kralupy2021Milé hráčky a hráči, vážení rodiče a přátelé klubu. Dovolte mi, abych za trenérský tým popřál nám všem co nejlepší start do nového roku a badmintonové sezóny 2022.

Loňský rok byl složitým pro všechny sportovce a sportovní odvětví. Pandemie covid-19 zasáhla do života lidí po celém světě a museli jsme přetrpět lockdowny a omezení nejen pro sport.
Každá překážka je zároveň i výzvou a může nás těšit, že náš oddíl vyšel ze složité doby silný a plný elánu a chuti dokázat, že se badminton na Proseku dělá naplno a kvalitně.

Co všechno se nám v minulém roce podařilo?

SK Prosek Praha byl i pro rok 2021 Sportovním střediskem Českého badmintonového svazu. Díky tomu bylo možné realizovat nadstandardní přípravu vybraných hráčů, kteří tak mají možnost využívat program XPS, kondiční tréninky navíc, fyzio cvičení, a připravené samostatné videorozbory. Hráči Sportovního střediska by měli postupem času růst a přecházet do Sportovních center mládeže (v Praze pod vedením španělského trenéra Oscara Martineze).

Máme velikou radost, že se v roce 2021 stali členy SCM Praha naši hráči Amélie Maixnerová a Kryštof Coufal, oběma moc gratulujeme a věříme, že kvalitní podmínky využijí k dalšímu výkonnostnímu růstu.

V období zimního a jarního lockdownu jsme udrželi desítky hráčů u badmintonu, také díky alternativnímu programu, kondičním tréninkům, mini-výzvám na doma i na ven, videorozborům a pravidelným online tréninkům. Nic z toho nemůže zcela nahradit badmintonový trénink v hale, zároveň jsme se ale mnohé naučili. Že je kondiční příprava důležitou a leckdy zábavnou složkou. Že se dá běhat a cvičit venku téměř za každého počasí. A kolik badmintonových cviků, triků, průpravných a jiných lze realizovat i doma v obývacím pokoji…

Nezaháleli jsme ani po stránce marketingové. Díky Lucce Mockové a její skvělé práci jsme tak mohli na společném červnovém setkání v Centru Knoflík představit nové logo SK Prosek Praha, které tvoří vizuální identitu našeho oddílu nejen pro bannery a plakáty, ale též pro web, sociální sítě a prezentaci na klubových dresech, nejrůznějších merchandise předmětech a posouvá tak prezentaci naší práce navenek na moderní úroveň.

Tomáš Krajča absolvoval v roce 2018 školení v dánském centru Badminton Europe. Během roku 2019 zpracoval a odevzdal práci a splnil potřebné podmínky pro zisk nejvyšší mezinárodní trenérské licence BWF Coach Level Three. A na začátku roku 2021 obdržel formálně tento certifikát o absolvování náročného školení pro trenéry elitních hráčů; zaměřeného na taktická cvičení, anticipaci a také „player pathway“ a systematické přípravy hráčů.

Tým Prahy s podstatnou účastí proseckých hráčů zvítězil v týmové soutěži na mezinárodním turnaji Hofsteig Youth U15 v rakouském Wolfurtu. Sami hráči si vyzkoušeli, že mohou čelit i silným soupeřům z ostatních zemí a získali motivaci bojovat o účast na mistrovství Evropy této věkové kategorie.

Uspořádali jsme letní přípravu v plném rozsahu, a to po roce opět včetně společných soustředění – ať už kondičního v Havlíčkově Borové, velkého celoklubového soustředění v Kralupech či úspěšné premiéry Vaška Palána s našimi juniory v Olomouci. Nechyběly ani příměstské tábory a přípravné campy s Anežkou Limanovskou na Proseku a v Letňanech, a také tradiční Deblová škola pod taktovkou Tomáše Parkána.

Cílevědomě se po celý rok připravovali naši dospělí hráči, kteří tvoří jádro týmu 1. ligy a spolu s tréninkovými parťáky z Dobrušky či Hradce Králové vytvářejí motivující skupinu. Na mistrovství ČR ve Štěrboholech to zúročili účastmi ve čtvrtfinále a výbornými výkony.

Fantastickým úspěchem bylo vítězství družstva U15 na mistrovství ČR týmů, kdy naši hráči narození v letech 2008 a 2009 bojovali i proti o rok či dva starším soupeřům, přesto na turnaji nepoznali přemožitele a po více než 30 letech jsme tak mohli hrdě říci, že naši žáci jsou mistry ČR!

Skvěle vstoupily naše týmy do ligových soutěží. Zejména družstvo A, které muselo řešit složité problémy se sestavou, přesto se však usadilo na čele 1. ligy a dokázalo, že se můžeme opřít o naše odchovance. Vždyť v prvním kole do hry zasáhli v barvách týmu A hráči družstev SK Prosek Praha B, C a dokonce i D, a to s úspěšnou zápasovou bilancí!

Naši hráči tvořili významnou část týmu Prahy, který zvítězil v turnaji Badminton Czech Talent U11 už popáté v řadě za sebou, tým vedly trenérky Anežka Limanovská a Katka Krajčová.

Můžeme být právem hrdí na to, že naši hráči získali medaili na všech mistrovstvích ČR mládeže. Vůbec největší „žeň“ zaznamenali ti nejmladší – na MČR U13 jsme získali 3 zlaté medaile a 5 finálových účastí.

Týmový šampionát družstev juniorů hostily Dobřany a i tady naši překonali očekávání. Celkové 4. místo je v kontextu kvalit jednotlivých týmů a také toho, že jsme hráli bez možné hostující posily (tu měli v kádru například oba finalisté) je pro nás tento výsledek hodnotný více než leckteré další medaile.

Na vysokoškolské půdě se prosadil Vašek Palán, který při Akademickém mistrovství ČR získal 2. místo v deblu. A Míša Zelinková zase získala zlatou medaili na mezinárodních studentských hrách v Římě.

MČR U17 nám přineslo tři bronzové medaile, které vybojovaly Vanda Sedláčková a Ivana Treperová. Je dobře, že holky na sobě pracují a dokážou konkurovat reprezentantům ČR a členům sportovních center.
Na MČR přímo navazující turnaj – mezinárodní Czech U17 International – po roce přinesl znovu radost; loni vyhrál smíšenou čtyřhru v tomto turnaji Adam Šulc, letos na něj navázala 1. místem ve stejné disciplíně právě Ivča Treperová!

Adam zase o kategorii výš předvedl skvělé deblové výkony na turnaji Czech U19 International v Orlové a na konci prosince se v Brně na republikovém šampionátu juniorů stal mistrem ČR ve čtyřhře chlapců a vicemistrem ve smíšené čtyřhře.

Z výčtu úspěchů pak nelze vynechat ani MČR U15 uspořádané naším oddílem v BB Areně. Díky všestranné podpoře rodičů, přátel oddílu, sponzorů, městských částí a spousty institucí i lidí jsme mohli zorganizovat krásný, důstojný turnaj. A přinesl nám i medailové úspěchy v podobě jedné stříbrné a tří bronzových medailí.

Vyjádřením skvělé práce našich hráček a hráčů je i celostátní žebříček, kde se naši hráči nacházejí často v top 10 či top 20, někteří (jako Vanda Sedláčková, Filip Titěra či Štěpánka Nýdrlová) se stali žebříčkovými jedničkami v redukovaném pořadí od 1. ledna. Štěpánka s Petrem Břízou pak dokonce dosáhli na 1. místo i v neredukovaném, konečném pořadí za rok 2021, což je ještě o něco obtížnější.

Konečný obrázek SK Prosek Praha – badminton však netvoří jen pár výkonnostních jedinců (ostatně v již tak sáhodlouhém výčtu úspěch jsem bezpochyby na další velké počiny zapomněl). Podílí se na něm každý z nás, členů a jejich rodin, a je důležité, aby každý našel svůj prostor k tomu růst a zlepšovat se, mít radost z pohybu, sportu a soutěžení, být v pozitivním, bezpečném a motivujícím prostředí a v duchu našeho etického kodexu pro hráče, trenéry a rodiče mít radost ze zlepšení, protože je zábava se učit – hodně zábavy!

Přeji nám všem, abychom našli energii a nápady k překonání všech překážek, které před nás rok 2022 postaví. Abychom se na sebe více usmívali, byli si partnery pro kvalitní trénink, pomohli si v zápasech a turnajích na všech úrovních a udrželi se ve zdraví a výborné kondici. Abychom z roku, který nás čeká, mohli na jeho konci mít stejnou nebo ještě větší radost, ne díky součtu medailí, ale díky tomu, že jsme badminton na Proseku a každý sám sebe posunuli zase o krok dál.

Badmintonu zdar a tomu proseckému zvláště

Tomáš Krajča

PS: malá statistika závěrem…

Naši hráči na redukovaných žebříčcích (TOP 10 v ČR):
U13:
MS: 9. Marek Nechvátal
MD: 9. Daniel Nachtman
WD: 9. Kristýna Gerbelová
XD: 2. Agáta Maixnerová, 5. Daniel Nachtman, 7. Marek Nechvátal

U15:
MS: 1. Filip Titěra, 5. Kryštof Coufal, 8. Petr Bříza
WS: 1. Štěpánka Nýdrlová, 6. Amélie Maixnerová, 10. Klára Gerbelová
MD: 2. Kryštof Coufal a Filip Titěra, 10. Petr Bříza
WD: 1. Štěpánka Nýdrlová, 5. Amélie Maixnerová
XD: 3. Petr Bříza, 4. Štěpánka Nýdrlová, 6. Kryštof Coufal, 7. Filip Titěra, 10. Amélie Maixnerová

U17:
WS: 1. Vanda Sedláčková
WD: 3. Vanda Sedláčková a Ivana Treperová
XD: 3. Ivana Treperová, 5. Vanda Sedláčková

U19:
WS: 8. Vanda Sedláčková
MD: 1. Adam Šulc, 8. Tomáš Orlík
WD: 4. Vanda Sedláčková, 5. Ivana Treperová
XD: 1. Adam Šulc, 4. Petr Krejčí, 7. Ivana Treperová, 9. Veronika Tvrdíková

Naši hráči na konečných žebříčcích (TOP 20 v ČR):
U13:
MS: 2. Petr Bříza
WS: 1. Štěpánka Nýdrlová, 15. Veronika Berková, 19. Klára Tvrdíková
MD: 4. Petr Bříza
WD: 4. Štěpánka Nýdrlová, 9. Veronika Berková, 16. Klára Tvrdíková, 17. Kristýna Zátková
XD: 1. Petr Bříza, 1. Štěpánka Nýdrlová, 9. Agáta Maixnerová

U15:
MS: 4. Filip Titěra, 13. Kryštof Coufal, 17. Petr Bříza
WS: 3. Štěpánka Nýdrlová, 6. Amélie Maixnerová, 17. Klára Gerbelová
MD: 6. Kryštof Coufal a Filip Titěra
WD: 3. Štěpánka Nýdrlová, 12. Amélie Maixnerová
XD: 12. Štěpánka Nýdrlová, 13. Petr Bříza, 17. Kryštof Coufal, 19. Amélie Maixnerová

U17:
WS: 2. Vanda Sedláčková, 13. Karolína Nachtmanová
WD: 5. Vanda Sedláčková a Ivana Treperová, 20. Jana Flusserová
XD: 3. Ivana Treperová, 12. Vanda Sedláčková, 20. Jana Flusserová

U19:
WS: 19. Vanda Sedláčková
MD: 4. Adam Šulc
WD: 14. Vanda Sedláčková, 15. Ivana Treperová
XD: 3. Adam Šulc, 15. Petr Krejčí a Ivana Treperová, 16. Veronika Tvrdíková