WhatsApp Image 2019-11-10 at 12.15.18Ve dnech 8.-10. listopadu hostil Trenčín mezinárodní turnaje FZ Forza Slovak Junior – součást evropského okruhu U19 – a Slovak Youth U15 – turnaj započítávaný do kvalifikace pro mistrovství Evropy U15. Nechyběli ani prosečtí zástupci; pod vedením trenéra Tomáše Krajči v turnaji startovali Vašek Palán v U19 a Vanda Sedláčková s Ivčou Treperovou v U15. Velkého úspěchu dosáhly holky společně v deblu, když se probojovaly až do finále a po třísetovém boji s ukrajinským párem získaly stříbrné medaile.

Výsledky: turnaj U19 | turnaj U15

S Vaškem si los turnaje BEC U19 pohrál, když mu dvakrát přidělil domácího Jakuba Horáka. Se slovenským reprezentantem krátce před turnajem Vašek několik dní trénoval a razantní levák s dobrou smečí a zakončením budil respekt. V mixu s Nelou Němcovou měli ale blízko ke zdolání dvojice Jakub Horák-Mia Tarcalová. Po prohře v prvním setu 17:21 se druhý už vyvíjel téměř beznadějně. Dobrá série na podání ale srovnala skóre na 20:20! Pak bohužel Horák vytáhl ze svého zásobníku nechytatelný kraťas křížem přesně na lajnu a další výměna zápas při skóre 20:22 ukončila.

V deblu s Michalem Morávkem byl celkový průběh o poznání jednoznačnější. Pár Jakub Horák – Andrej Antoška porazil naši dvojici 21:10 a 21:13, následně Slováci celý turnaj vyhráli.

Pro výpravu U15 byl Slovak Youth turnajem se vzestupnou tendencí. Začátek v podobě mixu, který otevřel soutěž v pátek ráno, byl tím nejméně vydařeným. Ivča s Michalem Moravcem sice sebrala set páru Florian Otto – Chiara Rudolf, ale pak soupeři přestali tolik chybovat, náš pár naopak začal, a bylo rozhodnuto. Vanda s Markem Čepelou nenavázali na úspěšný turnaj z Kladna a slovinské dvojici Žiga Podgoršek – Iva Koša podlehli 18:21 a 12:21.

Turnaj v pátek brzy nabral více než hodinové zpoždění, ale organizačně oproti Zagreb Youth stále vedl díky rozumně nastavenému množství zápasů na kurty, takže se i první den dohrálo v „lidskou“ hodinu. Holky čekaly ještě dvouhry ve skupinách (převážně tříčlenných). Ivča bohužel zaznamenala další dvě prohry. Nejprve se postavila proti vysoké Maďarce s útočným stylem Tünde Takács – sety 15:21 21:18 a 15:21 znamenaly neúspěch, Ivče scházela ve výměnách trocha trpělivosti a konzistence. Neúspěšná byla i proti slovinské soupeřce Anje Blazině – také na tři sety, ale nenápadná, prakticky se „nehýbající“ hráčka byla nad Ivčiny síly.

Vanda si vedla o dost lépe. Svou základní skupinu vyhrála, když si nejprve poradila s Lenou Schindler z Rakouska a v třísetovém zápase porazila maďarskou soupeřku Eszter Nagy.

Páteční program byl za námi, pro část výpravy i včetně procházky historickými místy v Trenčíně, pro jiné s vítězným pocitem, že se procházce vyhnou 😉

Sobotu v hale „odpálila“ Vanda přidaným zápasem s Alenou Pinkasovou, která byla ve skupině, z níž se hráčka odhlásila, a tedy se organizátoři snažili jí zajistit druhý singl. Vanda tak jako jedna z mála musela hrát ne pavouk 16, ale ještě pavouk 32. S dobře známou soupeřkou si naštěstí poradila ve dvou setech a mohla se těšit na duel s nasazenou Dariou Rusinou. Ruská soupeřka byla větší, silnější, razantnější a hlasitá, ale překvapivě na ruské poměry nepříliš běhavá. Po setech 12:21 21:19 a 13:21 odešla Vanda poražena, ale spíše vinou vlastních chyb – Ruska po delších výměnách vydýchávala a dařilo se jí zahltit. Škoda – tohle mohl být dobrý skalp.

WhatsApp Image 2019-11-10 at 11.37.20Kolem oběda došlo na první kola čtyřher. Pro nás začátek málem hororový, když holky prohrály první set s česko-slovenskou dvojicí Benišová-Vojtíšková. Naštěstí pak další dva zvládly a hru zkvalitnily, jinak bychom byli zralí na „rage quit“. Druhé kolo a obrovská výzva. Rakouský pár Lena Krug – Chiara Rudolf, který holky pro jejich výbornou obranu překřtily na „zeď“. Také se celý první set všechny naše útoky odrážely jako od stěny a skončil 9:21. Vanda s Ivčou ale dokázaly svou hru zpestřit, přestaly se bát hrát do zadní části kurtu a zvládly další dva sety výsledkem 22:20 a 21:19! Velké vítězství a zážitek pro všechny včetně skákajícího publika 😉

Následovaly zápasy, které bylo především potřeba nepodcenit a maximálně se koncentrovat. Proti páru Ciróková-Dvořáková to byly dva vyrovnané sety, které se mohly otočit na jednu i druhou stranu, chleba však tentokrát dvakrát dopadl na zem máslem vzhůru a my se radovali z postupu do semifinále 21:19 a 21:17. Semifinále se hrálo ještě v sobotu na závěr programu druhého dne a čekaly nás v něm při svém životním výsledku hráčky z Astry – Pavelková a Veverková. Velkou šanci na postup do finále holky nepromarnily a pražskou konkurenci přehrály 21:17 a 21:9.

V Trenčíně jsme tedy byli až do samotného konce třídenního programu. Finálovými soupeřkami se po sebevědomě a kvalitně odehraném semifinále staly Ukrajinky Jevgenija Kantemyr a Amina Lysenko. V kontrastu s pesimismem a řečmi o tom, zda se holky vůbec přehoupnou přes 5 bodů, úplně nebyl první set, kde rychlejší a dobře hru čtoucí soupeřky dominovaly výsledkem 21:12. Ale ve druhém se Ivča s Vandou postaraly o překvapení: aktivní příjem, trpělivost v útoku a – přiznejme – také pár „prasátek“ ve správnou chvíli – pomohly nalomit odpor Ukrajinek, 21:12 pro Česko! Bohužel, hororový začátek 3. sady, prohráváme 2:11. A po pauze zase kvalita a velká bojovnost, celkově 13:21 (druhou půlku třetí sady tedy holky na body vyhrály) a se ctí si mohly naše hráčky dojít pro stříbrné medaile.

Vydařený turnaj pro prosecké barvy přinesl holkám pěkný výsledek, ale hlavně přesvědčení, že se kvalitní, pestrou a aktivní hrou dá „prorazit i zeď“, a slovy Ivči – s „dvojitou zdí“ dojít do třetího setu 🙂 Pokud spolu pár může systematicky trénovat, navzájem se respektuje a na kurtu dovednostmi doplní, je možné prosadit se i ve tvrdé mezinárodní konkurenci, jsme hrdí, že se to Ivče s Vandou v Trenčíně povedlo. Jen tak dál!