kralupy20222Ohlédnutí za končícím rokem 2022 pro náš oddíl je veskrze pozitivní. Přinesl velkou řadu úspěchů na scéně mezinárodní, české i uvnitř našeho klubu, jeho rozvoje a fungování v pro sport čím dál složitější době. Pojďme si shrnout, co všechno se nám letos podařilo:

– zvládli jsme složité období výpovědi z tělocvičny, která zajišťovala dvě třetiny mládežnických tréninků, a to uprostřed rozjeté sezony. Ohromný dík patří všem, kteří pomohli s hledáním, a také ZŠ německo-českého přátelství a Gymnáziu Thomase Manna za vstřícnost a podporu našim tréninkům

– překonali jsme snad již definitivně covidové období se všemi omezeními a zvládáme i další těžké chvíle pro společnost – válku v Ukrajině, která nám přivála hned několik nových hráčů a badmintonových kamarádů, stejně tak inflaci a rostoucí ceny za pronájmy, energie a další náklady.

– získali jsme nové členy do badmintonové školy i do závodního oddílu, kteří mohou poznávat přátelské, cílevědomé a respektující prostředí našich tréninků a klubových aktivit a posouvat se ve zvládání dovedností, které uplatní nejen přímo na badmintonovém kurtu, ale i v životě, jako je vůle, stanovování a práce na plnění cílů, spravedlnost a fair play, komunikace… a mnoho dalších

– uspořádali jsme řadu turnajů a zúčastnili se doslova stovek badmintonových klání po celé ČR i ve světě, což by nebylo možné bez podpory rodin, které investují do badmintonu své peníze, čas, energii, pomáhají jako dobrovolníci a přikládají ruku k dílu každý týden

– naučili jsme se tolik nového – ať už malí hráči a děti v přípravkách, ať už závodní hráči díky smysluplným tréninkům, ať už dospělí a junioři díky soutěžím a vzájemnému soupeření, ať už trenéři díky školením, seminářům, ale též inspiraci díky každodenní práci a zpětné vazbě

– náš klub si udržel status Sportovního střediska Českého badmintonového svazu a ve vyhodnocení pro další období obsadil první příčku: můžeme tedy říci, že jsme klubem, který v ČR letos nejlépe pracoval s mládeží. Jak status, tak i naše aktuální úspěchy zavazují, aby naše prostředí i nadále umožňovalo maximální sportovní i osobní růst talentovaným hráčům.

– podařilo se nám zařadit další hráče do Sportovního centra mládeže Praha, jmenovitě k již v SCM trénujícím Kryštofu Coufalovi a Amélii Maixnerové se přidali Štěpánka Nýdrlová, Filip Titěra a Petr Bříza. Všichni tak mají nadstandardní podmínky a podporu svazu pro svůj rozvoj a směřování k budoucí reprezentaci ČR.

– do reprezentačních výběrů se zařadili: Adam Šulc (U23), Ivana Treperová (U19), Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Filip Titěra, Kryštof Coufal (U17) a Petr Bříza (U15). Všem moc gratulujeme a věříme, že budou naši zemi hrdě reprezentovat na řadě turnajů i v příštím roce.

– vyškolili jsme nové rozhodčí, nové trenéry a pracovali na tom, aby se jich co nejvíce zapojilo do klubového dění, pořádání a soutěží

Bilance našich týmů a hráčů z velkých turnajů:

Amélie Maixnerová získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy U15 na Ibize, a k tomuto skvělému výsledku pomohl i náš oddíl, trenérské vedení, akademie a sportovní středisko ČBaS i Sportovní centrum mládeže. Ami se dostala do popředí evropského žebříčku kategorie U17 a díky svému přístupu, pracovitosti a chuti se zlepšovat je velkou nadějí pro český badminton. Jsme hrdí, že můžeme pomáhat v jejím růstu a podílet se na přípravě. Více o turnaji.

Turnaj ME U15 byl historickým pro náš oddíl také díky faktu, že se na něm představili hned čtyři hráči našeho oddílu – nominováni byli Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Kryštof Coufal a Filip Titěra. Každý vybojoval několik vítězství a v evropské konkurenci se rozhodně neztratili.

Adam Šulc byl platným členem českého týmu na mistrovství světa juniorů v Badmintonu v Santanderu. Ve Španělsku zasáhl jak do týmové soutěže, kde Česko obsadilo nakonec 15. místo, tak i do individuálního turnaje s parťáky Kateřinou Osladilovou a Danielem Dvořákem. (článek o turnaji).

Adam se zúčastnil také mistrovství Evropy U19 v Bělehradu, kde se českým hráčům vedlo ještě lépe – získali celkové 5. místo v týmové soutěži a Adam pak bojoval též v individuálním turnaji po boku Kláry Šilhavé a Pavla Maňáska. (článek zde)

Naše bývalá hráčka Zuzana Matějková vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy veteránů v Lublani díky čtyřhře s německou spoluhráčkou Nicole Reich. Velkým úspěchem byla také čtvrtfinálová účast Filipa Stádníka ve čtyřhře mužů spolu s Danielem Skrčeným. (článek)

Naše družstvo žáků obhájilo titul a stalo se mistrem ČR smíšených družstev do 15 let. Ve Vendryni jsme dokázali přehrát všechny soupeře a potvrdit vysoká očekávání, naši žáci ve stejném složení jako v roce 2021 dokázali získat i letos znovu zlaté medaile. čtěte více

Tým juniorů vybojoval stříbrné medaile na mistrovství ČR smíšených družstev do 19 let. V Praze – Štěrboholech jsme dokázali projít až do finále a potvrdit tak skvělou formu napříč věkovými kategoriemi. Náš tým byl složen pouze z odchovanců a v turnaji ukázal jak odhodlání, tak i výbornou badmintonovou úroveň. reportáž z turnaje

Individuálními mistry ČR se stali:
Adam Šulc v mixu s Klárou Šilhavou a v deblu s Pavlem Maňáskem na MČR kategorie U19 v Českém Těšíně (více zde)
Amélie Maixnerová v deblu s Erikou Osičkovou a Štěpánka Nýdrlová ve dvouhře na MČR kategorie U15 v Českém Krumlově (více zde)
Václav Palán v deblu s Jiřím Derkou na Akademickém mistrovství ČR v Plzni (výsledky)
Mistry ČR veteránských kategorií se stali: Dana Kykalová + Jan Jurka, Diana Pražáková + Radovan Gregor, Dana Kykalová + Dita Marešová, Diana Pražáková + Eva Titěrová, Jan Jurka + Radovan Gregor, Tomáš Krajča (výsledky)

Štěpánka Nýdrlová se stala dvojnásobnou vítězkou Letních olympijských her dětí a mládeže v Přerově, a to ve dvouhře dívek a mixu společně s Markem Čepelou, v deblu s Erikou Osičkovou obsadila druhé místo. (reportáž)

Na MČR dospělých získali bronzové medaile Adam Šulc s Vaškem Palánem ve čtyřhře mužů, Adam navíc získal také bronzovou medaili společně s Klárou Šilhavou ve smíšené čtyřhře.

Naši hráči byli platnými členy výběrů Prahy v soutěžích regionálních výběrů: v kategorii U11 obsadila Praha tentokrát 4. místo, členem týmu byla trenérka Anežka Limanovská. Výběr Prahy U13 zvítězil v soutěži osmi regionálních výběrů, jeho členy byli Agáta Maixnerová, Daniel Nachtman a Marek Nechvátal, trenérkou Anežka Limanovská (článek). Stejně tak výběr Prahy U15 vyhrál turnaj Falco Cup – oblastní soutěž týmů U15. Jeho členy byli Štěpánka Nýdrlová, Filip Titěra a Petr Bříza (článek).

Družstvo dospělých A vybojovalo druhou příčku v západní skupině 1. celostátní ligy. Také v letošní sezoně se drží v popředí tabulky a bude chtít bojovat o vítězství v lize a postup do extraligy. (článek)

Družstvo dospělých B vyhrálo 2. regionální ligu a skončilo na 2. místě kvalifikace o 1. ligu. Také v nové sezoně drží první místo ve 2. lize a bude se chtít ucházet o postup do vyšší soutěže. (článek)

Naši hráči také získali osm z dvaceti možných titulů přeborníka Prahy v oblastních přeborech kategorií U13, U15, U17 a U19. (článek)

Naši mladí hráči a hráčky se zúčastnili mezinárodních turnajů evropského okruhu ve Francii (Štrasburk), Maďarsku (Pécs), Polsku (Bierun, Czestochowa), Belgii (Edegem), Chorvatsku (Opatija), Rakousku (Dornbirn, Mödling), Slovinsku (Mirna), Slovensku (Trenčín U13+U17, Trenčín U15+U19), i Dánsku (Odense). V těchto turnajích vybojovali řadu vítězství, medailových úspěchů, poznali odlišné badmintonové kultury, naučili se komunikovat v cizím jazyce a získali spoustu nových přátel.

V turnaji Czech Junior International v Orlové získal druhé místo v mixu Adam Šulc společně s Klárou Šilhavou. (více zde)

Na českém mezinárodním mistrovství kategorie U17 získaly bronzovou medaili ve čtyřhře dívek Vanda Sedláčková a Ivana Treperová. (reportáž)

Na mezinárodním turnaji U15 Yonex Czech Youth získali zlaté medaile Amélie Maixnerová ve dvouhře, spolu s Filipem Titěrou v mixu a Filip společně s Kryštofem Coufalem v deblu. (více zde)

Výčet všech úspěchů a medailí je letos doopravdy impozantní. Je to skvělý pocit být součástí celého proseckého badmintonového kolotoče. Je důležité si říci, že úspěchy několika nejlepších by nebyly možné bez velké podpory a zdravého prostředí, bez ostatních hráčů, kteří vytvářejí sparing a atmosféru na tréninku, kteří na sobě pracují na úrovni turnajů Grand Prix, turnajů v Praze či kteří chodí prostě jen pro to, že je badminton a lidé kolem něj baví a inspirují.

Do roku 2023 nám tedy přeji, abychom se dál a ještě lépe drželi klubové vize a zásad popsaných v etickém kodexu hráčů, trenérů i rodičů. Abychom se vzájemně respektovali, podporovali a pomáhali si, protože ačkoliv je náš sport individuální, cesta k úspěchu vede přes fungující tým. Abychom se mohli radovat z věcí, které se naučíme, pokroků, které uděláme, a zábavy, kterou si na trénincích, v turnajích i všech klubových aktivitách užijeme.

0-0-3

Jako žebříčkové jedničky své věkové kategorie rok 2022 zakončili: Ivana Treperová (mix U17) a Štěpánka Nýdrlová (singl a debl U15)