300912886_156270140333390_6300897279091051458_nOd 18. do 26. srpna probíhalo v srbském hlavním městě Bělehradu mistrovství Evropy juniorů do 19 let. Turnaj začal týmovou soutěží, v níž se české výpravě podařilo vyhrát základní skupinu a postoupit do čtvrtfinále, kde po velkém boji Češi podlehli Španělům. Platným členem týmu byl také náš hráč Adam Šulc, který následně startoval i v individuálním turnaji, a to v mixu po boku Kláry Šilhavé a v deblu společně s Pavlem Maňáskem.

Výsledky: týmový turnaj | individuální turnaj

Český tým nejprve v základní skupině porazil Estonsko poměrem 4:1. Následně stejným rozdílem hlavní rivaly ve skupině, Poláky. Na závěr pak přišla výhra 5:0 nad nejslabším Lotyšskem. Ve čtvrtfinále Česko podlehlo Španělsku 1:3.

Adam Šulc o týmové soutěži:

Soutěž družstev pro mě byla velkým zážitkem. V hale byla vždycky skvělá atmosféra, všechny týmy fandily, ale podpora od naší party byla vždy slyšet nejvíce. A i právě to mě vždy vyhecovalo k nejlepšímu výkonu.

První zápas s Estonskem nebyl úplně jednoduchým začátkem, ale náš tým se s tím dobře vyrovnal. Další den nás čekal velký duel s Poláky, který měl rozhodnout o postupujicim týmu z naší skupiny. Hrál jsem velmi vyrovnaného mixa, který nakonec skončil pro český tým šťastně koncovkou třetí sady 21:19. I ostatní zápasy byly vyrovnané (4 z 5 byly na 3 sety), ale pouze 1 skončil v prospěch našich soupeřů. Vyhráli jsme tento souboj poměrem 4:1.

Posledním soupeřem bylo Lotyšsko. V tomto utkání jsme došlo k pár změnám v sestavě, což se ukázalo jako dobrý tah, protože Lotyši odešli z utkání poraženi 0:5. Stali jsme se vítězi skupiny a netrpělivě jsme čekali na los do čtvrtfinále. Byly 4 možnosti, z nichž nám padla ta nejpřívětivější – Španělsko.

Mezitím se u nás v týmu objevily střevní potíže u některých hráčů, mě to postihlo také. Noc, kdy se žaludek zbavoval potravy opačnou stranou a následný den v posteli s horečkou byl i důvodem, proč jsem nenastoupil v utkání proti Lotyšsku. Náš tým nastoupil do čtvrtfinále bohužel ve zdravotním oslabení. Chyběl opravdu kousíček. Byl to kousíček štěstí, které se nás předtím drželo. Stav utkání byl 1:1 a následoval holčičí singl a klučičí debl. V obou zápasech to bylo jen o pár míčků, bohužel ve prospěch Španělů.

Na týmový turnaj navázalo individuální ME. V něm Adam uhrál jedno kolo v mixu, v deblu se rozloučili hned po vyrovnaném souboji se švýcarským párem.

Adam hodnotí individuální soutěž:

Hned další den už začínala individuální soutěž. Bohužel mé tělo stále nebylo úplně fit, což se dost projevilo hned v prvním zápase. V již zmíněném deblu proti Španělsku to nebylo ideální, ale nijak výrazně mě to při hře neovlivnilo. Jinak tomu bylo v zápase proti švýcarským deblistům. Zápas byl pro mě hrozně fyzicky náročný, popravdě jsem byl rád, že jsem z kurtu odešel po svých. Byla to celková slabost, ale nevzdali jsme to bez boje. Když ve třetím setu nastane stav 20:20, je právě štěstí ten faktor, který rozhoduje. Jak nám štěstí v tomto zápase bohužel nepřálo, jinak tomu bylo u mixu další den, kdy jsme naopak i několik setbolů soupeře odvrátili a porazili ukrajinský pár ve 2 setech. V dalším kole jsme potkali srbský pár, který byl obzvláště dobrý v prvních 3 míčích a dokázal číst naši hru. Rozhodně velká zkušenost. Jsem rád, že jsem byl toho všeho součástí, tento turnaj byl pro mě velkým zážitkem.

Adamovi závěrem patří velká gratulace, mistrovství Evropy pro něj bylo odměnou za poctivou práci v tréninku a kvalitu, kterou ukazuje na našich i mezinárodních turnajích. V říjnu ho pak čeká ještě premiéra na velké světové scéně – je nominován také na juniorské mistrovství světa, které bude hostit španělský Santander.