honzasbertou

Mistrovství ČR juniorů hostil o víkendu 7.-8. února Český Krumlov. Proseckou výpravu ve složení Berta Ausbergerová, Míša Zelinková, Jitka Benešová a Honza Vorlík vedli trenéři Tomášové Parkán a Krajča. Dosáhli jsme na dva medailové úspěchy: Honza obsadil druhé místo v deblu, Berta pak získala bronzovou medaili ve dvouhře!

Kompletní výsledky turnaje: tournamentsoftware.com

Pozvolný start obstaral jediný mix v soutěži

V hlavní soutěži mixu jsme měli jediný pár – Honza s Bertou ale patřili mezi nasazené a mohli při dobrém losu myslet také na medailové umístění. Zároveň určitě chtěli napravit týden staré nevydařené vystoupení z MČR dospělých. Po volném kole je mezi šestnácti nejlepšími čekali Matěj Hubáček a Míša Fuchsová. Nebezpečný pár složený z hráčů ročníků narození 1999 v obou sadách hodně „kousal“, ale Honzovi s Bertou se povedlo dojít pro výhru poměrem 21:19 a 21:18. Celý zápas si můžete prohlédnout na videu:

Ve čtvrtfinále dostal příležitost pomstít mladšího bratra Michal Hubáček, a to společně s Monikou Světničkovou. Reprezentační dvojice M+M byla bohužel lepší než Honza s Bertou, po prvním vyrovnanějším setu 16:21 ve druhém Honza s Bertou bohužel uhráli pouze 9 bodů. Pro náš mix to znamenalo konečné 5. místo.

Vzhůru do singlů, aneb po hlavě do… semifinále!

Do dvouher už zasáhli tři ze čtyř našich účastníků. Pravdou je, že jim příliš nepřál los – Honza byl sice nasazený, ale ve své větvi měl silného soupeře Petra Berana. Petr si podle očekávání poradil v prvním kole s Martinem Kuralem a ve druhém se zdálo, že nedá moc šancí ani Honzovi. Po setu prohraném s jedenácti body se ale Honza výrazně zlepšil a využil nekoncentrovanosti favorita. Dobrá útočná hra podpořená zlepšením v přesnosti na síti, kde začal Petra přehrávat, vedly k hodně napínavé koncovce – bohužel se v nastavení radoval výsledkem 25:23 znovu Beran, případná třetí sada mohla být zajímavá…

TERKA ŠVÁBÍKOVÁ byla katem obou našich singlistek

TERKA ŠVÁBÍKOVÁ byla katem obou našich singlistek

Míša byla nasazená jako turnajová dvojka, bohužel se jí ale osudným stalo hned druhé kolo (první měla volné). Čekala v něm nepříjemná soupeřka – klimkovická Terka Švábíková. Ta předvedla dynamickou hru podpořenou kvalitním útokem, který dělal Míše velké problémy. První set získala Švábíková poměrem 21:11. Míša neskládala zbraně, její mimořádná motivovanost nahrazovala i častější úderové chyby. Když se podařilo Terku dostat pod tlak jak delšími výměnami, tak i výsledkově, také zkazila – druhou sadu jsme vyhráli 21:14. Ve třetí už ale zase úřadovala přesná a více „akční“ Terka, a vyhrála 21:11. Pro Míšu to bylo po sérii úspěšných výsledků velké zklamání, jinou větví pavouka by jistě dokázala na MČR proklouznout mnohem dál. Nedá se ale dělat víc, než hodit nevydařený zápas za hlavu; uznat kvality skutečně výborně hrající soupeřky a udělat vše pro to, aby to příště dopadlo obráceně.

Vše z našeho pohledu napravila Berta, která sehrála ve dvouhře velmi vydařený turnaj. V prvním kole porazila ve dvou setech kladenskou Jovanku Skrčenou 21:10 a 21:17. S výkonem nebyla spokojena podle představ, ale na mistrovství republiky není lehkých soupeřů a dostat se „do tempa“ a psychické podoby nezbytné pro vítězení něco stojí; dobře, že se to podařilo. Následovala totiž „zkouška ohněm“ – zápas s klimkovickou favoritkou Dominikou Budzelovou. I přes dobrý vývoj skóre Berta prohrála první sadu 19:21. Ve druhé dlouho tahala za kratší konec, ale po přestávce v jedenácti bodech se rozhodla, že z kurtu se sklopenou hlavou tentokrát prostě neodejde. Otočila na 21:17 a mohla se chystat na třetí sadu. Ta se vyvíjela dlouho podle scénáře té první: nadějný náskok Berty, postupné dotahování Domči v koncovce. Ale výsledek 21:19 na konci přál naší hráčce, která se tak probojovala do čtvrtfinále MČR.

V sobotním odpoledním čase pak Bertu čekal pikantní souboj o medaili – s Ivčou Zychovou, s níž sehrála dva velmi napínavé duely na krajských přeborech; jeden vyhrála Ivča, druhý Berta. Těžko říci, kdo dohlížel na zásobování, ale každopádně Berta byla v čase zápasu ve správném slova smyslu „hladová“ a zejména v druhé sadě postupovala tak trochu jako „otesánek“ za vytouženou výhrou. Ivču porazila 21:17 a 21:13, zejména díky rozdílu v motivaci a vůli. Pěkný výkon!

V neděli na něj Berta bohužel tak úplně nenavázala. V semifinále proti Terce Švábíkové tahala za kratší konec zejména pokud šlo o starty k míčku a včasnou připravenost rakety, jen málokdy dokázala uplatnit svůj kvalitní útok. Porážka 10:21 a 11:21 byla bohužel zcela zaslouženou. Prohlédněte si první set utkání:

Debly jako den a noc: krásnější polovinu tvořily tentokrát ty klučičí

Ve čtyřhře dívek jsme i přes tři pokusy medailově nezabodovali. Jitka spolu s Jovankou Skrčenou čelila domácímu páru Daniela Jakešová – Tereza Markovcová. Po první hodně nevydařené sadě prohrané poměrem 7:21 holky nasadily lepší tempo i kvalitnější rozehrávku, v koncovce ale ztratily bohužel i druhý set výsledkem 22:24.

Míša hrála s Domčou Budzelovou. Dvě zklamané singlistky měly o motivaci do společného deblu postaráno a dlouho to vypadalo, že ji také přetaví v medaili. V prvním kole nejprve trochu laxně, ale od začátku druhé sady zcela dominantně přehrály mostecký pár Jana Panochová – Vlasta Phamová 21:19 a 21:5. Holky v oblíbené bílé kombinaci seděly k sobě i „módně“ – stejné oblékly nejen trička, ale i šortky, boty a dokonce ponožky 😉 Bohužel ani to nepomohlo v zápase čtvrtfinále proti dvojici Sabina Milová – Ivana Zychová, kde se skóre odvíjelo jako na houpačce. Po prohrané sadě 15:21 holky otočily na 21:16 a vedly v přestávce třetího setu 11:6. Jenže v tu chvíli zapnuly vyšší rychlost soupeřky, začaly hrát všechno dolů a náskok se rozplynul jako pára nad hrncem – Míša s Domčou prohrály dokonce 14:21…

Berta s Verčou Srncovou prožily po loňském superúspěchu v podobě druhého místa méně vydařené MČR. V prvním kole dokázaly porazit mosteckou dvojici Lucie Paurová-Veronika Dobiášová poměrem 21:19 a 21:16. Pak ale po třech setech nestačily na překvapení turnaje v podobě dvojice Pavla Drapáčová a Anežka Nováčková. Výsledek 10:21 21:15 a 11:21 přesně vystihl zvraty ve hře, kdy Pavla s Anežkou v první a třetí sadě dokázaly hrát výborně takticky, do deblových míst a také přesně zakončovat. Pro Bertu tedy stejně jako pro Míšu debl skončil 5. místem.

HONZA, DEAN A KOUČ Tomáš Parkán

HONZA, DEAN A KOUČ Tomáš Parkán

Nejlepšího výsledku z našich dosáhl ve čtyřhře chlapců Honza. Spolu s Deanem Brabcem byli nasazeni jako turnajové dvojky a na svém posledním juniorském MČR měli velkou motivaci získat co nejcennější medaili. Po prvním volném kole měli za úkol zdolat překážku v podobě českotěšínského páru Adam Šářec – Marek Kufa. To se podařilo přesvědčivým výkonem i skóre 21:13 a 21:14. Medaile byla jistotou, ale oba kluci se s trenérem shodli, že „tady cesta nekončí.“ Sobotní večerní semifinále s dvojicí Jakub Klubal – Matěj Hubáček patřilo minimálně napínavostí k ozdobám turnaje. První set vyhráli Honza s Deanem 21:14. Ve druhém ztratili nadějné vedení 17:13 a prohráli ho 19:21. Ve třetím se pak zápas dlouho vyvíjel pro soupeře, kteří měli za stavu 20:18 dva mečboly. Za stavu 20:19 hráli křižný kraťas, který dopadl kousek vedle lajny – následně nepřipustil hádku rozhodčí Radek Zbončák, který viděl a odpískal aut. 20:20! Další dvě dlouhé a vypjaté výměny přinesly vítězný pokřik našemu páru! Velká radost Honzy s Deanem znamenala jistotu nedělního startu ve finále čtyřhry chlapců.

Soupeři byli Michal Hubáček a Jan Somerlík. Na obou stranách tak byla kombinace leváka s pravákem, vyššího a menšího hráče, a výsledkem byl takticky velmi zajímavý a zároveň i dost rychlý duel. Celý průběh finálového zápasu můžete také sledovat na videu:

I když se ve finále nepodařilo udělat poslední krůček ke zlaté medaili, je pro Honzu s Deanem stříbro parádním loučením s juniorským badmintonem, které dává ten správný punc jejich společné práci na deblovém pojetí, správné taktice a spolupráci na kurtu, kterou nastolili před dvěma lety. Potenciál jejich dvojice je určitě ještě o dost výš.

MČR pak pro všechny vzdálenější účastníky skončilo napínavou cestou domů ve sněhových závějích, již ale všichni zdárně přežili a mohou se doma radovat či zpytovat svědomí, to vše dle své povahy a naturelu 😉

Pro náš oddíl šlo o úspěšný šampionát korunovaný dvěma medailovými úspěchy, dobrými výkony a pěknými výsledky v porovnání s nejlepšími juniory v ČR. Velkou pochvalu zaslouží samozřejmě především Honza s Bertou, ale všichni čtyři zúčastnění odvedli maximum a mohou mít čisté svědomí.