hustopCelostátní turnaj GPA kategorie U17 hostily o víkendu 5.-6. března Hustopeče u Brna. SK Prosek Praha reprezentoval Vašek Palán pod vedením trenéra Tomáše Krajči. A dařilo se mu výborně: dvě semifinálové účasti v párových disciplínách doplnil o čtvrtfinálové umístění v singlu, a neměl daleko ani k ještě cennějším kovům.

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Prohlédněte si: foto z turnaje

Velmi dobré párové výkony Vaška, škoda dvouhry

Nasazení v obou párových disciplínách pomohlo Vaškovi k losu, na který si rozhodně nemohl stěžovat. Bylo tedy reálné myslet na medaile. A skutečně netrvalo ani tři hodiny, a už s úderem dvanácté „to zacinkalo“. Bylo to díky úspěchu v mixu po boku Valentiny Sonnkové z pražské Astry. Po prvním volném kole dvojice V+V porazila silný orlovský pár Adam Twardzik-Nela Němcová 21:18 a 21:13, když se vypořádala i s nepříjemným servisem soupeřů a tvrdou hrou Nely. Ve čtvrtfinále číhali Martin Štětina a Péťa Janošová z Kladna, kterým se podařilo vyřadit turnajové dvojky. Ale Vašek s Valčou překvapení nepřipustili a zajistili si medaili výsledkem 21:16 a 21:9.

Semifinálový souboj s Tomášem Švejdou a Kačkou Zuzákovou přišel na řadu až jako úplně poslední zápas dne. Po hodně nevydařeném prvním setu 9:21 získali V+V přece jen větší jistotu, dokázali změnit svůj příjem a pokrytí drajvové rozehrávky soupeře. Bohužel ale nezvládli koncovku a tři chyby za stavu 20:19 definitivně pohřbily naději na finále. Nebylo však rozhodně nedosažitelné a příště určitě oba mohou opět myslet na příčky nejvyšší.

Pouze do dvouhry vstupoval Vašek jako nenasazený, ale rychle ukázal, že mezi republikovou elitu patří i ve své nejméně „jisté“ disciplíně. V prvním kole se trochu trápil proti olomouckému Jaroslavu Chlubnovi, který dokázal udržet dlouho výměnu a překvapoval ne vždy učebnicovými údery. Výhra 21:16 a 21:14 se nerodila snadno zejména ve Vaškově hlavě. Nervózní byl i před zápasem a v průběhu obou setů proti nasazenému Adamu Kostrhunovi – při posledním vzájemném setkání právě v Hustopečích s Adamem prohrál a byl to hodně „bolestivý“ výsledek. Tentokrát ale levákovi ze Slavoje Podivín nedal Vašek šanci a vždy ve druhé polovině setů přesvědčivě zvyšoval svůj náskok. Byl z toho výsledek 21:10 a 21:11.

Ve čtvrtfinále čekal třetí nasazený Martin Siegl. V prvním setu Vašek vyhrával všechny dlouhé výměny a šikovný soupeř působil snad až „nerozehraně.“ Na výhru 21:11 bohužel navázala nervóznější a nakonec nezvládnutá koncovka druhého setu poměrem 18:21 a ve třetím hře dominoval přesný a překvapivý badminton Martina Siegla – 21:11. Velká škoda, protože soupeř pak Hustopeče v kvapu opustil a do nedělního semifinále vůbec nenastoupil, což je chování za hranou znevážení soutěže.

Nejvíce jsme si slibovali od pánské čtyřhry. Vašek se dlouhodobě připravuje spolu s Vítkem Kulíškem z pražské Astry a v turnaji oba moc chtěli natrénované hodiny prodat. Jejich snaha a motivace (včetně hlasitého povzbuzování) bylo často až za hranou (hlasité řvaní při chybě soupeře), kluci ale ukázali mnohem víc, než jen decibely – také velmi dobré standardní situace, razantní útok a dobré dokončování výměn, i vzájemnou podporu na kurtu.

Po prvním volném kole měli za soupeře o dva roky mladší pár Adam Ehm – Jan Hora. Kluci se radovali v prvním setu z 10. dosaženého bodu jako svého cíle, takže není divu, že Vašek s Vítkem v klidu zvítězili výsledkem 21:12 a 21:8.

Pak už čekalo semifinále a v něm turnajové jedničky Jirkové Král s Vajsejtlem. V prvním setu celou dobu udržovali mírný náskok soupeři, ale v koncovce se k nim štěstí obrátilo zády a Vašek s Vítkem nabídnutou šancí nepohrdli – 23:21! O osudu druhého setu rozhodla nešťastná série, kdy se od stavu cca 11:12 Vaškovi s Vítkem „povedlo“ zazdít čtyři nadějné šance na zakončení dobře připravené výměny. Celkově 13:21. Třetí set byl bitvou až do konce, bohužel však výsledkem 21:18 postoupili do finále soupeři.

Vrcholné republikové a také mezinárodní turnaje čím dál více ukazují, jak náročné je přidat k nacvičeným dovednostem (podání, příjem, točení, útok, obrana… atd.) také to nejlepší „hlavou“. Jsou to až protichůdné požadavky: motivovat se a chtít – ale udržet klid; rozmyslet si taktiku vedení výměny – ale nesvázat tělo myšlenkami a hrát uvolněně; být pánem na kurtu – ale mít respekt k soupeři; komunikovat a hecovat se – ale dokonale se soustředit.

GPA v Hustopečích ukázalo u Vaška, potažmo i u jeho spoluhráčů posun v oblasti dovedností obou typů. Ze všeho nejdůležitější je ale stálá vůle a chuť na sobě pracovat. Jen tak dál 😉