Na mistrovství České republiky starších žáků o víkendu 21.-22. dubna v Benátkách nad Jizerou startovalo trio proseckých hráčů pod vedením trenérky Diany Pražákové: Berta Ausbergerová, Michaela Zelinková a Jakub Klubal. Všichni tři předvedli pěkné výkony a výtečně reprezentovali náš oddíl. Na největší úspěch dosáhla Míša, která získala bronzovou medaili ve dvouhře dívek. K podobnému úspěchu neměl daleko ani Kuba, který po těsné čtvrtfinálové porážce obsadil celkové páté místo.

Míša ukázala v celém průběhu turnaje příkladnou bojovnost a ne úplně šťastnou sezónu plnou zranění a nemocí zakončila cenným výsledkem. Míšo, blahopřejeme k medailovému úspěchu, jen tak dál!

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Ve smíšené čtyřhře si naše páry vedly obdobně. Kuba s Míšou v úvodním zápasu přehráli severomoravský pár Michal Vašátko – Veronika Pěčková 21:17 a 21:19. Celkem nervózní úvod jim vyšel pořád lépe, než zápas druhého kola proti dvojici Roman Dokládal – Jana Slatínská. Severočeskému mixu podlehli Kuba s Míšou 16:21 a 18:21, z velké části vinou vlastní neurovnané hry s absencí většího tlaku na síti i ze zadní části kurtu. Berta hrála mix s Honzou Fialou z Astry. Společně odehráli dramatické první kolo proti plzeňské dvojici Martin Kural – Anna Legátová. Své soupeře zdolali 22:20 20:22 a 21:12 – alespoň v rozhodující sadě tedy šetřily nervy svých trenérek Diany Pražákové a Markéty Osičkové. Ve druhém kole čekali na Honzu a Bertu pozdější překvapiví finalisté Jindřich Kukač a Tereza Janoštíková, sehrané jihočeské dvojici Honza s Bertou podlehli 14:21 a 11:21.

Ve dvouhře chlapců měl Kuba jako osmý nasazený medailové ambice – i přijatelný los. Po prvním volném kole se proti němu postavil jiný šikovný levák, Cristian Savin. Domácího hráče Kuba přehrál poměrem 21:11 a 21:18 a získal tím možnost bojovat o medaili. Ve čtvrtfinále hrál proti Romanu Dokládalovi. Soupeř z Mostu byl výrazně vyšší, obdobě technicky vybavený, Kuba tak chtěl uspět svou bojovností a zarputilostí eliminovat zbraně soupeře. V prvním setu se to nepovedlo, Kuba prohrál 12:21. Ve druhém ale s favoritem držel krok až do koncovky a jen trocha štěstí chyběla, aby zápas dovedl do rozhodující sady, kde jsme doufali, že by měl navrch kondičně. Ale po prohře 20:22 se musel spokojit s i tak pěkným pátým místem.

Ve dvouhře dívek se nedařilo Bertě, která podlehla hned v prvním kole dobře hrající Míše Fuchsové z Pardubic 13:21 a 19:21. Soupeřku se jí nepodařilo dostatečně rozhýbat a eliminovat její pestrou útočnou hru. V zápase o pořadí Berta porazila Petru Karochovou z Baníku Most 21:15 a 21:17 a částečně si tak spravila chuť. Míša byla nasazena jako číslo šest. V prvním kole nedala šanci Anežce Nováčkové z Kladna a porazila ji 21:10 a 21:7. Ve druhém ji čekala Jana Panochová. Karlovarská hráčka byla už větším „soustem“, ale Míša nesnadný duel zvládla poměrem 21:19 a 21:11. Ve večerním čtvrtfinále odehrála Míša svůj první „maraton“ a velkou vůlí po vítězství přehrála Sabinu Milovou z Českého Krumlova za 40 minut 23:21 14:21 a 22:20. Míša tak v osmičce nejlepších vystavila stop vítězce všech tří předchozích turnajů GPA U15 a dovedla si poradit i se skóre 18:20 ve svůj neprospěch v rozhodujícím setu! A v nedělním semifinále předvedla ještě náročnější bitvu: plných 53 minut trval její zápas proti domácí Denise Šikalové. Favoritka z Benátek se nakonec radovala z postupu po setech 21:11 19:21 a 21:16, ale Míša ukázala ohromnou sílu, i přes dlouhou tréninkovou pauzu i dobrou kondici, vzorné plnění taktiky určované Dianou – a se svým představením na MČR U15 tak může být velmi spokojena.

Ve čtyřhře chlapců byla účast Kuby pouze epizodická – velká škoda, protože při vítězství v prvním kole měl Kuba naději na zisk medaile. Společně s Michalem Hubáčkem z Meteoru ale podlehli turnajovým čtyřkám Petru Beranovi a Vojtěchu Lapáčkovi 14:21 21:17 a 17:21. Těžko říci, zda by výsledek výrazně proměnila přítomnost servisového rozhodčího, možná by takový krok překvapil hodně účastníků MČR, kteří mají neobvykle vysoko pas, nebo dělají jiné chyby při podání.

Ve čtyřhře dívek měly Míša s Dominikou Budzelovou z Klimkovic špatný los – jako první nasazené schytaly hned ve druhém kole dvojici Sabina Milová – Monika Světničková. Po setech 13:21 21:13 a 10:21 se z postupu radovaly soupeřky, později stříbrné. Berta společně s Verčou Srncovou (Židlochovice) nejprve porazily své konkurentky z kategorie U13 Veroniku Dobiášovou a Lucii Paurovou 24:22 a 21:17, ve druhém kole už ale nestačily na Terezu Janoštíkovou a Elišku Kelnarovou poměrem 13:21 a 8:21. Obě naše hráčky tak skončily na pátém místě.

Mistrovství České republiky kategorie U15 nám přineslo velkou radosti díky výkonům a medailovému úspěchu Míši. Jen krůček od medaile byl navíc Kuba a Berta bojovala zejména v párových disciplínách. Všichni tři zaslouží uznání za vše, co odvedli v tréninku, a povzbuzení: další úspěchy jistě budou následovat.