skončil své účinkování ve skupině.

V deblu mu byl partnerem Elias Martin, dánský hráč ročníku 2009, syn slavné Camilly Martin a později překvapivý finalista singlové části turnaje. V deblu si kluci celkem rozuměli a sehráli vyrovnaný souboj s německým párem Deters-Stohhekker, avšak koncovka 20:22 znamenala stop už v prvním kole.

P2220605

Pro Kryštofa byl turnaj velkou fyzickou zátěží a sehrál krásné a poučné zápasy, které mohou jeho hru posunout dál. V prvním podlehl v koncovce třetího setu Valerianu Eckertovi 20:22, nepomohlo ani dotažení ze stavu 16:20 a velká bojovnost. Druhý zápas ve skupině zvládl, a tak si mohl zopakovat znovu třísetový souboj s Thomasem Mabbem z Belgie. Kryštof úspěšně plnil Oscarovy taktické pokyny a náročný zápas, který trval celých 59 minut (!) vyhrál 18:21 21:17 a 21:16. Na Linuse Emmericha v druhém kole pavouka Kryštof neměl bodově, a také asi psychickými silami. V deblu s Filipem kluci narazili hned v prvním kole na složený pár Hoegen-Pateet z Nizozemska/Belgie, kterému podlehli ve dvou setech.

Filip měl ve skupině dva zápasy jako noc a den. S nasazeným Felixem Schüttem jasně prohrál, když byl soupeř rychlejší i agresivnější. Tima Frankeho naopak suverénně porazil a mohl se těšit na duel v pavouku. Roela Pippeleerse z Belgie, velkého favorita, dokázal zaskočit v prvním setu a podlehl mu až ve třech sadách. Velmi slibný výkon, ale také s inspirací, na čem pracovat a co zlepšovat.

Sobotní program otevřely mixy, kde zasáhli do hry všichni naši hráči. Kryštof s Ami měli těžký los v podobě dvojice Eckert-Blatter. Ani napodruhé nebyl proti Eckertovi Kryštof úspěšný a prohráli s Ami ve dvou setech. Petr se Štěpánkou měli proti sobě soupeře, kteří měli oba snad 180 cm do výšky a velkou sílu. Nehráli špatně, ale k výhře měli daleko.

Skvěle si v mixu vedl Filip po boku Elišky – výhru v prvním kole nad domácí dvojicí Deters-Gany následovala skreč ze strany nasazeného páru číslo dva. Třetí kolo proti nasazeným 9/12 bylo tak soubojem o čtvrtfinále – Filip a Eliška hráli velmi chytře a zdolali další německý pár Schmitz-Zeisig. K medaili bohužel neprošli přes Linuse Emmericha a Maike Iffland. I tak to byl nejlepší výsledek naší výpravy a velký impuls pro vzájemnou spolupráci.

P2220757

Po mixech konečně došlo na dívčí singly. Ami v prvním ne moc podařeném zápase podlehla domácí hráčce Miya-Melan Salaria ve dvou setech. Ze skupiny postoupila díky druhé pohodové výhře v poměru 21:2 a 21:3. V pavouku si to rozdala s jednou ze stejně starých hráček z Německa Lorraine Rusli. 53 minut dlouhý zápas byl velkou bitvou, bohužel po výsledku 21:23 21:15 a 19:21 neúspěšný pro Ami…

Výborné výkony předvedla v Refrathu Štěpánka. Měla ve skupině nasazenou jedničku a německé Evě Stommel sebrala 14 a 7 bodů, důležitý byl i výrazně sebevědomější a kvalitnější herní projev oproti Wolfurtu. Po výhře dvakrát 21:15 nad Milou Schlept se Štěpánka poprala v pavouku s nasazenou francouzskou hráčkou Monitositou Touch 21:23 22:20 a 16:21 byl výsledek krásného souboje, 50 minut vyrovnaných výměn a povzbuzení do další práce.

V neděli už jsme tak byli ve hře jen v dívčím deblu, který se komplet odehrál v posledním dnu turnaje. Ami s Erikou podlehli páru Bonnemann-Rusli 19:21 a 25:27 – velmi smolné koncovky obou setů. Štěpánka nakonec hrála s domácí Ninou Steffes, podlehly starším a agresivnějším soupeřkám jednoznačně ve dvou sadách.

Gratulace k výkonům a výsledkům míří i k dalším českým hráčům. Karolína Kalkušová vybojovala bronzovou medaili, na čtvrtfinále to dotáhli Václav Simon a právě Vašek s Kájou v mixu. Další hráči se pak podívali mezi nejlepších 16 či 32 – což vzhledem k obsazení a konkurenci vždy znamenalo minimálně jednu cennou výhru (spíše více) buď ve skupině nebo v pavouku.

P2230013

Refrath Cup spolu se všemi zážitky – nejstarším vtipem na světě, oblíbeností pizzy a „lupení,“ Filipovým rajčátkem a neprůstřelností ve hře „poznej svého spoluhráče,“ Kryštofovým trikem, jak přimět spoluhráče fandit Štěpánce, ale zejména všemi badmintonovými zápasy a sledováním spoluhráčů i soupeřů byl zkušeností, kterou naši hráči zúročí v navazující přípravě i prvních turnajích podzimní části sezony.