Ve dnech 4.-12. srpna byl Vilnius dějištěm evropského šampionátu hráčů do 17 let. Týmová a posléze individuální soutěž rozhodla o mistrech starého kontinentu – a nechyběli u toho ani prosečtí zástupci. Spolu s týmem ČR vybojovala fantastickou bronzovou medaili Amélie Maixnerová. Do individuální soutěže pak zasáhli též Kryštof Coufal, Lukáš Thor a Filip Titěra, s podporou trenéra Tomáše Krajči.

Týmová soutěž: Česká republika obhájila bronz z roku 2021

Prohlédněte si: online výsledky

Týmová soutěž probíhala mezi 4.-8. srpnem. České družstvo tvořili 4 chlapci a 4 dívky, trenérské vedení Michal Turoň a Matěj Hubáček. Z hráček a hráčů pak Amélie Maixnerová, Karolína Kalkušová, Nela Fliglová, Adéla Turoňová, Marek Čepela, Adam Srnec, Vojtěch Strejček a Michael Havlíček.

V základní skupině čekaly na Čechy postupně hráči Lucemburska, Faerských ostrovů a Portugalska. První dvě utkání měla jednoznačný průběh a umožnila i dostat se do hry více hráčům – jak Lucembursko, tak i Faerské ostrovy jsme porazili 5:0. S Portugalskem šlo o přímý souboj o postup, přitom v družstvu soupeřů nechyběl úřadující mistr Evropy U15 Tiago Berenguer a také další kvalitní hráči.

V dlouhém a dramatickém duelu jsme dvakrát táhli za kratší konec při prohře Marka s Tiagem ve dvouhře. Tu vynahradila cennou třísetovou výhrou v singlu Ami. Prohra v klučičím deblu převrátila skóre na 1:2 pro Portugalce. Ale následně uspěl jak dívčí debl Kája-Áďa, tak i Adam s Nelou v mixu a po téměř čtyřech hodinách se Česko radovalo z výhry 3:2 a postupu do čtvrtfinále.

V něm byl los opět příznivý a vybral nám Španělsko. Utkání skvěle zahájil mix Adama a Nely, kteří možná i trochu nečekaně porazili pár Rodriguez-Martin. Marek sice pak prohrál na tři sety s Raulem Berguou (i přesto, že se soupeři během třetího setu prakticky rozpadla bota a dohrával tak se značným pohybovým omezením), ale Ami nám vybojovala výhrou v singlu nad Izaiar Barcala dva mečboly. A hned první po dobrém výkonu proměnili Marek s Adamem, kteří přehráli pár Gil-Oballe. 3:1 a bylo jasné – Česko bude po dvou letech opět slavit medaili z ME!

V odpoledním semifinále čekalo Dánsko a Česko bylo velkým outsiderem. To se také potvrdio – Marek jednoznačně podlehl Philipu Krygeru Boemu. Ami svedla vyrovnaný souboj s Marií Viscovich, odešla však poražena v koncovkách 19:21 a 18:21. Semifinále pak zakončil debl kluků, kde Marek a Adam podlehli na dva sety Anderssonovi a Christensenovi. Celkově 0:3 a jistota bronzové medaile.

V konkurenci řady evropských týmů nabitých hráči úspěšnými na circuitových turnajích je pro naše družstvo třetí místo parádním úspěchem, který je odměnou za vzájemnou podporu, týmového ducha, výkony a využitou příležitost.

Individuální turnaj: maximem pro ČR byla TOP 16

Prohlédněte si: výsledky individuálního turnaje

Od 8. do 12. srpna probíhal ve Vilniusu individuální turnaj ME U17. Celkem startovalo 14 hráčů z ČR, z toho hned čtyři zástupci SK Prosek Praha, což je skvělou vizitkou naší práce s mládeží.

Česko mělo bohužel v individuální soutěži k medaili daleko, maximem bylo dvojí umístění v TOP 16 (Barbora Bursová v singlu a pár Kalkušová-Turoňová v deblu). Hráči se potýkali s těžkými losy i slabšími výkony a určitě si odnesou spoustu poznatků, co zlepšovat a na čem pracovat, aby mohli být v budoucnu úspěšnější.

Z proseckých zástupců Kryštof Coufal a Lukáš Thor dostali nominaci pouze na singla. Kryštof měl obtížný úkol, zdolat tureckou jedničku a nasazeného hráče Mehmet Can Toremise. Na svůj zápas měl pečlivou taktickou přípravu a i přes hlasy okolí v poraženeckém duchu nastoupil velmi aktivně a sehrál dobrou partii, v níž uplatnil svou kvalitní hru na síti, útok i domluvené vedení výměn. Na výhru to nestačilo; prohrál poměrem 13:21 a 15:21, za výkon se určitě stydět nemusí.

Lukáš zvládl s přehledem první kolo, kde měl řeckého soupeře Christose Koulakidise. Stejného hráče už porazil na podzimním ME U15, a ani tentokrát neměl větší problém. Ve druhém hrál dlouhý a nakonec bohužel neúspěšný duel s nizozemským hráčem Dionem Hoegenem. I přes vedení 20:18 ve třetím setu mu bohužel 20:22 podlehl, což byla škoda, protože umístění v TOP 16 nebylo při Lukášově losu nereálné.

Filip Titěra byl nominován na mix s Amélií Maixnerovou. Po volném prvním kole narazili na soupeře z Řecka Pegios-Chotzoudi. Na Filipovi byla znát obrovská nervozita, nakonec ale svou premiéru na ME zvládl a vyhráli 21:18 a 21:13. Ve třetím kole však narazili na polskou dvojici Morawski-Ziolkowská, kteří měli lépe sehrané mixové standardní situace a dokázali být agresivní a zakončovat výměny. Prohra 10:21 a 11:21 je výsledkově krutější než jak vypadal herní projev, ale k výhře měli Ami s Filipem opravdu daleko.

Ami byla v singlu dokonce nasazena jako číslo 14. Los jí ale bohužel moc nepřál. Už do prvního zápasu dostala silnou chorvatskou hráčkou Anu Pranič. Díky pečlivé přípravě, rozehranosti a aktivnímu přístupu se jí podařilo Pranič vnutit svou útočnou hru a poradila si s ní suverénně 21:14 a 21:11. Bohužel, totéž se nepodařilo proti dánské singlistce Malou Pedersen. Té se dařilo Ami tlačit nepříjemnými útočnými klíry a byla také v zápase konzistentnější. Byl to tvrdý boj, ale vítězství si připsala Dánka poměrem 21:17 a 21:15.

Pro Českou republiku přineslo ME U17 ve Vilniusu velký úspěch v podobě týmové medaile. Velikou radost z ní máme i my všichni na Proseku – naši hráči jsou nedílnou součástí reprezentačních akcí týmu U17, sbírají úspěchy na mezinárodních turnajích a vážíme si také toho, že hned čtyři mohli startovat i v individuální soutěži. Všem gratulujeme a přejeme hodně inspirace a motivace pro další práci – šampionáty jsou nejen odměnou za práci v průběhu celého roku, ale také milníky a odrazové můstky pro další období s výhledem na juniorská klání v rámci Evropy, světa či reprezentační výběry U23 a dospělých.