misakarvina

Ve dnech 30. ledna-1. února proběhlo v Karviné Mistrovství ČR dospělých. Z našeho oddílu se zúčastnila trojice věkem ještě juniorů – v mixu Honza Vorlík s Bertou Ausbergerovou, Míša Zelinková pak ve všech disciplínách. Jediný vítězný zápas zaznamenala právě Míša, když po výhře v prvním kole obsadila 9.-16. místo ve dvouhře. Ostatní vystoupení shrnuje už lépe parafráze „mírnej vztek“ korunovaný zdaleka ne mírnou Honzovou hlavou; po prohře v prvním kole mixu zahodil svou raketu hodně daleko, a tak řečeno slovy klasika Václava Tittelbacha: „musel sudí Radek Zbončák vytáhnout červenou kartu, aby mohl Honzovi ukázat žlutou“ 😉

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

Dobrého losu v mixu Honza s Bertou nevyužili

Hezky připravená hala v Karviné nás po čtyřech hodinách jízdy příjemně překvapila, a tak jsme místním odpustili i to, že zpoplatnili akreditaci trenérů. Následovalo slavnostní zahájení, při kterém místní mažoretky sice bojovaly s technikou, ale předvedly pěkné vystoupení glosované z řady hráčů nezvykle často opakovanými slovy jako: „A to bylo to nejlepší, co tady za celý víkend uvidíme.“ To ale rozhodně nebyla pravda – mistrovství nabídlo celou řadu kvalitních a vyrovnaných zápasů a zejména finálový den napínavostí a dravostí svého programu zastínil snad i knihovničku sebraného díla Stephena Kinga pokapanou citronem a vraženou někomu do oka.

Z našich šla první do akce Míša, společně s Ivem Stoklasem s přehledem zvládli první set mixu proti plzeňské dvojici Jiří Louda-Lucie Kolářová 21:11. Po změně stran se ale zadrhli a jejich výkon měl s badmintonem společného asi tolik, co čabajka s racionální výživou. Příliš pasivní hra a množství chyb znamenaly porážku 10:21. Třetí sada byla od začátku až do konce otevřená, Míša s Ivem drželi těsný jedno či dvoubodový náskok, ale za stavu 16:16 se naopak podařilo odskočit soupeři a konečné skóre bylo 19:21 v náš neprospěch. Louda s Kolářovou pak stejným způsobem překonali i pár Jelínek-Kurzová, o to větší je škoda, že se i trocha toho štěstí nepřiklonila v koncovce k našemu páru.

Honza s Bertou hráli proti středočeskému páru Jiří Stehlík-Lucie Krejčová. Před zápasem si hodně věřili, jejich hra ale nesnesla přísnější měřítka. Neustále se střídaly momenty, kdy jejich rychlou drajovovou rozehrávku nemohli soupeři stihnout snad ani na motorce, a okamžiky váhání a zbytečných chyb z prvních dvou či tří balonů. Zjednodušení a zrychlení hry vždy vedlo k zisku několika bodů, ale soupeři mi čelili trpělivostí a důsledností, s níž si Honza a Berta nevěděli rady. Na konci z toho byla už otevřená frustrace, Honzovo hození rakety a konečný výsledek v podobě porážky 18:21 a 17:21.

Míša poprvé v kariéře porazila Moniku Světničkovou

V pavouku dvouhry měla Míša těžký los, jenž byl zároveň i výzvou. V prvním kole ji čekala Monika Světničková – dlouhodobá česká juniorská jednička, kterou Míša ještě nikdy neporazila. Tentokrát šla ale Míša na kurt s velkým sebevědomím a hlavou nahoře, v zápase pak prodala lehčí ruku a trpělivou rozehrávku. Pravdou je, že z první sady udělala řádnou kovbojku. Namísto aby jako slušně vychované děvče za stavu 20:18 set ukončila proměněným setbolem, nechala se dotáhnout a zahrála si ještě celých 20 (!) dalších výměn až do konečného, naštěstí příznivého stavu 30:28 (přitom od stavu 20:20 až do stavu 28:28 už měla setboly pouze Monika).

Úspěšná koncovka byla velkým povzbuzením do druhého setu, ve kterém Míša kontrolovala vývoj, nedala soupeřce šanci uplatnit přesnou hru na síti a křižné údery, a zvítězila 21:17. Po vzoru Tomáše Berdycha tak překonala mizernou zápasovou bilanci se stejně starou soupeřkou a mohla se těšit na odměnu v podobě duelu s druhou nasazenou a jednou z hlavních favoritek turnaje, Zuzkou Pavelkovou.

Na závěr pátečního programu přišla ještě čtyřhra. V ní Míša nastoupila spolu s klimkovickou Domčou Budzelovou proti turnajovým jedničkám Šárce Křížkové a Kateřině Tomalové. Vývoj zápasu byl bohužel jednoznačný, i když některé výměny nebyly špatné, zejména Šárky přehled a rozdělování drajvových míčů dělaly Míše s Dominikou obrovské problémy. Holky prohrály ve dvou setech 13:21 a 12:21.

Po večeři v příjemné pizzerii na náměstí následovala večerní psychologická příprava spočívající v hypnotizování Facebookového messengera u kouče a asi dvouhodinovém předčítání hlášek fotbalových a hokejových komentátorů u Míši. Inu – bylo potřeba se „vysmát“ (zatím venku byla taká hmla, že aj vtáci chodili pešo).

Sobotní dopolední souboj se Zuzkou Pavelkovou mohl dopadnout úspěšně jen v případě podcenění či nervozity zkušené a mezinárodními turnaji prověřené soupeřky. I když Míša hrála dobře, Pavelková takový průběh nepřipustila a výhru 21:12 a 21:12 kontrolovala. Níže si můžete prohlédnout videozáznam utkání:

Herně tím MČR skončilo, ne však společensky a divácky – až do čtvrtfinále jsme vydrželi sledovat čím dál zajímavější a vyrovnanější boje. Dobře přichystané MČR 2015 nám přineslo dílčí výsledkový úspěch, pro komplex nakoukaných a odehraných „zážitků“ však bylo zejména vkladem do budoucna pro Míšu, ale i pro Honzu s Bertou, aby si zvykli na specifickou „mistrovskou“ atmosféru a na příští vrcholný turnaj už vstupovali v úplně jiné pozici.