mcrSportovní hala Vitality Slezsko ve Vendryni byla dějištěm republikového šampionátu týmů kategorie U15. Ve dnech 15.-17. října bojovalo celkem 18 klubů z celé ČR o tituly mistrů republiky. S ohromnou hrdostí můžeme říci, že na příčku nejvyšší vystoupalo žákovské družstvo našeho oddílu – SK Prosek Praha. Po „době bronzové“ a třetích místech z MČR 2019 a 2020 se tak nyní začala doba zlatá!

Výsledky turnaje: online

Družstvo ve složení: Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Veronika Flusserová, Kryštof Coufal, Filip Titěra, Petr Bříza a Jiří Matuška vedli trenéři Tomáš Krajča a Václav Palán. Úspěšnou výpravu doplnili ještě Josef Bříza a Alena Matušková, všichni jsme pak také mysleli na Kláru Gerbelovou, kterou o účast na turnaji připravilo karanténní opatření.

Týmové mistrovství je úplně jiné než individuální šampionáty. Dobře pracující kluby dovedou sestavit soupisku, na které není jen jedna či dvě „hvězdy,“ ale vyrovnaná skupina hráčů. Je potřeba mít nejen dívka, ale také chlapce (nebo naopak), nejen soupiskové jedničky, ale i „dvojky“ a „trojky,“ protože v utkáních na sedm zápasů má každý bod stejnou cenu. Hrdiny a klíčovými hráči se mohou stát i ti, kdo normálně stojí mimo světla reflektorů. Je třeba, aby se sešly dobře napsané soupisky, potvrdily papírové předpoklady a přidalo nějaké to překvapení a výkon „srdcem.“ Navíc velký a třídenní turnaj klade i velké nároky na fyzickou a psychickou odolnost všech zúčastněných.

Naše zlatá cesta se začala kličkováním po Praze a únavnou mnohahodinovou cestou do daleké Vendryně. V místě nás ale v pátek ráno přivítala pečlivě připravená hala s mnoha kurty a velkým prostorem pro hru i odpočinek mezi zápasy. Početný pořadatelský tým dělal během turnaje maximum pro zdárný průběh a byl to opravdu i po této stránce krásný turnaj.

Systém určil, že se týmy rozdělí do tří základních skupin po šesti, z nichž nejlepších osm (vítězové, druzí a dvě nejlepší třetí místa) postoupí do pavouka o celkové vítězství. Vzhledem k žebříčkové vyrovnanosti našich hráčů jsme byli v turnaji nasazení jako jedničky, v základní skupině A jsme se postupně měli utkat s družstvy Klimkovic, Brna, Dobrušky, Orlové a Vitality Slezsko.

Základní skupina: pět výher a první místo

Klimkovice jsou pro nás tradičním rivalem a silným klubem ze severomoravské oblasti. Úvodní utkání jsme však zvládli velmi suverénně 7:0, snad jen úvodní mix byl trochu nervózní. Rovnýma nohama jsme tak do tvrdé reality, že jsme na MČR, „šlápli“ až v duelu s FSpS MU – brněnský tým se opíral o čtveřici vyrovnaných kluků a Nelu Fliglovou, další hráčky mu trochu scházely. Loni však Brno dokráčelo k titulu i bez jedné dívky v sestavě, takže jsme věděli, že nás nic lehkého nečeká. Tři „jisté“ body dodaly dívky – Ami a Štěpa v singlech a Štěpa s Vevou v deblu. Ze čtyř vyrovnaných zápasů jsme potřebovali ještě jeden. Nevyšlo to Ami s Kryštofem v mixu, po třech dramatických setech a parádní bojovnosti poraženi odešli i Filip s Petrem v deblu. A když Filip podlehl na jedničce Havlíčkovi, zbývala už jen poslední šance. Kryštof ale v duelu dvou kandidátů účasti na ME U15 porazil Lukáše Thora 21:17 a 21:19. Brno jsme tak porazili těsně 4:3…

Na závěr pátečního programu nás čekala Dobruška, tým bez třetího kluka, ale se silnou dvojicí Patzák-Slavík. Konečná výhra 6:1 byla prima souhrou všech, čestný bod vybojovala Dobruška ve druhém singlu Slavíkem, jedničku i třísetový debl kluků jsme však zvládli, stejně jako hektickou situaci s nástupem kluků ke čtyřhře.

Už po prvním hracím dnu bylo mnoho témat k rozebírání. Únava některých hráčů, naopak relativní nevyužitost (Ami hrála šestkrát, ale vlastně ani jeden vyrovnanější zápas), sobotní sestavy a plány pro skupinu a očekávané čtvrtfinále, či otravný hlas místního hlasatele, který v dobré víře „překřičet“ hluk v tělocvičně zápasy vyhlašoval dikcí vzbuzující dojem práskání bičem 😉

Sebrali jsme síly, na rozdíl od pátka se dobře (po svém) nasnídali a vyrazili do haly udělat další krok v cestě za medailí. Ranní duel s týmem TJ Orlová-Lutyně byl zajímavějším pro naše dívky, které si tentokrát doopravdy zahrály. Ami si však poradila s Czajovou, Štěpánka porazila Grednerovou a společně holky vyhrály i vyrovnaný třísetový debl. Stoprocentní byli též kluci i mix Petra s Verčou, a tak další soupeř z hostitelské oblasti odešel poražen 7:0. Stejně se nám pak vedlo i v utkání proti domácímu družstvu Vitality Slezsko. Slabší soupeř umožnil prostřídat sestavu, nechat odpočinout naše jedničky. Výhra 7:0 znamenala potvrzení prvního místa ve skupině. S napětím jsme pak čekali, jak dopadnou utkání ve skupinách B a C a také los.

Pražské derby ve čtvrtfinále: heroický mix a výhra 4:1

Týmy z prvních míst skupin a nejlepší družstvo z druhého místa (právě náš soupeř FSpS MU) byli nasazení v pavouku jako číslo 1-4 (tato čísla se losovala náhodně, a paradoxně právě Brno, jediný tým z druhého místa, si vylosovalo pozici číslo jedna). Další týmy z druhých a třetích míst pak byli dolosováni na pozice 5-8, pouze s tím, že se ve čtvrtfinále nesměly potkat týmy z jedné základní skupiny.

Pro nás to byla tedy nabídka Kopřivnice, Radotín nebo Astra ZM. A právě poslední jmenovaný tým, rival z Prahy, byl nakonec tím, koho jsme museli porazil v sobotním souboji o semifinále. V pavouku už se utkání dohrávalo vždy jen do rozhodnutého stavu, kdy jeden z týmů získal 4. bod. V zápasovém pořadí XD-MD-WD-MS1-MS2-WS1-WS2 tedy záleželo ještě více na správném napsání sestavy a rozložení silných hráčů. A právě ve čtvrtfinále se nám se soupiskami začalo doopravdy dařit 😉

Nově sestavený mix Filip-Ami ukázal ohromné srdce i herní kvalitu a porazil silný pár Astry Čepela-Osičková ve třech setech. Druhý bod přidali Kryštof s Petrem v deblu, třetí Verča se Štěpou v holčičí čtyřhře – a měli jsme tím pádem za stavu 3:0 čtyři „mečboly“. První zůstal neproměněn – Filip i přes hodně sympatický výkon podlehl Marku Čepelovi. Už ten druhý ale vyšel – Kryštof přehrál Duc Trung Dinha a mohla vypuknout naše velká radost. Budeme hrát o medaile!

Nedělní souboje o titul: Benátky a znovu Brno

Naším soupeřem do semifinále se stal tým Benátek nad Jizerou. Středočeši měli k dispozici dva z nejlepších hráčů turnaje Vaška Simona a Káju Kalkušovou, jejich variabilní využití nám dělalo těžkou hlavu pro napsání vhodné sestavy. Ve finále ze tří variant zvítězila ta nejsebevědomější, v které jsme viděli čtyři vítězné body bez ohledu na benátecké varianty.

Nedělní ranní semifinále bylo vyrovnaným bojem. Úvodní mix získaly Benátky díky Martincovi a Kalkušové. NA 1:1 srovnaly Ami se Štěpou v deblu proti Adáškové a Hermannové. V prakticky rozhodujícím zápase pak Kryštof s Filipem na tři sety porazili Martince a Simona. Obrovská radost na naší straně – vyhráno ale ještě nebylo. Z pohledu Benátek srovnala skóre po dvou setech Kája Kalkušová, která porazila Ami. Vašek Simon pak přidal výhrou nad Filipem třetí bod Středočechů. V dalších dvou singlech na druhé pozici jsme ale měli velkou sílu – jak Kryštof s Burkovcem, tak i Štěpánka s Hermannovou s přehledem vyhráli a poslali náš tým do finále!

Pro opakování souboje s Badminton Fakulty Sportovních studií Masarykovy univerzity jsme zvolili trochu jinou sestavu. Některé disciplíny jsme posílili, přeskládali kluky a od prvního míče si důrazně šli za titulem. Filip s Ami porazili v mixu Horáka a Fliglovou, také i díky šťastné závěrečné Amálčině „rybičce“. Kryštof na jedničce výborným taktickým výkonem nedal šanci Michaelu Havlíčkovi. Verča se Štěpánkou stejně jako v základní skupině dokázaly přehrát sestry Fliglovy. Za stavu 3:0 jsme potřebovali už jen jeden bod. Kryštof s Filipem se dostali proti Havlíčkovi a Thorovi do třetího setu, vedli v pauze v 11 bodech, ale nakonec odešli poraženi 13:21. Velká škoda – vítězný bod tak následně přinesla Ami v jednoznačném singlu proti Klárce Fliglové 21:0 a 21:4. Zápas už bez koučování i velkého fandění – následná radost však byla obrovská a ničím nezkalená.

Po finálové výhře 4:1 nad týmem Brna se družstvo žáků SK Prosek Praha stalo mistry České republiky pro rok 2021!

Záznam finále (od času 3:23:00)

Tento úspěch je ještě o to větší, že jsme první příčku vybojovali v konkurenci hráčů ročníků narození 2007 a mladších pouze s „mladšími patnáctkami“ a úplně všichni členové vítězného družstva budou moci stejnou soutěž hrát ještě příští rok!

Jakou lepší můžeme udělat reklamu naší nové vizuální identitě? Našim hodnotám, mezi kterými týmová práce, soudržnost a vzájemné posouvání a zlepšování mají své pevné místo? Krásnému zážitku v podobě vítězného turnaje předchází roky trpělivé práce, učení, motivování hráčů, hodiny tréninku nejen na kurtu a také mnoho úsilí, času, energie a peněz, které do badmintonu musejí vložit jejich rodiny. Chvilky s pohárem a medailemi jsou tak odměnou pro všechny, kdo tvoří široký prosecký badmintonový tým.

Na co všechno budeme vzpomínat, se ani vyjmenovat nedá. Ať už drobnosti z fandění („hezky jsi to viděla!“ 😉 ), pikantní informace ze společenské hry na tři otázky (co se řekne v autě, zůstává v autě, pochopitelně), šikovně ustřižený konec pokřiku v oficiálním instagramovém příspěvku Českého badmintonového svazu, kde z pokřiku „PPP“ zůstala jen Verčina závěrečná část, písnička pro našeho „Venouška“…

…každopádně to ale bude přivítání naší výpravy v areálu domácí haly SK Prosek Praha. Vítězný ohňostroj, to byla i po tak úspěšném turnaji tedy opravdu „premiéra“ a něco úžasného.

Užijme si společně radost z velkého úspěchu. A s novým týdnem pojďme s o to větší chutí, elánem a motivací do přípravy na turnaje, které nás v zimní části sezony ještě čekají. Ať už to jsou mezinárodní výjezdy, republiková klání nebo třeba turnaj GPD. A nezapomeňme – republikový šampionát družstev juniorů je už za dveřmi… 😉