mcrVe dnech 3.-5. února se v Českých Budějovicích konalo mistrovství ČR dospělých pro rok 2023. Vrcholného turnaje se zúčastnila také skupina proseckých hráčů a vedla si skvěle – tři bronzové medaile jsou vylepšením oproti minulým rokům a velkým úspěchem pro naši tréninkovou skupinu a oceněním její celoroční práce. Jmenovitě se na stupně vítězů probojovali Michaela Zelinková společně s Dominikou Kurzovou ve čtyřhře žen, Ivana Treperová s Pavlem Synovcem ve smíšené čtyřhře a Václav Palán s Adamem Šulcem ve čtyřhře mužů, shodně získali bronzové medaile.

Výsledky: online

Zúčastnili se: Václav Palán, Vanda Sedláčková, Adam Šulc, Ivana Treperová a Michaela Zelinková, trenéři Tomáš Parkán a Tomáš Krajča.

Tak jako každý turnaj přineslo mistrovství některé dobré losy, některé horší, překvapení na úkor favoritů i potvrzení výkonnosti. Jsme moc rádi, že se podařilo uspět alespoň některým želízkům v ohni a zejména v párových disciplínách dosáhnout na krásné výsledky.

Páteční program odstartovala první kola smíšených čtyřher. Měli jsme hned několik párů ve hře, paradoxně se prosadily více ty, kterým se tolik nedařilo v sezoně. Patřila k nim Míša s Honzou Hubáčkem, kteří ubojovali vstupní duel s párem Bureš-Otáhalová a pak se postarali o veliké překvapení vyřazením Pavla Drančáka a Denisy Mlčochové. Sobotní čtvrtfinále s pardubickým párem Ehm-Valentová už jim bohužel nevyšlo, ale páté místo je i tak super a v kontextu losu i „nad plán.“ Skvělý turnaj prožila Ivča s Pavlem Synovcem, jako „náhodně“ složený pár porazili postupně dvojici Šula-Kulhánková a vyřadili i turnajové trojky Tomáše Skálu a Lucii Krpatovou. To ještě nebylo vše – v sobotním čtvrtfinále si vyšlápli i na Filipa Budzela a Kristinu Kozempelovou. Během zápasu se Pavel zranil a musel být ošetřován, koncovku třetí sady si však s Ivčou „ošetřili“ pro sebe 22:20 a mohli se radovat z naprosto nečekané medaile. Od pozdějších vítězů Vojty Šelonga a Terezy Švábíkové už dostali velkou školu, ale s výsledkem určitě ani tak nebyli nespokojeni.

Smutné bylo tentokrát mistrovství pro Vaška s Radkou Šilhavou a Adama s Klárou Šilhavou. Adam a Klára nejprve v drsném prvním kole vyřadili Janoštíka a Hořínkovou 22:20 ve třetím setu. Další tvrdou konfrontaci už bohužel nezvládli a odešli poraženi Tomášem Švejdou a Lucií Černou. O moc horší los už být nemohl, tedy snad krom toho Vaškova a Radčina – sice nasazení jako dvojky, ale ihned „schytali“ Šelonga se Švábíkovou a podlehli jim ve dvou setech.

Do dvouher zasáhly pouze ženy. Vanda se „po-x-té“ v nedávné době znovu utkala se soupeřkou ze svého ročníku Petrou Benišovou. Zápas rozhodlo množství chyb a Vanda bohužel odešla poražena ve třech setech. Míša se nezalekla tvrdého losu a v prvním kole po běhavém a takticky dobře vedeném výkonu porazila Soňu Hořínkovou. Ve druhém už, též i vinou nevynucených chyb, ale také pestrou hrou soupeřky, odešla poražena Tallulah van Coppenolle dvakrát 16:21.

V mužském deblu Vašek s Adamem přesně naplnili své nasazení 3/4. Poradili si s párem Cirók-Fuciman a v souboji o medaili stejně jako loni, avšak jednoznačněji, porazili Petra Berana a Jindřicha Kukače. V semifinále změřili síly s Jaromírem Janáčkem a Tomášem Švejdou. Jeden a půl setu se dařilo držet krok s mezinárodní úrovní deblu českokrumlovských soupeřů, byla z toho důstojná prohra 17:21 a 12:21 a skvělá bronzová medaile.

V ženském pavouku se opět daleko dostala Ivča, která hrála s Pavlínou Krpatovou. Neobvyklé spojení slavilo úspěch jak proti páru Kalkušová-Skrčená tak i ve třech setech proti Jarošové a Kuchové. V semifinále hrály Ivča s Pavlínou proti sestrám Šilhavým. První set dlouho vedly a snad si i trochu zasloužily ho vyhrát, ale byla z toho těsná prohra 19:21. Ve druhém vedly neustále soupeřky, přesto měly nakonec Ivča a Pavlína setboly. Avšak i vinou nedostatku sil při vyčerpávajících výměnách to skončilo 21:23 a pro medaili si došly přece jen sehranější Radka s Klárou.

K veliké radosti si po několika letech vybojovala medaili také Míša, která je sice především singlistkou, ale má už svůj třetí bronzový úspěch na MČR z deblu. Inu, paradoxy sportu… Tentokrát hrála s Dominikou Kurzovou, s níž se proboxovala z pražského oblastního přeboru a následně přes páry Königsmarková-Krupičková, Otáhalová-Trötzmüllerová a především pak přes Soňu Hořínkovou a Katku Valentovou do semifinále. Na pozdější vítězky Lucii Krulovou a Petru Maixnerovou už Míša s Domčou nestačily, ale povedlo se jim vylepšit medailovou bilanci prosecké party na tři cenné kovy.

Dodejme, že v rámci ankety Badmintonista roku se uznání dočkala také naše hráčka Amélie Maixnerová a všichni, kdo se podílejí na její přípravě a výkonnosti – vyhrála kategorii Počin roku díky své bronzové medaili z mistrovství Evropy U15 na Ibize.

Za hezky uspořádané mistrovství děkujeme pořadatelům z Jihočeského badmintonového svazu a Českých Budějovic. Přineslo nám medailovou radost, radost z toho, že se podařilo vylepšit výkonnost hráčů a prodat natrénované hodiny, a určitě též naději a motivaci do budoucna. Loni dvě medaile, letos tři – jak bude číselná řada pokračovat v roce 2024? 😉 Gratulujeme všem proseckým, kteří se zúčastnili a uhráli krásné výsledky a přejme si, ať jim vydrží elán do náročné sportovní přípravy a soutěžení i nadále.