WhatsApp Image 2022-05-29 at 17.49.35Ve dnech 27.-29. května hostila polská Czestochowa mezinárodní turnaje. Biofarm Polish U17 a Biofarm Youth pro kategorie U9-U15 se konaly na jedenácti kurtech v obrovské a krásně připravené aréně, prosečtí hráči zasáhli do soutěží U17 a U15 a ani trochu se neztratili. Vanda Sedláčková a Ivana Treperová vybojovaly druhé místo v deblu na turnaji okruhu U17. Turnaj U15 nám pak přinesl výhru Kryštofa Coufala s Filipem Titěrou v deblu a spoustu dalších medailových umístění.

Výsledky turnaje BEC U17: online

Výsledky turnaje Polish Youth: online

Z našich hráčů do turnaje zasáhli:
Gabriela Frühaufová, Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Vanda Sedláčková, Ivana Treperová
Petr Bříza, Kryštof Coufal, Filip Titěra

Koučování na akci: Tomáš Krajča + rodiče hráčů

Výsledky a úspěchy jsou jednou stranou mince. Důležité ale je zahraniční starty využít a něco nového se naučit. Pro všechny hráče bylo svátkem zahrát si ve velké a krásné aréně, v turnaji U17 i s rozhodčími a dokonce servisovými na semifinále a finále. Zároveň ale také novou výzvou – vzduchotechnika a průvan, který dělal jednu stranu výrazně rychlejší. Rozhodčí, kteří byli důslední v dodržování pravidel např. včetně chyb při servisu. A opět trochu jiná mezinárodní konkurence: dobří hráči z Polska, šikovná skupina hráčů z litevské akademie Kestutise Navickase… v mnoha místech Evropy se kvalitně a hodně trénuje a čelit soupeřům i z menších zemí už není vůbec žádná legrace.

WhatsApp Image 2022-05-30 at 08.42.25Do turnaje U17 zasáhli všichni naši hráči až na Gabču. Velkou radost jsme měli z úspěchu Ivči s Vandou, které prošly až do finále dívčího deblu. V losu se vyhnuly větvi, kde bylo několik silných ukrajinských párů, a především hrály s polskými soupeřkami. Výbornou úroveň hry předvedly i v prvním a třetím setu finále s nasazenými jedničkami Maja Janko – Julia Wojcik; nebyly daleko od překvapení na úkor polských favoritek.

Skvělý turnaj zažil Kryštof, když se probojoval až do čtvrtfinále singlu a ukázal i rychlou a nátlakovou hru proti Belgičanovi Hubertymu. Do osmičky nejlepších se prosadila také Ami, když navíc ve čtvrtfinále svedla krásný souboj s Jelenou Buchberger. Chorvatská hráčka už dokázala turnaj BEC U17 i vyhrát, Ami s ní držela krok až do závěru a podlehla těsně 19:21 ve třetí sadě. Slibné a kvalitní výkony ale předvedli vesměs všichni hráči U15 – je příjemné sledovat jejich rozvoj, jak jsou více a více konkurenceschopní starším soupeřům.

Turnaj U15 konaný souběžně znamenal občas organizační obtíž či nutnost vypořádat se s množstvím navazujících zápasů (Štěpánka dokonce musela rozehraný debl U15 opustit a „odskočit si“ na singla U17, aby ho později dokončila), zároveň ale také větší prostor k prosazení v sobě rovné konkurenci. Zlato získali Kryštof s Filipem, když v ryze českém finále porazili Petra hrajícího spolu s Lukášem Patzákem. Štěpánka zasáhla do všech disciplín, nejlepší výsledek jí přinesla čtyřhra, v níž spolu s Adélkou Turoňovou obsadily druhé místo (a ve finále na litevský pár Kavaliauskaite-Salnaite určitě také měly). V singlu to pak byla bronzová příčka po semifinálové prohře s velkou favoritkou Raiou Almalahlou. Štěpánka s ní hrála už ve Francii, kde byl výkonnostní rozdíl větší než nyní v Polsku, pravda ale také je, že soupeřka musela do zápasu jít krátce po náročném a prohraném deblu v kategorii U17. Bronz v singlu dále získal i Kryštof, který sebral dokonce set ukrajinskému borci Vladyslavu Kuninovi, v dalších dvou už ale nedokázal čelit jeho nátlakové hře.

Turnaj U15 nabídl zápasy ve skupinách ve všech disciplínách, a tak toho v součtu obou soutěží měli prosečtí hráči po třídenním programu více než dost. Do Prahy jsme se vraceli v nedělních večerních hodinách unavení, ale také plní radosti z pěkného badmintonového výjezdu, který přinesl mnoho zážitků a inspirace pro další práci.