Na 22. ročník turnaje o Českokrumlovský pohár (soutěž regionálních výběrů smíšených družstev kategorie U13) se vydala ambiciózní výprava z Prahy ve složení Magda Lajdová, Míša Zelinková, Eliška Nováková, Honza Havlena, Michal Hubáček a Kuba Klubal, trenérem Výběru Prahy byl Tomáš Krajča. Tým podpořený početným rodičovským doprovodem sehrál parádní turnaj a po obětavých výkonech a vzorové vzájemné podpoře všech v turnaji zvítězil!

Okamžiku, kdy plná větev vysoké tribuny v krumlovské hale krátce před jedenáctou dopolední začala skákat a tělocvičnu rozezněl pokřik: “Mistři! Mistři! Mistři!” předcházel den plný napínavých badmintonových bojů, ve kterých si ale všichni vedli výtečně a mohli si tak užít okamžiky slávy včetně popíjení bublinkového nápoje z krásného putovního poháru.

Ke stažení: kompletní výsledky

Do Českého Krumlova jsme se sjížděli v pátek večer a většina z nás měla dlouhou cestu: doprava na dálnici byla ochromena haváriemi, a tak jsme jeli bezmála čtyři hodiny. Na místo ale nakonec dorazili všichni, mohli se nacpat tradiční obří porcí v restauraci v oblouku a nechat se “zavřít do šatlavy”. Noc zpestřily některé legrácky (šuplík pod polštářem) a disharmonický chrapot zadní části pánského pokoje, ale přežili jsme ji a s napětím očekávali úvodní los skupin.

Jako druzí nasazení jsme byli vybráni do skupiny B a za soupeře jsme dostali Jižní Čechy B a výběr Středočeského kraje. V prvním kole jsme měli volno, ve druhém nás čekali druzí jmenovaní. Středočeský tým tvořili přesně půl na půl hráči z Benátek nad Jizerou a z Kladna, stejně tak půl na půl to měli i s trenéry: na kurtech se doplňovali Dan Skrčený a Slávek Fröhlich. V týmu soupeře budila respekt Denisa Šikalová, ale ani ona nás nezbrzdila v cestě za body: Honza s Eliškou vybojovali výhru v mixu, Míša s Majdou, které se na společnou čtyřhru těšily jako na výhru v loterii, pak porazily Denisu a Jovanku Skrčenou, nezaváhali ani Michal s Kubou v deblu – a když Míša po boji, ale přece porazila Verču Košťákovou, měli jsme jistotu vítězství. To ještě opticky vylepšila Majda, která soustředěným výkonem porazila Denisu a srovnala tak skóre vzájemných zápasů v této sezóně na 3:3, a Kuba, který přehrál Cristiana Savina. Čestný bod soupeři zařídil Jakub Tichý v singlu proti Honzovi, když se náš hráč nesrovnal s rychlými míči a vytvořil množství chyb tak vysoké, že by (dle vlastních nedělních slov) snad prohrál i s naším malým fandou Danem…

Druhé utkání ve skupině proti béčku Jihočechů bylo o něco složitější, skončilo ale stejným výsledkem. Otestovali jsme si v něm také jinou sestavu a možnost pro finále, a tak dvouhry hráli Michal, Kuba, Majda, Míša a páry tvořili Míša s Eliškou, Honza s Michalem a Honza s Majdou. Už úvodní mix nebyl vůbec snadný, ale dobře dopadl, holky v deblu vyhrály bez obtíží, a podobně si vedli po mírně svízelnější první sadě i kluci. Tým soupeře tvořili tři kluci z Českých Budějovic, všichni k tomu leváci – zajímavá shoda náhod, nebo snad promyšlené genetické inženýrství? Těžko říci. Každopádně o naší výhře záhy rozhodly v singlech holky, když rozdělovaly svým soupeřkám jednociferná skóre, Kuba se s Balouškem nadřel o poznání více a čestný bod soupeři zajistil v posledním zápase Vojta Lapáček, když porazil ve třísetové bitvě Michala.

Měli jsme tedy jistotu, že budeme hrát o medaile – a první kolo ještě v sobotu večer proti Jižním Čechám. Jak se ukázalo, byl to zápas o první místo, a pořádně napínavý. Začali jsme ho parádně: Honza s Majdou porazili ve dvou setech Jindru Kukače a Báru Šimoníkovou, a vylepšili naši výchozí pozici. Pak se nám ale dařit přestalo: Míša s Eliškou hrály proti Kateřině Bočkové a Terce Janoštíkové – první set jim utekl v koncovce, druhý naopak v závěru vyhrály, třetí ale ztratily. Honza s Michalem proti Dario Sivigliovi a Petru Beranovi bojovali, snažili se hrát rychlou drivovou hru, ale zrazovaly je vlastní chyby a nepřipravené rakety. Rázem jsme prohrávali a potřebovali vyhrát tři ze čtyř singlů! Holky svou nelehkou povinnost splnily: Míša podruhé krátce za sebou porazila Bočkovou, Majda obrátila parádně vývoj prvního setu s Janoštíkovou a druhý už si pohlídala. Všichni se přesunuli ke kurtu číslo 4, kde hrál Kuba rozhodující zápas s Petrem Beranem. Dělal jsem všechno pro to, abych Kubu uklidnil a přiměl ho poctivě bojovat a předvést to, co umí. Ostatní dělali všechno pro to, aby u kurtu došlo na PP: pražské peklo. Hlasité fandění a potlesk, z něhož bolely ruce, doslova tlačily Kubu dopředu, a náš maličký bojovník to dokázal! V obou setech se mu podařilo dotáhnout vedení soupeře a vyhrál 21:18 a 21:17, načež se na něj naše děvčata sesypala v roztomilém hroznu a užívali si spolu spontánní radost z vítězství. Michalův singl proti Sivigliovi už byl formalitou, ale těší mě, že se podařilo přimět Míšu k poctivému, bojovnému výkonu, favoritovi vzal 10 a 14 bodů a se svou hrou ve druhém setu může být rozhodně spokojen.

Večer jsme si poseděli v příjemné cukrárně kousek nad vodou a přes pizzerii a restauraci těsně vedle haly, kde jsme se družili se severomoravskými trenéry, se přesunuli do postelí s myšlenkou na vítěznou sestavu pro neděli. Očekávali jsme, že soupeři budou nasazovat podle naší sestavy vítězné – a proto jsme ji změnili na ještě vítěznější 😉

Překvapení se vydařilo a dá se říci, že nás vhodně zvolená sestava k výhře značně přiblížila. Začali jsme přímo fantasticky, když Honza s Eliškou odehráli vítězný mix proti chybujícímu páru Vašátko-Trnkalová. Hlavně Honzův přesný servis soupeře doslova zničil. Výhrou pro nás skončily i oba debly, když Honza s Michalem perfektně přehráli dvojici Somerlík-Šístek. Na větší množství kraťasů a příjem podání těsně za síť soupeři nebyli připraveni a hodně míčů nám zvedali, což byla voda na mlýn Honzovým smečím, Michal zase vzorně oběhal všechny rohy a minimálně kazil. Míša s Majdou nastoupily na Budzelovou a Kelnarovou velmi sebevědomě a první set zvládly perfektně: udělaly si náskok a ten záhy proměnily v zisk setu. Pak se jim ale hra trochu zadrhla a Dušan Lajda měl co dělat, aby je na kurtě srovnal. V závěru třetí sady ale pomohly standardní situace: soupeřky podání zkazily, my za stavu 20:20 podali dvakrát bezchybně a mohli se radovat z vedení 3:0.

Měli jsme před sebou čtyři dvouhry: čtyři mečboly. Rozhodnuto ale ještě zdaleka nebylo, soupeři ve dvouhrách byli jeden jako druhý velmi zdatní. Současně se rozehrály zápasy Míši proti Budzelové, Majdy proti Kelnarové a Kuby proti Šístkovi. Majda a Kuba přitom prohráli první set, Míša naopak v první sadě zvítězila. Druhou však ztratila a i když ve třetí vedla ještě 11:8, po sérii přesných míčů soupeřky ji ztratila. Majda se vybičovala k parádní hře ve druhém setu, levorukou a velmi silnou hráčku z Kopřivnice v něm porazila 21:9. Ve třetím ji ale pár vteřin po Míši nevydařeném závěru také zradila koncovka – a rázem byl stav 2:3 a situace na posledním kurtu také velmi nahnutá. Opět, stejně jako včera, vše viselo na Kubovi! Ten měl za sebou prohraný první a jednoznačně vyhraný druhý set, ve třetím bylo skóre mírně v jeho prospěch. Když se srovnalo na 18:18, začínalo to s námi vypadat bledě. Kuba ale udržel nervy, pustil za daného stavu soupeřovou podání do autu, za stavu 19:19 ještě jednou – a následující výměnu vyhrál, aby se zhroutil na kolena v pochopitelném přívalu radosti. Bylo rozhodnuto, Výběr Prahy zvítězil! Velkou radost všem pak ještě udělal v závěrečném zápase Michal “televizní hvězda” Hubáček, když pod dohledem kamery regionálního zpravodaje porazil na dva sety Somerlíka.

Vítězství jsme slavili sborovým pokřikem “Mistři!”, dětem jsme k přebírání poháru připravili ještě “šampaňské” a udělali spoustu vítězných fotografií. Teprve pak jsme se s poháry, diplomy a bohatými cenami vydali na cestu domů, do hlavního města republiky a alespoň do příštího roku také hlavního města mládežnického badmintonu.